Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Problém s kontroverzní holí vyřešen. Výrobce souhlasil s jejím zákazem

Smyslem nového pravidla o drážkách je potrestat hráče za nepřesnost hry. Regule totiž ovlivňuje zejména hru z roughu, konkrétně wedgí (holí s velkým sklonem úhlu, což způsobuje vysokou trajektorii letu míče) při hře do greenu. | foto: AP

9 2010
Dvacet let stará wedge vzbudila v poslední době hodně emocí. Pravidlům vyhovovala jen díky dřívější mimosoudní dohodě Ping s americkou golfovou asociací. Nyní výrobce souhlasil se zákazem hole.

Po několika týdnech se možná zlepší atmosféra v klubovnách během turnajů na PGA Tour. Americká golfová asociace USGA se totiž dohodla s firmou Ping, že od 29. března nebude pravidlům vyhovovat wedge Ping Eye2. Ta v poslední době vzbudila hodně emocí i ostřejších výměn názorů mezi hráči.

Když vešlo v platnost nové pravidlo o drážkách, které zakazovalo používat hole s hranatými drážky a přinutilo hráče se vrátit asi o čtvrt století zpět k drážkám do písmene "V", někteří profesionální hráči začali procházet své garáže a hledat prachem zapadlou starou hůl Eye2. Důvod? Tato wedge sice fakticky pravidlo porušuje, po formální stránce je v pořádku. Společnost Ping totiž před lety uzavřela s americkou golfovou asociací mimosoudní dohodu, že tato hůl bude vždy vyhovovat pravidlům.

čtěte také

Ti hráči, kteří tuto hůl zařadili do svého bagu, sklidili kritiku od svých kolegů. Spor vygradoval, když s kontroverzní wedgí začal hrát i tehdy druhý hráč světa a při absenci Tigera Woodse hlavní tvář golfu Phil Mickelson. Po několika ostřejších vyjádřeních hráčů, ve kterých padaly i výrazy jako "podvádění" apod., Mickelson hůl odložil, vedení PGA Tour vytáhlo hlavu z písku a začalo jednat se společností Ping.

Phil Mickelson, San Diego Open

Výsledkem je dohoda, že Ping akceptuje zákaz hole na třech hlavním amerických okruzích PGA Tour, Nationwide Tour a Champions Tour. Mezi americkými nižšími soutěžemi a amatéry bude hůl i nadále vyhovovat. Evropy se problém netýká, dohoda platí jen na akcích pod záštitou americké golfové asociace.

"John Solheim a Ping využili skvělou příležitost udělat něco hodně pozitivního a významného pro golf a my jejich rozhodnutí velmi vítáme," uvedl šéf PGA Tour Tim Finchem. Kromě ústupku výrobce holí totiž neexistovala de facto žádná jiná varianta, jak hůl zakázat.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Specialista trvalého zlepšování

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze