Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro diváka je teď formule 1 sterilní, říká český jezdec Král

Josef Král | foto: www.josefkral.cz

15 2010
První Velkou cenu sezony F1 sledoval přímo na okruhu v Bahrajnu. To proto, že Josef Král závodí v doprovodné sérii GP2. A i on říká: "Viděl jsem nudu. Už před sezonou jsem si ťukal na čelo, protože jsem věděl, že je blbost, aby ty změny k něčemu pomohly." Proč? Už ta dráha je proti divákům.

U televize to možná vypadá hezky, jsou z toho pěkné záběry, ale skutečnost je jiná. Pasáže jsou extrémně pomalé a hrbolaté. Ničí se tím zadní gumy. Což znamená, že když víte, že nemáte šanci někoho na 100 procent předjet, tak je lepší si pneumatiky pošetřit, jet plynule a v závěru toho využít.

Hned po závodě šéf McLarenu Whitmarsh řekl, že by zavedl povinně dvě zastávky v boxech. Myslíte, že by to klání zatraktivnilo?
Určitě, jsem pro. Při současných pravidlech, když uděláte chybu na začátku jako třeba Hülkenberg, jste bez šance. Dřív jste zajeli do boxů, natankovali plnou nádrž a změnili strategii. Teď neuděláte nic. Chybí tam vzrušení, jako třeba když někdo odjel s tankovací hadicí. Pro diváka je to sterilní a nic se nezmění, dokud se někdo nezamyslí nad aerodynamikou.

Mělo smysl zakazovat tankování během závodu?
Víte, oni zakážou tankování kvůli penězům, které stojí přeprava tankovacích zařízení, a místo toho vynakládají obrovské peníze na vývoj nových aut. Musíte vyvíjet silnější motory, protože najednou vezete skoro celý závod o sto kilo víc, vyvíjí se nové uložení. Ale zásadní je aerodynamika. Naše auta GP2 mají velký přítlak a pro mnohé lidi jezdí ty nejhezčí závody z celého víkendu F1. Kdybychom třeba do Bahrajnu přijeli s novým autem GP2, které budeme mít v Evropě, tak bychom byli rychlejší než HRT (nejpomalejší tým F1). Na ty změny bych mohl nadávat další dvě hodiny, ale za hodinu mi letí letadlo.

Zkuste ještě popsat, jak jste viděl na místě Schumacherův návrat?
Je tu schumimanie. Ale mnozí jsou z jeho šestého místa rozčarováni. Já říkám, že tři roky pauzy nejde dohnat během jednoho závodu. F1 je nejrychleji se rozvíjející sport na světě a je jinde, než když odcházel. Přesto klobouk dolů před tím, co předvedl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze