Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prostějovské basketbalisty čeká nejistá sezona s kupou mladíků

Roman Marko (vlevo) je prostějovským kapitánem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2016
Od postupu do nejvyšší soutěže měli basketbalisté Prostějova vždy medailové ambice. Až v minulé sezoně to po deseti úspěšných letech nevyšlo. Do nového ročníku Kooperativa NBL, který zahájí v sobotu v 17 hodin domácím zápasem s Kolínem, vstoupí s výrazně omlazeným kádrem a cílem postoupit po základní části do skupiny hrající o 1. až 6. místo. Pak se uvidí.

„Je to náš cíl. Vzhledem ke změně systému si většina týmů stanovila postupné cíle. Tím prvním je boj o horní šestku,“ tvrdí šéf klubu Ivan Pospíšil. „Postup je důležitý hned ze dvou důvodů. Jednak si v nadstavbě zahrajete proti atraktivním soupeřům a máte jistý postup do play–off, a navíc máte jistotu, že v prvním kole nemůžete narazit na Nymburk.“

Jediným favoritem na titul zůstává Nymburk, finálové ambice bude mít opět Děčín a Pardubice. Výrazně se posílil Kolín, tradičně kvalitní a sehraný je výběr Opavy. A o postavení mezi nejlepšími mají zájem také další kluby, včetně Prostějova.

„Soutěž bude napínavá. Musím uznat, že někteří soupeři se hodně posílili. Nejvíce zřejmě Kolín. Získal kvalitní pivoty, rozehrávače Číže. Mají nabitý kádr. Mladou sestavu doplnil USK Praha. Kvalitní základní pětku mají Svitavy, uvidíme, jaké Američany sehnala Ostrava. Celou ligu čekají hodně vyrovnané zápasy,“ odhaduje Pospíšil.

Z kádru, který v posledním soutěžním ročníku obsadil čtvrté místo, odešel rozehrávač Radovan Kouřil, pivoti Brett Roseboro a David Šteffel a také křídelník Ondřej Peterka.

Do kabiny přišel po návratu ze Spojených států podkošový basketbalista Marek Souček a z Polska rozehrávač Maksym Kulon.

Prostor budou dostávat mladí hráči z vlastní líhně - Adam Goga, František Váňa, Viktor Vašát, Martin Nábělek nebo Adam Choleva. „Chceme aby výkonnostně rostli. To ale musí dostat šanci, aby si na dospělý basketbal zvykli. Pokusíme se uspět na obou frontách. V ligové tabulce i při zabudovávání mladých kluků do ligového kádru,“ plánuje předseda prostějovského klubu.

Základní rotace tradičního ligového výběru není příliš široká, ovšem má dostatek zkušeností. O distribuci míčů se bude společně s Kulonem starat Roman Marko, pod košem je ostřílený Jan Tomanec, na křídlech bude operovat reprezentant Lukáš Palyza a další obávaný trojkař Pavel Slezák.

Příprava odhalila rezervy

Pouze tři zápasy z osmi v průběhu přípravy Prostějovští vyhráli, z toho však nedělá kouč Zbyněk Choleva předčasné závěry. Důraz kladl především na vylepšení komunikace na palubovce a oprášení herních systémů. Navíc ani jednou neměl k dispozici kompletní sestavu.

Výsledky Orlů Prostějov

Prostějov – BK Opava 75:95

BK Opava – Prostějov 98:71

Tuři Svitavy – Prostějov 77:68

Prostějov – Karlovka Bratislava 96:49

Prostějov – Inter Bratislava 80:70

Prostějov – Inter Bratislava 74:85

Prostějov – Handlová 70:61

Prostějov – Tuři Svitavy 76:84

„Zápasy před ligou jsou součástí tréninku. Od toho jsou přípravné. Výsledky nejsou až tak důležité,“ míní Choleva, který si spíše než světelné tabule všímal nedostatků ve hře. „Rezervy jsou docela velké, i v průběhu sezony budeme mít na čem pracovat.“

Výsledky v přípravě nepřeceňuje ani kapitán Roman Marko. Jak na tom ligové týmy budou, ukáže až samotná soutěž. „Podle výsledků přípravy nejde soudit. Ani podle soupisek. Ty u některých soupeřů vypadají dobře, ale ty ještě nezaručí dobrý výsledek. Sezona všechno ukáže,“ říká Marko.

Do ligového ročníku Orli Prostějov vstoupí domácím duelem s Kolínem. Následně se představí v Pardubicích, přivítají Ústí nad Labem a zamíří do Ostravy.

„Los není tak těžký jako loni, kdy jsme se propadli až na poslední místo. Současně není rozhodující. Musíme se dívat především na sebe. Když budeme hrát dobře, nemusíme se ohlížet na soupeře ani na systém, kterým se liga hraje,“ míní před startem kapitán Roman Marko.Najdete na iDNES.czmobilní verze