Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč je dobré vědět, oč jde v hádce o drážky, které hýbou golfovým světem

Golfové hole Ping - sada želez. | foto: pro iDNES.cz

1 2010
Regulace hloubky a ostrosti drážek golfových holí vzbudila nevídanou rozepři mezi nejlepšími profesionály. Běžní golfisté mohou zůstat v klidu, jich se nařízení zatím netýká. Ale je dobré vědět, oč jde, protože se týkat možná začne.

 Omezení platí zatím jen pro nejvyšší profesionální soutěže, letos například pro PGA Tour nebo Open Championship v St. Andrews. Na českých turnajích organizovaných PGA C začne nové pravidlo platit nejdřív v roce 2014. Ve stejném roce se začne uplatňovat i na některých významnějších amatérských turnajích.

Na rekreační hráče podle posledních odhadů nedojde minimálně do roku 2024, kdy by regule měla začít platit úplně na všech turnajích.

Druhou na green

Úderová plocha golfové hole byla původně hladká, drážky se na ní objevují od začátku dvacátého století. Výrobci golfových holí si tehdy uvědomili, že drážky zvýší backspin a prodlouží rány. Hloubka a ostrost drážek má vliv na rotaci míčku.

Čím jsou drážky ostřejší a hlubší, tím snadnější je například hra z roughu. A právě v tom je kámen úrazu. Hlavním důvodem pro zavedení nového pravidla je snaha ztížit hru z roughu a umocnit tak rozdíl mezi ranami z roughu a z fairwaje.

Současná podoba drážek zjednodušuje hru z roughu a profesionální golfisté tak mnohem více riskují, protože nepřesný drive a následná rána z roughu nemusí znamenat neřešitelný problém.

Díky technologickému pokroku se čím dál tím častěji stávalo, že se na pětiparu hráči dostávali druhou ránou na green. Některá hřiště tak přestávala být výzvou.

Nové pravidlo rozdělilo světovou profesionální špičku na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco někteří hráči tvrdí, že omezení týkající se hloubky a ostrosti drážek bude mít obrovský vliv na hru, jiní žádnou zásadní změnu neočekávají. Jak rychle se profesionálové novince přizpůsobí a jestli si změny všimnou i diváci.

Autor:


Témata: Hole, Dům roku, PGA tour
Najdete na iDNES.czmobilní verze