Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protest favorita o výhru neobral

9 2006
Pardubice - Zvítězil jistě o dvě délky. Přesto ještě dlouhé minuty po doběhu bylo jméno vítěze obestřeno tajenkou. Až verdikt dostihové komise dal definitivu. Pardubický Domec St. Leger skutečně vyhrál tříletý hnědák Babie Lato. „Mám z něj velkou radost,“ usmál se jeho trenér Čestmír Olehla.

Vrchol pardubických rovinových dostihů přišel ještě před startem o pikantní souboj vítězů posledních dvou Českých derby. Letošní premiant Laureat byl kvůli měkké dráze škrtnut. Přesto nepostrádal dramatický náboj.

O něj se postarali v cílové rovině největší favorité. Babie Lato přivřel u bariéry Ready For Life, vítězku loňského Derby.

„Dráha je hluboká a Babie Lato je velký kůň. Nedržel rovnou stopu, kroutil se, ale na změnu pořadí to určitě nebylo,“ prohlásil Srnec.

„Křížení tam trošku bylo, i když to nebylo nic tragického. Když ale musíte udělat úhybný manévr, je to vždy znát. Zejména v dostihu na 2900 metrů. Kůň už se tak rychle nerozběhne,“ řekl žokej Jan Rája, který vedl Ready For Life.

A tak její trenér Josef Váňa podal protest. Ještě před projednáním v dostihové komisi ho však zase stáhl a pořadí zůstalo nezměněno.

Babie Lato letos podruhé vyhrál St. Leger. Před měsícem nečekaně v Bratislavě, nyní v Pardubicích.

„Potřebuje rychlý dostih a měkkou půdu. Zopakoval si to samé co v Bratislavě. Když se posouval dopředu, tušil jsem, že by to mohlo být dobré,“ řekl Olehla. „Moc mě potěšil, bude z něj dobrý překážkový kůň. V zimě si je zkusil a baví ho.“

Pardubice byly jeho loučením s letošní sezonou. A možná i definitivním koncem na rovinách. „Doufám, že mi to jeho majitelé nezakážou,“ usmál se Olehla. „Je tvrdý, velký, odolný a šikovný. Prostě rozený steepler a koník pro radost.
Už letos měl běhat steeplechase v Auteil, má zpoždění. Je lepší se učit vmládí. S věkem koně ztrácejí obratnost,“ dodal trenér.

Do nejvyšší kategorie National Listed patřila i Pardubická míle. Dostih na 1900 metrů se stal kořiští stejně jako vloni pětiletého hnědáka Torluse s žokejem Jiřím Chaloupkou.

Přestože letos neměl tak oslnivé výsledky, vyhrál jistě o jednu a třičtvrtě délky. „Dlouho měl problémy s kopyty.
Trošku jsme si zavinili i sami tím, že jsme neudělali potřebné zákroky včas. Teď už je v pořádku a vrátil se do bývalé formy,“ řekl trenér Zdeno Koplík.

Odvolal bych se až k civilnímu soudu 

Vítězem pardubického St. Legeru se stává Babie Lato. Na tuto větu si musel žokej Martin Srnec počkat dlouhé minuty. V sedle tříletého hnědáka sice proťal cíl jako první, leč proti výsledku byl podán protest. „Pokud se pořadí změní, odvolám se. Třeba k civilnímu soudu,“ řekl Srnec poté, když dostal pokutu tisíc korun za tísnění v cílové rovině.

Jak vaším pohledem vypadal souboj před cílem s druhou klisnou Ready For Life, po němž podal její trenér Váňa protest?
Babie Lato měl poměrně navrch. Tím, že je dráha hluboká a on je velký, nedržel rovnou stopu a kroutil se. Tím bych ale nesnižoval jeho výkon.

Byl podle vás důvod k protestu kvůli křížení dráhy?
Myslím si, že ne. Je to provinění proti dostihovému řádu, za což jsem byl potrestán. Pokutu přijímam. Na změnu pořadí to však rozhodně nebylo ani náhodou.

Byl jste si jistý, že se pořadí nezmění?
Jistá je pouze smrt. Myslím si ale, že skutečně nedošlo k ovlivnění výsledku.

Věřil jste před dostihem svému koni vzhledem k dráze, která byla měkčí?
Určitě. Trošku mě jen mrzí, že dneska nemohl změřit síly s Laureatem. Na tomto podkladu by měl navrch, i když je Laureat zřejmě úplně nejlepší tříletý kůň v republice. Na blátě ale Babie Lato umí, je to silný kůň s dobrým progresem. A až na kroucení v cílové rovině šel přesně podle plánu, jak jsme ho měli s trenérem Olehlou vymyšlen.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze