Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prokop touží po vítězství, ale na Kypru ho potěšilo i umístění na „bedně“

Martin Prokop a jeho Ford Fiesta S2000 | foto: SLUKAFOTO

9 2010
Poslední letošní závod má za sebou automobilový závodník Martin Prokop. Ten si o víkendu odskočil na Kypr, kde se jel závěrečný díl IRC. Český jezdec, spolu s navigátorem Janem Tománkem, skončil na třetím místě.

Pro osmadvacetiletého pilota sice už "jeho" šampionát S-WRC skončil, ale posádka si chtěla letos připsat alespoň jedno vítězství. To se jí však nepovedlo. A tak zavládly v týmu smíšené pocity.

"S víkendem jsem spokojený, protože byl parádní. Dařilo se nám, i když na začátku jsme chytli ztrátu, ale o to to bylo zajímavější," uznal Prokop, ale vzápětí dodal: "Už rok jsme nic nevyhráli. Tým potřebuje nějaký impulz. Věřili jsme, že to dokážeme, ale bohužel se tak nestalo."

Prokopa a spol. potkaly po připlutí problémy s vyloděním jejich vozů, a tak neměli na testování příliš mnoho času. To ale podle samotného jezdce nebyl hlavní problém "neúspěchu". Celý závod ovlivnila porucha, která ho sesadila z vedoucí pozice.

"Byla to závada, která není moc běžná. Neměli jsme s ní moc zkušeností. A bohužel nás potkala dvakrát za sebou," krčil rameny světovým šampionátem ostřílený závodník, který se musel potýkat s problémy s přední poloosou.

V neděli se pak ještě posádka Czech Ford Rally Teamu zúčastnila rallysprintu Golden Stage Rally v délce 50 kilometrů. "Byl to zajímavý formát závodu, ve kterém se jelo o finanční odměnu. Je to určitě zpestření. Je to hodně prestižní, hodně zajímavý. Člověk ze sebe musí vydat to nejlepší a nesmí spoléhat na nějakou taktiku. Dají se tím vydělat také nějaké peníze," usmál se Prokop, který si vyjel deset tisíc eur.

"Byly tam opravdu malé časové rozdíly. Chyběl nám jen kousíček k tomu, abychom vydělali hodně peněz, ale bohužel jsme ani tentokrát neskončili první," kroutil nevěřícně hlavou juniorský mistr světa z roku 2009, jenž dojel čtvrtý.

Šampionát S-WRC svou poslední kapitolu napíše tento víkend ve Velké Británii. Jenže této soutěže se Martin Prokop už zúčastnit nemůže, svůj limit sedmi bodovaných závodů má vyčerpán. "Nejedu se tam ani podívat, protože přechod z nádherného počasí na Kypru na to britský mě úplně neláká," smál se.

Jihlavský pilot je momentálně na druhém místě hodnocení klasifikace S-WRC, a bude tak muset čekat na výsledky svých soupeřů. Nejhůře může skončit čtvrtý. "Samozřejmě, když to bude čtvrté místo, tak budeme hodně smutní," řekl Prokop a dodal: "Bohužel je to nepříjemné, že s tím nemůžeme vůbec nic udělat a že můžeme jen koukat. Co se dá dělat. Sezona dopadla tak, jak dopadla."

Z toho také vyplývá poučení pro příští sezonu. "To určitě. Navíc příští rok je šampionát lépe zorganizovaný. Nebude možnost taktizovat se závody. Hodně se na něj těším. Motivace bude o to větší, že chceme zase začít vyhrávat," přeje si rodák z Jihlavy.Najdete na iDNES.czmobilní verze