Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pršelo a blýskalo se sedm hodin. Cyklisté v San Remu zase drkotali zuby

UPLAKANÝ DEN. Cyklisté v závodě Milán-San Remo sedm hodin mokli. | foto: AP

24 2014
Před rokem odšlapali cyklisté trasu mezi Milánem a San Remem ve sněhové vánici, tentokrát Štybar, Kreuziger i Bárta mrzli znovu a navrch měli dresy durch od lijáku. Nejdelší z cyklistických klasik znovu nedostála své "jarní" přezdívce.

"Jsem fakt zklamaný, protože jsem se cítil neuvěřitelně," zuřil Brit Cavendish. Když přečkal všechny překážky, dva vrcholy těsně před cílem a dorazil v první skupině až do San Rema, byl jasným favoritem. Cílový spurt se však vyvinul jinak.

"Možná kdyby bylo jiné počasí a ne taková kosa, pak by mi zbylo víc sil," říkal. "Když jsem začal spurtovat, nohy se mi najednou zastavily. Nestačilo to na Kristoffa, ani na druhé místo. Dal jsem ze sebe všechno a dojel pátý."

Zdeněk Štybar byť je ze svých cyklokrosových let zvyklý na ledacos - na mráz, sníh, bláto i déšť, italská slota byla i na něj moc. "V krosu jede člověk na plný plyn hodinu a tady v dešti sedm," komentoval nedělní uplakaný maraton. "Nedá se to srovnávat."

Protože to, co závodníci v Itálii zažili, nesnese srovnání.

Němec Haussler v roce 2009 spurtoval druhý, loni ve sněhu dojel jedenáctý a letos na 68. místě. "Byla děsná zima!" drkotal zuby. "Normálně ji snáším docela dobře, ale od Kataru jsem závodil jen v teple a nedokázal jsem se s tím skokem tak rychle srovnat."

Francouz Chavanel, Hausslerův kolega v dresu IAM Cycling, byl stejně promrzlý na kost a nedokázal reagovat na rychlost vítězného Nora Kristoffa.

"Dneska zapršelo jen jednou," popisoval 21. muž pořadí. "Začalo krátce po startu a nepřestalo až do konce. Párkrát jsme se dokonce seznamovali s bouřkou a nebylo to příjemné setkání. Podle mě byla tahle verze San Rema horší než ta loňská." Když si Chavanel přes vysílačku objednával z týmového vozu pláštěnku, která by ho aspoň trochu zahřála, načekal se. "Snad 20 minut," říkal. "Naše auto bylo daleko, až na 23. pozici v konvoji."

Slovák Peter Sagan patřil před startem k favoritům, celých 294 kilometrů byl pod ochranou svých domestiků. Ani ti ho však nedokázali izolovat před vodou a chladem a loni druhý muž finišoval až na 10. místě.

"Není to výsledek, jaký bych čekal. Trpěl jsem a nemohl předvést to, co jsem chtěl," soptil. "Měl jsem zablokované nohy a nemohl jsem sprintovat naplno."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze