Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro olympijské hry se rýsuje rekordní atletická výprava

21 2000
P r a h a - Nic nenasvědčuje tomu, že by krásná léta atletické reprezentace měla mít přestávku zrovna v olympijském roce. Čtyřicet dní před koncem honby za limity, které vypsal svaz, se rýsuje možnost, že do Sydney odjede překvapivě početná výprava. "Jsem přesvědčen, že limity splní víc než třicet atletů," řekl Karel Pilný, předseda svazu. Takový tým by byl o třetinu větší než před čtyřmi lety v Atlantě, kde v atletických disciplínách startovalo třiadvacet reprezentantů, dosud nejvíc v historii.

"Olympiáda motivuje," řekl svazový šéftrenér Václav Fišer. "Přestože jsou limity tvrdší než loni před mistrovstvím světa, zatím je splnilo víc lidí." Už dnes je jisté, že atletická výprava na olympijských hrách bude mít nejméně 21 členů. Limity zvládli chodci Holuša s Malysou, desetibojaři Dvořák, Šebrle a Ryba, kladiváři Maška a Sedláček, překážkář Mužík, oštěpař Železný, diskař Malina, koulař Menc, tyčkařky Bártová s Hamáčkovou, čtvrtkařky Fuchsová s Burianovou, půlkařka Formanová, výškařka Hlavoňová, trojskokanka Kašpárková a diskařka Racková. Benešová zaběhla čas potřebný aspoň pro čtvrtkařskou štafetu, v níž bude místo ještě pro jednu náhradnici.

Předseda svazu Pilný si dokonce při jednání evropské asociace dovolil v žertu ostatním nabídnout desetibojaře, který je desátý ve světových tabulkách. Jan Poděbradský splnil olympijský limit, ale není mu to nic platné. V Česku je zatím až čtvrtý a v olympijském závodě je místo jen pro tři z jedné země.

Velikost výpravy tentokrát nezpůsobí problémy, protože v Sydney je pro sportovce připraven dostatek postelí. Nebylo tomu tak vždycky. "Před olympiádou v Barceloně v roce 1992 vyvíjel Mezinárodní olympijský výbor značný tlak, abychom nominovali míň plavců a atletů," vysvětlil Pilný.

V záloze je ještě skupina atletů, kteří se už olympijským limitům přiblížili. Jsou to tyčkaři Janáček, Ptáček a Baďurová, výškaři bratři Tomáš a Jan Janků, dálkař Kovář, oštěpařka Tomečková, maratonkyně Peterková. Oravec a Šuldesová, běžci na středních tratích, se po zraněních teprve dostávají do formy.

Vypadá to, že mezi ČOV a atletickým svazem panuje důvěra, z které vyplývá, že koho atletický svaz navrhne do nominace, ten pojede na olympiádu. Pokud splní účastnický limit mezinárodní federace, který je ve většině případů měkčí než limit domácí federace. Asi se nebude opakovat spor z roku 1996. Tehdy při hlasování pléna olympijského výboru neprošel do nominace nadějný překážkář Souček, ač mu k limitu chyběla jediná setina. Případ v atletickém hnutí dodnes budí rozpaky.
"Byla to obrovská chyba," řekl Pilný.

"Věřím, že tentokrát k žádné disharmonii nedojde." Jan Hrdina, sportovní ředitel ČOV, nedávno naznačil vstřícný postoj: "Pokud půjde o perspektivního závodníka, který předvede světový výkon, myslím, že by měl jet."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze