V Ostravě už se ME hrálo před dvaceti lety a Češi tehdy skončili čtvrtí. Teď měli svěřenci kouče Jiřího Nováka také vysoké ambice, protáhli se do play off z nelehké skupiny B, kde se střetli se Slovinskem, Běloruskem, Bulharskem, Černou Horou a Itálií. Na minulém Euru vypadli v osmifinále a skončili třináctí, teď své umístění postupem do čtvrtfinále vylepšili na osmou pozici.
Do osmifinále se protáhly čtyři nejlepší týmy ze čtyř skupin, pak už přišel na řadu klasický vyřazovací systém. ME dále hostil estonský Tallinn, finské Tampere, ale v hlavní roli se ukazují polští pořadatelé. V Krakově se hrála základní skupina A, Gdaňsk přivítal osmifinále a čtvrtfinále a šampionát vyvrcholil v Katovicích.
Evroskými šampiony jsou Italové, kteří ve finále udolali Slovinsko. Bronz vybojovalo domácí Polsko po výhře nad Srbskem.
Tabulka skupiny A
Tým | Z | V3 | V2 | PB | P | PS | PM | B | |
1. | Polsko | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 15:4 | 453:381 | 14 |
2. | Srbsko | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 14:7 | 491:432 | 12 |
3. | Ukrajina | 5 | 1 | 2 | 0 | 2 | 9:11 | 446:446 | 7 |
4. | Portugalsko | 5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 10:12 | 459:502 | 6 |
5. | Belgie | 5 | 1 | 0 | 1 | 3 | 7:12 | 408:435 | 4 |
6. | Řecko | 5 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6:15 | 434:495 | 2 |
Tabulka skupiny B
Tým | Z | V3 | V2 | PB | P | PS | PM | B | |
1. | Itálie | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 15:2 | 418:336 | 15 |
2. | Slovinsko | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 10:6 | 379:333 | 9 |
3. | Bulharsko | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 10:9 | 415:405 | 8 |
4. | Česko | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 10:10 | 442:446 | 7 |
5. | Bělorusko | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7:10 | 348:390 | 6 |
6. | Černá Hora | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0:15 | 291:383 | 0 |
Tabulka skupiny C
Tým | Z | V3 | V2 | PB | P | PS | PM | B | |
1. | Nizozemsko | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 14:5 | 447:425 | 13 |
2. | Rusko | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 13:7 | 464:396 | 11 |
3. | Turecko | 5 | 3 | 0 | 1 | 1 | 12:8 | 476:445 | 10 |
4. | Finsko | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 11:9 | 455:437 | 8 |
5. | Španělsko | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 5:13 | 400:443 | 3 |
6. | Severní Makedonie | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2:15 | 329:425 | 0 |
Tabulka skupiny D
Tým | Z | V3 | V2 | PB | P | PS | PM | B | |
1. | Francie | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 15:1 | 397:317 | 15 |
2. | Německo | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 13:6 | 463:389 | 11 |
3. | Chorvatsko | 5 | 1 | 2 | 0 | 2 | 9:11 | 443:461 | 7 |
4. | Lotyšsko | 5 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8:13 | 434:489 | 5 |
5. | Slovensko | 5 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8:14 | 453:502 | 4 |
6. | Estonsko | 5 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6:14 | 414:446 | 3 |
Program a výsledky ME volejbalistů |
1. září
Skupina C (Tampere):
Finsko - Severní Makedonie 3:1 (20, 15, -24, 22)
Skupina D (Tallinn):
Estonsko - Lotyšsko 1:3 (-23, -22, 16, -21)
2. září
Skupina A (Krakov):
Řecko - Ukrajina 2:3 (22, -24, 22, -19, -6)
Polsko - Portugalsko 3:1 (16, -22, 16, 19)
Belgie - Srbsko 1:3 (-13, -18, 21, -20)
Skupina C (Tampere):
Rusko - Turecko 1:3 (-27, 16, -21, -19)
Nizozemsko - Španělsko 3:0 (23, 24, 22)
3. září
Skupina A (Krakov):
Belgie - Portugalsko 2:3 (-23, -22, 20, 18, -13)
