Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč se vyplatí přepálit dámská odpaliště aneb Červené dámy to mají snazší

Trojice dam na jednom odpališti je samozřejmě legrace. Červené dámy vědí, že mají hrát postupně. | foto: Profimedia.cz

12 2010
Někdy se golfistkám přezdívá Červené dámy. Tedy jen v tuzemsku. První rány na jamkách zahrávají z míst, vymezených červenými kameny. Pozor na cesty do ciziny, v zimě tak oblíbené! Barevné odlišení odpališť vůbec nemusí odpovídat tomu zdejšímu. Ale jak v Česku, tak v zahraničí mají ženy stejnou výhodu. Odpalují první rány blíž jamce než všichni ostatní.

Abšlág, odpal, palpost, týčko, začátkem dvacátého století se mu říkalo dokonce odraziště. Čím jsou zajímavá ta červená? Ženy z nich hrají nejčastěji, výhody z toho plynou nejrůznější. Z červených odpališť se dá například jen velmi obtížně zahrát před červená odpaliště. A co je na tom tak výhodného?

barvy odpališť v česku

Červená - dámská, modrá - dámská mistrovská, žlutá - pánská, bílá - pánská mistrovská, černá - pánská šampiónská.

I ten, kdo má v golfových pravidlech guláš, nepsané pravidlo týkající se drivu před dámská odpaliště pravděpodobně zná. Když golfista nepřepálí červená odpaliště, zve po hře celý flight na panáka. Někteří hráči si pravidlo ještě trochu poupravili, číslo jamky se rovná počtu panáků.

Hrají odtud i děti

Hlavní výhodou dámských odpališť samozřejmě zůstává vzdálenost. Na některých jamkách jsou sice červená odpaliště na stejném místě jako žlutá (druh pánských), na jiných jsou ale i o několik desítek metrů blíž ke greenu. Ženy, které mají zpravidla pomalejší švih a kratší rány, to nemají k jamce většinou tak daleko.

Někdy jsou červená odpaliště tak šikovně umístěná, že se hráčky vyhnou řadě překážek, číhajících dál na hřišti. Například když golfisté musí přepálit vodu, která golfistkám v cestě k praporku vůbec nepřekáží. Zejména pro začátečnice může být takové umístění odpaliště opravdu výhodné.

Seriál o golfových pravidlech - dámská odpaliště.

Červená odpaliště ale nejsou výhradně pro ženy, hrají z nich i děti. Mnoho dvanáctiletých kluků by mohlo povídat, jak je těžké přejít z dámských odpališť na pánská.

Navíc žluťáci, žlutí kolíci nebo Žlutí pánové vlastně takovými předskokany. Na každé jamce hrají nejprve oni, teprve potom odpalují Červené dámy. Golfistka má tak jamku nejen kratší, ale navíc může sledovat partnerovu či soupeřovu ránu a třeba se z ní i poučit.

Golf - ilustrační. 

Na tříparu například vidí, jak green drží, nebo jakým směrem míčky odskakují. Někdy si jen díky předskokanům všimne schované překážky a třeba si uvědomí, že out je mnohem blíž, než se na první pohled zdá. Golfista tak musí urazit nejen delší cestu, ale navíc musí prozkoumat terén. Golf je zkrátka hra gentlemanů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze