Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První ́oběť ́ zákazu pomoci jezdcům F1: Rosberg padá na třetí místo

Němec Nico Rosberg a jeho zastávka v boxech během Velké ceny Británie. | foto: Reuters

10 2016
Podle článku 27.1 sportovních pravidel seriálu Grand prix musí jezdec řídit auto sám a bez pomoci. A přesně tento paragraf byl porušen ve chvíli, kdy Rosberg žádal o pomoc se zaseknutou převodovkou.

Lídr seriálu Nico Rosberg měl zhruba šest okruhů před cílem Velké ceny Británie problémy s převodovkou, které vyřešil díky komunikaci s týmem, jenž mu poradil, aby se vyhnul sedmému rychlostnímu stupni.

Fotogalerie

„Měl jsem mimořádně kritický problém, protože jsem byl zaseklý na sedmém stupni a hrozilo, že zůstanu stát na trati,“ vysvětlil Rosberg později, proč se musel radit se svými inženýry, aby jeho auto opět fungovalo.

Sportovní komisaři poté ještě řešili, zda Mercedes pokyny do vysílačky neporušil pravidla. A rozhodli, že ano. Inženýři německého týmu nejdříve jezdci oznámili, že musí zvolit jiné nastavení, což by ještě bylo v pořádku. Ale poté mu bylo sděleno, že se při řazení musí vyhnout sedmému rychlostnímu stupni.

Rosberg se ptal, jestli to je tedy tak, že musí řadit „přes něj“ a dostal jasnou odpověď: „Ano, posuň to co nejrychleji na osmičku.“ Díky tomu se udržel před Verstappenem a dojel si do cíle pro třetí příčku.

Výsledky závodu najdete ZDE

Tým Mercedes přijal rozhodnutí bez větších protestů. Je totiž jasné, že se jim takový trest „vyplatil“. Na otázku, co by se dělo s vozem, pokud by Nikovi neporadili, odpověděl šéf stáje Toto Wolff poměrně jasně: „Zasekl by se na sedmé rychlosti a pravděpodobně by to znamenalo konec závodu.“

Mercedes tedy porušil pravidla, aby zabránil odstoupení Nika Rosberga ze závodu a zachránil mu tím stupně vítězů. Sportovní komisaři tedy v Silverstonu trestali v duchu přísloví „Aby se vlk nažral a koza zůstala celá“.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze