Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro cyklokrosaře Bínu letošní sezona nadobro skončila. Zradilo ho koleno

9 2010
Cyklokrosař Martin Bína dosáhl na začátku letošního roku na vynikající úspěch, když se na mistrovství světa v cyklokrosu v kategorii "Elite", konaném v Táboře, umístil na čtvrté příčce. Nyní však rodáka z Pelhřimova trápí potíže s kolenem.

"Letošní cyklokrosová sezona je pro mě, myslím si, definitivně ukončena," krčil rameny Bína.

Vy teď laborujete se zraněným kolenem, je to tak?
Ano, jsem bohužel zraněn.

Kdy budete znovu připraven k závodům?
To nevím, na kole se sice už vozím, ale s tréninkem to nemá nic společného. Koleno pořád natéká a bolí. Letošní cyklokrosová sezona je pro mě, myslím si, definitivně ukončena.

Přejděme ale k veselejším věcem. Na začátku letošního roku jste skončil čtvrtý na mistrovství světa. Byl jste s tímto nepopulárním místem spokojen?
Je jasné, že je to nepopulární místo, ale i tak je čtvrté místo krásné, určitě tedy spokojenost. Bohužel si za to ale člověk nic nekoupí, protože bedna je bedna.

Teď mě tak napadá, jak se takový cyklokrosař vlastně připravuje, jak vypadá jeho tréninkový proces? Trénujete každý den?
Trénink je, dalo by se říct, šest, sedm dní v týdnu. I když má člověk volno, tak se stejně jede projet na kole, aby si jeho nohy odpočinuly ze zátěže.

Příprava je jen o kole, nebo si zlepšujete fyzickou kondici i jinak?
Určitě, cyklokrosař potřebuje mít vysokou fyzičku, protože v cyklokrosu se zvedá kolo a také se běhá. Takže provozuji jak běh, tak posilovnu, kolečkové brusle a různé doplňkové sporty. Jak říkám, sedět na silničním kole mě nebaví, takže samozřejmě kromě tréninku na silnici, což je základ, dělám i další sporty, aby byl člověk taky trochu všestranný.

Když vám každý rok na konci února skončí sezona, čemu se přes léto věnujete?
Přes léto jsou silniční závody a závody na horských kolech.

Přemýšlel jste někdy, že byste zkusil věhlasné cyklistické závody jako Tour de France nebo Giro d‘Italia?
Tak já silniční závody jezdím tady v rámci České republiky. Tyhle velké závody jsou samozřejmě pro většinu cyklistů lákavé a je to fenomén cyklistiky. Ale mě silniční cyklistika, abych pravdu řekl, nepřitahuje tolik jako cyklokros nebo horská kola. Protože já mám rád, když se neustále něco děje, když člověk musí s kolem pracovat, a ne jen sedět pět, šest hodin na silnici, to mě opravdu moc neláká.

Vy pocházíte z Pelhřimova a momentálně bydlíte v Praze. Jezdíte pravidelně o víkendech za rodinou na svou rodnou Vysočinu?
To ne, na to není čas. I když teď, jak jsem zraněný, mám k tomu více příležitostí, ale že bych jezdil každý víkend, to určitě ne. Dalo by se říct, že dvakrát do měsíce.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze