Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je mu teprve 22 let. Ale mladíka Vakoče chválí i největší hvězdy pelotonu

Petr Vakoč během závodu Kolem Katalánska | foto: Profimedia.cz

9 2015
Ve 22 letech je suverénně nejmladším z kvarteta Čechů v prvodivizních stájích cyklistické World Tour. Petr Vakoč se v dresu týmu Etixx-Quick Step stále učí, ale zároveň už naznačuje, čeho může být v budoucnu sám schopen. Pomáhá vrchařům i sprinterům a od kolegů a sportovních ředitelů poslouchá slova chvály.

Pro mistra světa Michala Kwiatkowského pracoval na závodě Kolem Algarve, pro Kolumbijce Urana v Katalánsku, nyní opět pomáhá Kwiatkowskému v Baskicku. Jeho služeb si však při rozjíždění spurtů cenili rovněž sprinteři Cavendish, Meersman či Alaphilippe.

Jaksi mimochodem si občas také Vakoč sám zaspurtuje. A vůbec to není zlé.

Je univerzálem, kterého ani René Andrle, jeho někdejší šéf v kontinentální „farmě“ Etixxu, nedovedl zaškatulkovat. Což vlastně platí i nadále. Vakoč umí dotáhnout do úspěšného konce dlouhý únik (viz loňský etapový triumf Kolem Polska), umí odtáhnout celou etapu na špici, být rychlý ve spurtech, ale i přejet kopcovité etapy v popředí.

Dokázal to také ve středu v Baskicku, na dalším podniku World Tour.

Třetí etapa zde měla v itineráři hned osm vrchařských prémií. Především dva závěrečné průjezdy přes strmé Antiguako, obsypané hlučnými fanoušky, řádně prosily peloton, až z něj zbyla jen třicetičlenné vedoucí skupina. A Vakoč tu stále byl, společně s Tony Martinem poslední dva podpůrné pilíře Kwiatkowského v barvách Etixxu.

Právě kvůli Antiguaku, se sklonem až 16 procent, si před startem nechal na kazetu na zadním kole nasadit i pastorek s 28 zuby.

Cílem pak projel s odstupem pouhých 40 vteřin na vítěze dne Joaquima Rodrígueze. Celkově drží 24. pozici.

„Byl to tvrdý den se spoustou prudkých stoupání. To poslední před cílem bylo nejprudší, jaké jsem kdy jel,“ svěřoval se po etapě. Však také už před odletem do Baskicka na Twitter psal: „Těším se na můj první start v závodě, o kterém se říká, že je nejtvrdší v celé sezoně.“

Ta Vakočova je zatím plná milých překvapení. Zlomená ruka z vánočního tréninku na horském kole jej v rozjezdu příliš nelimitovala, ačkoliv mu sádru sundali týden před prvním startem. Už od února se o něm hovořilo.

Při etapách Kolem Dubaje pomohl Marku Cavendishovi k celkovému prvenství. Načež se více než zviditelnil ve 2. etapě Kolem Algarve, kde obětavě tahal 170 kilometrů tempo na špici pelotonu a svým nasazením znechutil život nejednomu cyklistovi.

Bezprostředně po této etapě v Algarve psal na Twitter: „Dnes jsem měl dobré nohy. Myslím, že jsem překonal svůj rekord v pětihodinovém průměrném výkonu.“

Vzápětí mu Michal Kwiatkowski přes Twitter odpověděl: „Překonal jsi určitě  wattové rekordy na 5 hodin, 4 hodiny, 3 hodiny, 2 hodiny, 1 hodinu, 30 minut a 10 minut. To ale byla jízda!“

A Koen Pilgrim, kouč týmu Etixx, v nadsázce dopsal: „Málem po celodenní práci překonal i wattový rekord na 30vteřinové maximum. Na což reagoval: Vážně? Ani jsem se nesnažil jet na maximum.“

Navíc pouhý den po takovém zápřahu Vakoč vybojoval 27. místo v časovce.

I takovými ukázkami svých dovedností si český mladík v pelotonu a u svých šéfů v Etixxu získává respekt. Letos mu končí dvouletá smlouva, ale o další léta ve World Tour se podle všech indicií bát nemusí.

Čeští cyklisté Petr Vakoč a Zdeněk Štybar (oba mají bílo-červené tretry, Štybar...

Petr Vakoč před Zdeňkem Štybarem, jedoucím v dresu českého mistra, při únorových etapách v Algarve

V Katalánsku jej před dvěma týdny sportovní ředitel pověřil, ať jsou s Italem Brambillou posledními dvěma muži, kteří budou s Rigobertem Uranem zůstávat v kopcích. „Taková důvěra nakopne,“ napsal na svůj web.

Ještě při poslední etapě na barcelonském Montjuiku sjížděl nebezpečný útok Daniela Martina. Jaký to rozdíl oproti jeho loňskému debutu v Katalánsku, kdy většinou dokončoval etapy až ve druhé stovce pořadí. „Tehdy jsem byl rád za každý přejetý kopec.“

V Baskicku je nyní podobně při chuti.

V úvodních třech dnech byl neustále k vidění v popředí, sjížděl nástupy a zároveň se sám pokoušel nastupovat, tak jako při sjezdu v koncovce 2. etapy. Zároveň se ve spurtech prvních dvou etap prosadil na 9. a 13. místo.

„Vím, že zatím nepřišlo (v itineráři závodu) to nejhorší, ale i tak mám velkou radost, že zvládám být s klukama vepředu,“ sdělil na webových stránkách.

Dnes čeká přetěžká etapa s horskou prémií 1. kategorie těsně před cílem, v pátek další kopce a v sobotu závěrečná časovka.

Potom už se Vakoč (i s Kwiatkowským) přesune z jihu Evropy na sever, do Beneluxu na ardenské klasiky. Právě ty by jeho jezdeckému naturelu mohly v budoucnu vyhovovat. Představí se na Brabantském šípu, Amstel Gold Race a na „monumentu“ Lutych-Bastogne-Lutych.

V létě by se kromě dalších startů mohl vrátit na závod Kolem Polska a pak se ukázat i při srpnové Czech Cycling Tour, která je povýšena do kategorie 2.1 European Tour, a kam už Etixx svůj tým nahlásil.

Na přelomu srpna a září by měl při španělské Vueltě poprvé okusit třítýdenní závod Grand Tour.

A kdo ví, třeba usilovnou prací pro jiné a vlastními schopnostmi oslovil šéfy Etixxu natolik, že mu v programu sezony přichystají i nějaký nečekaný bonbonek navíc. Vždyť už loni byl ve své stáji prvním náhradníkem pro týmovou časovku na mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze