Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč chodí veslař Hanák k vodě v kravatě

17 2006
Praha - Po dvouhodinové dřině v loděnici na sebe navlékne oblek, utáhne kravatu a vyrazí do kanceláře. Odpoledne se stihne vrátit a poctivě "odpracuje" druhou fázi na vodě. Někdy i tříhodinovou. Večer ještě zajde za klientem, nebo se chystá do školy. "Dá se to zvládnout. Budu rozkoukaný do dalšího života," říká třiadvacetiletý Jakub Hanák, stříbrný z aténské olympiády v párové čtyřce.

Pak se usměje: "Ještě, že přítelkyně odjela na měsíc na Kypr..."

Špičkový sportovec, který si umí vydělat zároveň prací? Jde to. "Jsem profesionální veslař, všechno si plním poctivě. Ale neberu tolik, abych se nemohl věnovat i jiným věcem."

V roce 2000, bylo mu 17 let a začínal na sportovním gymnáziu v Pardubicích, si napsal na tréninkový deník: "Atény 2004". Smáli se mu. A on si odtud přivezl medaili. Na letošním pracovním diáři zatím nemá nic. "Teprve se rozhlížím, zjišťuju možnosti."

Jako finanční poradce nabízí nejrůznější produkty bankovních domů. "Naši analytici je vyhodnotí a srovnají, já je pak probírám s lidmi podle jejich potřeb," vysvětluje. Přitom studuje Bankovní institut, do práce vplul za dva měsíce.

"Sport je jako podnikání. Musíš se spolehnout sám na sebe, bojuješ, abys byl lepší než ostatní," říká Radim Lukeš, zemský ředitel finančních poradců OVB Allfinanz.

Bývalý ligový basketbalista si záměrně vybírá sportovce. Pracují pro něj Petr Welsch – bratr jediného českého hráče NBA, David Huf – šampion v aerobiku nebo Robert Kůrka – mistr Evropy v thaiboxu.

"Většinou mám dobré ohlasy. Lidi řeknou: Hele, to dělá tenhle známej borec, to bude dobrý," pochvaluje si Lukeš.

"Mě ale lidi poznávali tak dva týdny po olympiádě," usmívá se Hanák.

Netrpí teď jeho sport? Přece jen ochudí přinejmenším odpočinek. "Ořezávám zatím práci," říká Hanák. "A přemýšlím, co dál. Pořád se mi to přežvykuje v hlavě." Když dostává pokyny v práci, vzpomene si na trenéra. "Když tahám za klacky a zůstanu na dvojskifu v C-finále, říkám si: Proboha, co tady dělám?"

Ve stříbrné párové čtyřce došlo za dva roky od Atén k zemětřesením. Skončil David Kopřiva, z něhož se stává úspěšný manažer, ale přitom stihl slušně odběhnout maraton.

Do posádky přibyli Václav Chalupa a Milan Doleček. Jeden z party vždy přebývá. Zpočátku jím byl Tomáš Karas, teď to platí pro Hanáka, jehož zbrzdila operace slepého střeva.

"Není tam pohoda jako dřív, nikdo nemá jistotu," říká. Na posledním světovém šampionátu zůstali těsně čtvrtí, teď vyhráli královský Světový pohár v Luzernu.

"Nejradši bych vydržel v párovce do olympiády v Pekingu 2010 a přitom si rozjel práci," plánuje veslař.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze