Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stovky motorkářů vyrazí do Prahy zachránit motorky v Brně

Budou tisíce diváků dál jezdit na brněnskou Velkou cenu? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

19 2014
Brněnskému závodu MotoGP znovu hrozí, že se letos pojede naposledy! A tak se v pátek chystají na protestní jízdu do Prahy stovky motorkářů, jejichž cílem je upozornit, že stát odmítl poskytnout závodu dotace, tak jak je v jiných zemích běžné.

"Je to reakce na to, že Národní rada pro sport rozhodla nepřidělit žádnou dotaci na zajištění zalistovacího poplatku na závod Grand Prix a hrozí tak zrušení tradiční Velké ceny," říká Michal Fojtík, organizátor protestní jízdy a internetové iniciativy Save Czech GP.

O co jde?

Brněnská Grand Prix je pro pořadatelský Masarykův okruh navzdory vysoké návštěvnosti rok co rok ztrátová. A tak automotodrom žádá stát, aby z veřejných peněz zaplatil tzv. zalistovací poplatek (zhruba 72 milionů korun), který se platí společnosti Dorna, promotérovi MS, že závod umístí do Česka. Okruh argumentuje tím, že se investice státu mnohonásobně vrátí na výnosu z DPH, dálničních známkách apod. A zároveň z Grand Prix těží zdejší podnikatelé.

K té už se na Facebooku připojilo sedm tisíc lidí, zhruba polovina podepsala i ověřenou internetovou petici žádající vládu o záchranu brněnské Velké ceny. A právě na Úřad vlády chce v pátek kolona motorkářů, která má sraz v poledne na Letenské pláni, vyrazit a předat zde zmíněnou petici.

Organizátory pak podpoří i několik poslanců, mezi nimi třeba i Petr Adam z hnutí Úsvit.

„Věříme, že naší jízdou ukážeme politikům i veřejnosti, že Grand Prix je nepřehlédnutelnou sportovní událostí a že obrovskému množství lidí záleží na jejím zachování. Přijde nám neuvěřitelné, že tradiční akci, která téměř padesát let dělá ve světě skvělou pověst České republice a díky které je naše země na svoji velikost motocyklovou velmocí, má skončit kvůli nedostatku peněz," popisuje Fojtík. "Cílem naší protestní jízdy je sejít se na jednom místě, aby byla vidět síla motorkářské komunity."


Fojtík zároveň tuší, že "nájezd" minimálně tisícovky motorkářů, která zatím přislíbila účast, nejspíš v Praze způsobí dopravní komplikace. I proto říká: "Všem občanům se za to omlouváme a zároveň je žádáme o trpělivost. Jsme přesvědčeni, že bojujeme za věc, která je dobrá pro nás všechny. Za akci, která dělá dobrou pověst Česku, přináší obrovský výnos na daních z útrat návštěvníků a má velký vliv na podnikatelské prostředí minimálně v Jihomoravském kraji.“

Veřejné peníze

Letos Velká cena získá z veřejných peněz 35 milionů korun. 20 milionů pošle ministerstvo školství, 10 milionů Jihomoravský kraj a 5 milionů město Brno.

Slíbil pak, že informace o případných dopravních komplikacích bude on i ostatní z organizátorů jízdy předávat Radiožurnálu.

Brněnská Velká cena bojuje o dotace už poněkolikáté za posledních 10 let, zatím se však nedočkala dlouhodobého a systémového rozhodnutí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze