Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peter Prevc, šampion Turné čtyř můstků: muž, jehož nic nerozhodí

Peter Prevc slaví triumf v Turné čtyř můstků | foto: AP

7 2016
Letěl, letěl - a pořád letěl dál. Až na 142,5 metru. A pak už jen pumpoval pěstmi. „Asi nejhezčí den mého života,“ smál se. Byla to symbolická korunovace šampiona Turné čtyř můstků. Nikdo neskočil ve 2. kole v Bischofshofenu dál než 23letý Peter Prevc.

Hned po dopadu se mohl halit do slovinské vlajky. Konečně se vymanil z role „věčného poraženého“, konečně je i on šampionem.

Šampionem jasným a suverénním. Turné kraloval s obrovským náskokem 26,5 bodu. Jakožto vedoucí muž Světového poháru potvrdil roli favorita a stal se prvním slovinským vítězem od triumfu Primože Peterky v roce 1997.

Nálepku „stále druhého“ přitom dlouho nemohl setřást. Má stříbro z olympiády i mistrovství světa. Loni jen těsně prohrál v souboji o triumf v celkovém pořadí Světového poháru se Severinem Freundem; při rovnosti bodů mu ublížil až menší počet vyhraných závodů.

Letos však létá v mimořádné formě. V 10 z 11 závodů byl na stupních vítězů. Může zaútočit dokonce na rekord v počtu získaných bodů v jedné sezoně, který zatím drží Gregor Schlierenzauer (2 083). I Freund, druhý muž Turné, musel uznat: „Peter je nyní o krok dál.“

Fotogalerie

Peter Prevc na Turné čtyř můstků

Čím to, že tak jasně kraluje?

„Strašně moc si věří. Má kolem sebe úžasný tým i rodinu, ti všichni jeho víru podporují. Nikdo z nich na něj nevytváří žádný tlak,“ vyjmenovával zkušený slovinský kouč Vasja Bajc. „A když navíc máte takovou formu, jakou má teď Peter, tak by se musel stát zázrak, aby vás někdo porazil.“

Nejen on zmiňuje další skokanovu přednost: umění oprostit se od vnějších vlivů. Schopnost, která je v tak psychicky náročné disciplíně, jakou skoky jsou, obzvlášť důležitá.

A na Prevcovi je znát, jak dobře se s tlakem pere. Ničím se nenechá vyvést z míry. Před každým skokem zůstává stoprocentně koncentrovaný. Vyhýbá se očnímu kontaktu, soustředí se jen sám na sebe.

A pak...

„Když je Peter ve vzduchu, opravdu to vypadá, jako kdyby letěl,“ chválí Němec Sven Hannawald, jediný skokan v historii Turné, který ovládl všechny čtyři závody. „Jeho vyrovnanost je úžasná.“

Ve vzduchu ožívá, tam je jeho svět. Jinak působí plaše, k čemuž přispívá i jeho ne úplně dokonalá angličtina. Věty před novináři volí pečlivě, s rozvahou. Až mezi svými, v obklopení týmových kolegů a trenérů, se rozhovoří.

Slova však v jeho případě nejsou to hlavní, jak koneckonců dokazovala jiná skokanská legenda Janne Ahonen - rovněž introvert, ale také muž, který má rekordních pět triumfů z Turné.

Prevc nyní vykročil v jeho stopách. Už není třetí, druhý ani čtvrtý. Už je vítězem.

A mimochodem: nemusí být z rodu jediným. Jeho 16letý bratr Domen skončil nedávno v Engelbergu druhý a ve středu šestý.Najdete na iDNES.czmobilní verze