Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna volejbalistek Liberce: tři zkušené hráčky a nový trenér

Trenér libereckých volejbalistek Vladimír Pech se svými svěřenkami. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

20 2010
Silné zemětřesení zasáhlo v dlouhé letní přestávce tým volejbalistek TU Liberec. Kádr se z poloviny vyměnil, a navíc měsíc před startem nejvyšší soutěže nečekaně opustil Univerzitu trenér Miroslav Malán, jenž zamířil k mužům do Ústí nad Labem.

Vedení muselo bleskově reagovat a novým koučem se stal zkušený odborník Vladimír Pech. "Ta spolupráce trvá prakticky měsíc a potřebovali jsme se vzájemně poznat. Poslední turnaje a přípravné zápasy už naznačily hodně a mančaft se postupně sžívá, což při takových změnách nebývá úplně lehké," uvedl Pech.

"Hlavním a limitujícím faktorem však jsou zdravotní problémy a docela úzký kádr, když mezi jedenácti hráčkami jsou i dvě juniorky. Kdyby přišla nějaká větší série zranění, mohl by to být velký problém."

Z extrémně mladého loňského týmu v létě postupně zmizely opory Endlerová, Neumannová, Ullmannová, Smutná, Veselá nebo Holásková. V Liberci se naopak nezvykle objevily tři ostřílené hráčky okolo třicítky, které mají zkušenosti z ciziny i z domácích bojů o titul.

Návrat pod Ještěd hlásí Miloslava Lauerová, volejbalově známá pod jménem Bublová. "Splnila si mateřskou povinnost a zhruba dva roky netrénovala. Teprve se dostává do stavu plné trénovanosti, který jí umožní uplatnit výkonnost, kterou v sobě jednoznačně pořád má," tvrdí o liberu Univerzity Pech.

Novou režisérkou hry bude nahrávačka Kateřina Chroustovská, jež naposledy působila v rakouském Sokolu Vídeň, z jejích akcí by měla nejvíc těžit smečařka Petra Novotná, která hrávala ve Francii. "Chroustovská má vynikající nahrávačskou úroveň a stala se kapitánkou týmu. Na tomto klíčovém postu jsme velice silní," pochvaloval si Vladimír Pech.

"Novotná je také kvalitní hráčka, ale v posledních týdnech se potýkala se zdravím. Přesto věřím, že bude významnou oporou." Z "domácích" hráček se podle trenéra nejlépe jeví smečařka Vinecká. Na bloku měla být lídrem vysoká Rutarová, ovšem delší dobu ji trápí zranění ramene a v příštím týdnu se rozhodne, jestli bude muset na operaci, což by byla velká ztráta.

"Management udělal i ve složitých ekonomických podmínkách hodně práce. Tyto zkušené hráčky by měly tvořit mix s mládím. Zůstaly tady volejbalistky, které vloni nenastupovaly úplně pravidelně a musí si na herní a zápasovou zátěž extraligy zvyknout. Uvidíme, jak se s tím popasují," poznamenal kouč Univerzity. "Vzhledem k tomu užšímu kádru budeme některé jednotlivkyně využívat na více postech."

Libereckému družstvu se vůbec nepovedla loňská sezona. Skončilo poslední a před sestupem ho zachránilo rozšíření extraligy na 11 celků. Ovšem do základní části jich nastoupí jen 10, protože suverénní Prostějov hraje podobně jako basketbalisté Nymburka evropské soutěže a do play-off pak naskočí z 1. místa. Do vyřazovací části tak projde po 18 kolech nejlepších 7 klubů.

"U holek je vidět velké odhodlání. Naše ambice jsou dané. Chceme bojovat o play-off, když to nevyjde, tak se chceme jednoznačně udržet, protože tady máme perspektivní volejbalistky, které by měly v extralize dál růst," přeje si Vladimír Pech.

Liberečanky čeká v extralize ostrý start, dnes v prvním kole nastoupí od 18.00 v Praze proti Olympu, který je adeptem na boj o nejvyšší příčky.Najdete na iDNES.czmobilní verze