Ukrajina - Srbsko 0:3 (-25, -24, -21)
Skupina B (Ostrava):
Česko - Slovinsko 3:1 (24, 18, -14, 19)
Itálie - Bělorusko 3:0 (18, 12, 15)
Černá Hora - Bulharsko 0:3 (-22, -17, -25)
Skupina C (Tampere):
Turecko - Španělsko 3:1 (16, -29, 25, 23)
Nizozemsko - Severní Makedonie 3:0 (20, 18, 22)
Skupina D (Tallinn):
Chorvatsko - Německo 0:3 (-20, -13, -19)
Francie - Slovensko 3:0 (22, 20, 19)
4. září
Skupina A (Krakov):
Belgie - Řecko 3:0 (16, 22, 22)
Srbsko - Polsko 2:3 (-21, 23, 20, -20, -14)
Skupina B (Ostrava):
Černá Hora - Slovinsko 0:3 (-17, -16, -16)
Česko - Bělorusko 1:3 (-20, 19, -21, -19)
Skupina C (Tampere):
Španělsko - Finsko 0:3 (-19, -20, -18)
Nizozemsko - Rusko 2:3 (-13, 19, -21, 21, -13)
Skupina D (Tallinn):
Slovensko - Estonsko 2:3 (25, 22, -18, -14, -13)
Chorvatsko - Lotyšsko 3:2 (-28, 20, -23, 29, 11)
5. září
Skupina A (Krakov):
Portugalsko - Ukrajina 2:3 (-18, -23, 21, 24, -11)
Řecko - Polsko 1:3 (-15, -22, 20, -24)
Skupina B (Ostrava):
Česko - Bulharsko 2:3 (-10, 23, 18, -24, -11)
Itálie - Černá Hora 3:0 (17, 20, 24)
Skupina C (Tampere):
Severní Makedonie - Turecko 0:3 (-22, -12, -15)
Rusko - Finsko 3:1 (-22, 15, 23, 17)
Skupina D (Tallinn):
Estonsko - Německo 0:3 (-19, -16, -21)
Francie - Chorvatsko 3:0 (15, 16, 24)
6. září
Skupina A (Krakov):
Portugalsko - Srbsko 1:3 (-15, -21, 22, -17)
Polsko - Belgie 3:0 (18, 24, 16)
Skupina B (Ostrava):
Bulharsko - Itálie 1:3 (-19, -18, 17, -12)
Slovinsko - Bělorusko 3:0 (20, 20, 15)
Skupina C (Tampere):
Severní Makedonie - Španělsko 1:3 (-23, 21, -28, -15)
Turecko - Nizozemsko 1:3 (22, -25, -25, -23)
Skupina D (Tallinn):
Lotyšsko - Slovensko 2:3 (-18, 23, 13, -19, -7)
Německo - Francie 1:3 (-29, 15, -22, -22)
7. září
Skupina A (Krakov):
Srbsko - Řecko 3:2 (23, -22, 16, -28, 5)
Ukrajina - Belgie 3:1 (-25, 23, 18, 23)
Skupina B (Ostrava):
Slovinsko - Bulharsko 3:0 (18, 19, 21)
Česko - Černá Hora 3:0 (28, 23, 10)
Skupina C (Tampere):
Španělsko - Rusko 1:3 (-20, 20, -16, -17)
Finsko - Nizozemsko 1:3 (-23, 21, -25, -20)
Skupina D (Tallinn):
Lotyšsko - Německo 1:3 (-22, -19, 25, -17)
Chorvatsko - Estonsko 3:2 (-20, -22, 18, 24, 9)
8. září
Skupina A (Krakov):
Polsko - Ukrajina 3:0 (15, 20, 21)
Řecko - Portugalsko 1:3 (-22, 24, -20, -22)
Skupina B (Ostrava):
Itálie - Slovinsko 3:0 (25, 20, 23)
Bělorusko - Černá Hora 3:0 (23, 21, 12)
Skupina C (Tampere):
Rusko - Severní Makedonie 3:0 (15, 13, 18)
Finsko - Turecko 3:2 (17, -16, -27, 18, 13)
Skupina D (Tallinn):
Slovensko - Chorvatsko 1:3 (25, -19, -19, -29)
Francie - Lotyšsko 3:0 (18, 14, 17)
9. září
Skupina B (Ostrava):
Bulharsko - Bělorusko 3:1 (13, 18, -24, 22)
Česko - Itálie 1:3 (-20, -21, 23, -22)
Skupina D (Tallinn):
Německo - Slovensko 3:2 (20, 17, -25, -25, 9)
Francie - Estonsko 3:0 (18, 17, 19)
11. září
Osmifinále (Gdaňsk):
Rusko - Ukrajina 3:1 (-22, 16, 22, 22)
Polsko - Finsko 3:0 (16, 16, 14)
12. září
Osmifinále (Ostrava)
Itálie - Lotyšsko 3:0 (14, 13, 16)
Německo - Bulharsko 3:1 (14, -18, 19, 22)
Osmifinále (Gdaňsk):
Nizozemsko - Portugalsko 3:2 (-22, 22, 24, -20, 13)
Srbsko - Turecko 3:2 (18, -22, -22, 23, 12)
13. září
Osmifinále (Ostrava):
Slovinsko - Chorvatsko 3:1 (20, 18, -19, 12)
Česko - Francie 3:0 (22, 19, 32)
14. září
Čtvrtfinále (Gdaňsk):
Polsko - Rusko 3:0 (14, 24, 19)
Srbsko - Nizozemsko 3:0 (23, 20, 25)
15. září
Čtvrtfinále (Ostrava):
Itálie - Německo 3:0 (13, 18, 19)
Slovinsko - Česko 3:0 (21, 19, 25)
18. září
Semifinále (Katovice):
Polsko - Slovinsko 1:3 (17, -30, -16, -35)
Itálie - Srbsko 3:1 (27, 22, -23, 18)
19. září
O 3. místo (Katovice):
Polsko - Srbsko 3:0 (22, 16, 22)
Finále (Katovice):
Slovinsko 3:2 (-22, 20, -20, 20, 11)