Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme na dobré koleji, míní v polovině prostějovský kouč Choleva

Prostějovský trenér Zbyněk Choleva | foto: Luděk Peřina, MAFRA

6 2016
Po polovině základní části drží basketbalisté Prostějova medailovou pozici. Vyrovnali se s velkými změnami v kádru a opět patří mezi nejlepší týmy v Kooperativa NBL.

V dosavadním průběhu soutěže prohráli pouze pět zápasů, které vynahradili šestnácti výhrami. Lepší bilanci má pouze mistr z Nymburka a Děčín. Ten dokonce vede tabulku. „Třetí místo nás těší. Jsme spokojeni. Herně jdeme nahoru. Ale pořád jsme v polovině, o nasazení před play-off se bude rozhodovat až v dalších měsících,“ konstatuje trenér Ariete Prostějov Zbyněk Choleva. Druhou půlku zahájí orli od 17.30 v Ostravě.

V první polovině jste prohráli pět zápasů. Mohlo to být lepší?
My jsme spokojeni. Porážky přišly především na začátku sezony, kdy tým nebyl sehraný. Postupně se dokázal zvednout. Hráči zvládli některé těžké zápasy venku a opakovaně potvrdili kvalitu. I ve chvíli, kdy nějaký zápas prohráli, rychle se vrátili do vítězné nálady. To je pozitivní.

Vnímáte, že se tým postupně sehrává a produkuje kolektivní hru, která přinášela v minulých sezonách úspěchy?
Máme opravdu velmi dobré úseky, kdy si vyhovíme. Platí to i v obraně. Výpomoc hráčů při bránění se lepší. Pod košem soupeře se nám daří rozebrat obranu. Naše výkony jsou ustálené. Potřebujeme, aby nás i nadále drželi pivoti, pak můžeme střílet z dálky a v tom jsme hodně nebezpeční. Jsme tým střelců, potřebujeme si jen vytvářet dobré pozice a to se nám v poslední době daří. Vrátili jsme se na kolej, po které jsme jeli v minulých letech.

Soutěž má za sebou dvaadvacet kol. Co vás v nich překvapilo?
Možná dobré výkony podceňované Ostravy. To samé platí po několika rošádách v sestavě o Kolínu. Především doma hraje precizně USK Praha. Musím vyzvednout i výkony Děčína. Po historickém úspěchu nepřišlo žádné uspokojení. Pořád jdou nahoru a díky tomu vedou tabulku. Z jednotlivců mě zaujal opavský Dragoun. Nemá téměř žádné zkušenosti a hraje výborně.

Orli mají ligu slušně rozehranou. Budou na konci sezony znovu hrát o medaili?
To pochopitelně chceme. Před sezonou to kvůli výměnám v sestavě nevypadalo ideálně. Z příchodem Lukáše Palyzy se naše ambice zvedly. Podařilo se zabudovat do týmu Bretta Roseboroa. Výsledky ukazují, že se můžeme měřit z nejlepšími. Do konce základní a začátku vyřazovací části zbývá odehrát ještě hodně zápasů a situace v tabulce se může změnit. Na medaili myslí více týmů. Kromě Děčína a Nymburka také Pardubice nebo Opava. Ale my ji chceme také.

Čeká vás těžká série - jedete do Ostravy a Ústí, přivítáte Děčín a hostujete v Pardubicích. Co očekáváte od těchto zápasů?
Jsme lepší tým než před několika měsíci, kdy se nám zápasy na začátku nepovedly. Současně víme, že to bude těžké. V Ostravě se nehraje nejlépe. Je to specifické prostředí. Máme však soupeři co oplácet. Zápas proti Ústí zase bude hodně náročný vzhledem k dlouhé cestě. Ale budeme hrát na vítězství.

A co domácí šlágr s Děčínem a cesta do Pardubic?
Pro nás to budou další těžké testy. Vzhledem ke kvalitě hráčů rozhodně můžeme Děčín porazit a ani v Pardubicích určitě nebudeme bez šancí.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze