Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč Federer málem nestihl ani kousek zápasu Švýcarů na fotbalovém MS

Roger Federer nenapodobil své krajany na fotbalovém MS, ve Wimbledonu se v 1. kole vyhrabal z bídy.

22 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Švýcarský tenisový fenomén Roger Federer doufal, že po svém prvním zápase ve Wimbledonu uvidí ještě podstatnou část fotbalu Švýcarsko – Chile. Čekalo se, že Kolumbijce Fallu vyřídí jakoby nic. Málem skutečně sledoval podstatnou část utkání. Ale proto, že byl velmi rychle tři míče od porážky.

Roger Federer to měl v pondělí tak tak. Nejen s postupem do druhého kola Wimbledonu, ale aby stihl alespoň poslední minuty fotbalu. Jeho Švýcarsko totiž hrálo na šampionátu s Chile.

Večer usedl k televizi Rafael Nadal, aby fandil Španělsku proti Hondurasu. A Světlana Kuzněcovová sledovala zápasy všechny. Možná je to trávou, na které se hraje, ale i Wimbledon byl opanován fotbalem.

Konzervativní pořadatelé přitom doufali, že tuhle mánii potlačí. Fanouškům zakázali vstup s vuvuzelami i promítání fotbalu na obrazovkách v areálu. Jenže na hráčské šatny ani budovu pro novináře tenhle zákaz neplatí.

Na začátku turnaje jsou tak stejně často jako vzdechy z kurtů slyšet výkřiky "Goal" či "Tor". Snad každá tisková konference se točí kolem fotbalu. Nadal mluvil o tom, jak je zklamaný z porážky Španělska od Švýcarů a jak v šatně gratuloval Federerovi.

Světlana Kuzněcovová zahájila cestu za obhajobou titulu z Roland Garros výhrou nad Rumunkou Cirsteaovou

Světlana Kuzněcovová patří mezi tenisty k nějvětším fotbalovým fanatikům.

Andy Murray se zastával gólmana Greena, který pustil lehkou střelu v prvním zápase Anglie. A Serena Williamsová popisovala, jak ji naštval neuznaný gól Američanů proti Slovincům. "Skákala jsem, křičela a pak... Bože! Málem se mi zastavilo srdce. Navíc ten druhý tým tolik fauloval," chrlila ze sebe trochu infantilně, ale velmi zapáleně.

Jak se dalo čekat, nejdéle mluvil o fotbale právě Federer. K týmu má totiž blízko. Když Švýcaři prohráli v kvalifikaci s Lucemburskem, zavolal mu trenér Hitzfeld.

"Požádal mě, jestli bych mezi hráče nepřišel a nepromluvil s nimi," popisoval. "Bylo to zvláštní, nejsem zvyklý řečnit. Ptali se, jak se vyrovnat se stresem nebo s otázkami novinářů. I kdybych jim jedním procentem pomohl, budu šťastný." Pak s úsměvem dodal: "Myslím, že od té doby neprohráli."

Až do pondělka. Angličtí novináři se hned ozvali: "Nemohl byste promluvit i s naším týmem?"

Roger FedererRoger Federer

Roger Federer měl s Fallou nečekané problémy.

Od pondělního odpoledne může Federer přednášet na další téma – Jak se vzpamatovat, když vás válcuje outsider. S Kolumbijcem Fallou byl tři míče od porážky, přitom ještě před zápasem chtěl švýcarský fotbal stihnout celý. Na kurt šel totiž dvě hodiny před výkopem. "Nebo by mi mohli dát na lavičku při výměně stran televizi," říkal.

Myslel to jako vtip, ale organizátory Wimbledonu by taková šílenost asi nepřekvapila. Před čtyřmi lety je Argentinec Nalbandian žádal, aby přesunuli jeho zápas 3. kola, neboť ve stejnou dobu hrála Argentina. Odmítli to, a tak Nalbandian zápas proti Verdaskovi odflákl. Prohrál ve třech setech a fotbal stihl.

Mezi tenistkami je fotbalem nejvíc posedlá Ruska Kuzněcovová. Klidně i pětkrát za půl hodiny napíše k mistrovství světa komentář na sociální síť Twitter. A není sama.

O trápení Rogera Federera

Ať by se v pondělí v Londýně stalo cokoliv, asi nic nezastíní tři a půl hodiny hrůzy, které prožil na centrálním kurtu obhájce titulu Roger Federer. S Kolumbijcem Fallou prohrával 0:2 na sety, a byl dokonce tři míčky od vyřazení. "Je to zvláštní. Prohrál jsem letos zápasy, které jsem měl vyhrát. A tenhle, který jsem měl prohrát, jsem vyhrál," prohlásil.


Jeho rodiče seděli na tribuně svátečně oblečení, maminka v šatech, tatínek nezvykle v obleku. Hlavu si nad výkonem syna málem ukroutili. Federer neměl šťávu, kazil, údery hrál opatrné a krátké. Na síť chodil bez přípravy.


A tak najednou Falla podával na vítězství v zápase. "Musí teď mít tep tak dvě stě," říkal bývalý tenista John McEnroe v roli komentátora BBC. Nakonec se obhájce titulu zachránil.

Kolumbijský tenista Alejandro Falla při zápase proti Federerovi ve Wimbledonu.

Kolumbijský tenista Alejandro Falla při zápase proti Federerovi ve Wimbledonu.


Naposledy Federer prohrál v 1. kole grandslamového turnaje před sedmi lety v Paříži a ještě den před turnajem tady tvrdil, že má slušnou formu. Ale taky se ozvalo mnoho trenérů či bývalých hráčů, kteří jeho současné výkony zpochybnili.


Michael Stich: "Už se nebude zlepšovat. Zlepšují se ostatní."


Patrick McEnroe: "Je zranitelnější než kdykoliv dřív."


Nick Bollettieri: "Vsadil bych na něj, ale ne tolik jako při předcházejících Wimbledonech."


Ostatně i Tomáš Berdych, jindy velký Federerův obhájce, tvrdí, že už dnes Švýcar může prohrát s každým. Když to dobře půjde, mohou se ti dva utkat ve čtvrtfinále.Najdete na iDNES.czmobilní verze