Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro Claye a Šebrleho skončil kladenský desetiboj po několika vteřinách

Pro Bryana Claye skončil kladenský desetibojařský mítink velmi rychle... | foto:  Radek Cihla, MAFRA

15 2010
Jen pár vteřin závodily na desetibojařském mítinku v Kladně hlavní hvězdy - Američan Bryan Clay a Roman Šebrle. Oba kvůli svalovým zraněním jen zvolna doběhli závod na 100 metrů a ze soutěže odstoupili.

"Už při rozcvičování jsem cítil, že to nepůjde. Ještě než jsem zaklekl do bloků, bylo mi jasné, že je to v háji," řekl mrzutý Šebrle, kterého znovu trápí stehenní sval.

Kvůli stejnému problému se zadním stehenním svalem nedávno odstoupil z desetibojařské soutěže v rakouském Götzisu, absolvoval první den, v tom druhém už nepokračoval.

Zranění pak ovšem vylučoval. "Jen jsem cítil tlak a nechtěl jsem nic riskovat," říkal tehdy. Možná že bolístka byla vážnější, než se zdálo. Ani dva a půl týdne poté není fit. Prý by potřeboval týden klidu navíc.

"Nějaká jizvička kolem svalu asi bude, není to úplně zahojené," popisoval. "Jakmile jdu do něčeho rychlejšího, tak to cítím."

Proto v Kladně jen vystartoval z bloků a celou rovinku absolvoval krokem. Časomíra mu naměřila výkon 25,49 sekundy.

NEJDE TO. Naznačuje Roman Šebrle cestou do cíle stovky .

NEJDE TO. Naznačuje Roman Šebrle cestou do cíle stovky.

"Šlo by to, ale na padesát procent," povídal světový rekordman. "Běžet stovku za 11,50, skákat do dálky k sedmi metrům a ještě si obnovit zranění, to nemá smysl. Kdybych se zranil, je to v Prčicích, to bych už Evropu nestihl. To radši risknu divokou kartu."

Stý desetiboj kariéry pro něj neskončil šťastně. "No tak bude sto první a ten bude lepší," věřil. "Kdyby ale tady ve svalu něco křáplo doopravdy, bylo by to v háji."

Teď českého desetibojaře čeká klasický postup: elektroléčba, vodoléčba, návštěva u fyzioterapeuta Pavla Koláře. A pak čekání na divokou kartu.

"Už jsem se vyrovnal s tím, že na ni budu spoléhat," připustil olympijský vítěz z Atén a bývalý mistr světa. "A věřím, že ji dostanu. Jsem schopný se připravit tak, abych mohl bojovat o medaili. Kdybych nebyl, tak bych tam nejel, abych skončil jedenáctý."

"Já budu mluvit s trenérskou radou a budu stát o to, aby návrh na divokou kartu prošel," dodal Tomáš Dvořák, šéftrenér českých atletů.

Clayovi skončila v Kladně sezona

Claye pro změnu zastavily potíže s třísly. Po padesáti metrech ostrého běhu závod vypustil a na cílovou pásku už jen doklusal. Výkon: 14,05 sekundy.

Ve druhém startu tohoto roku tak pro něj skončila sezona. Přitom se čekalo, že by mohl v Česku zaútočit i na Šebrleho světový rekord.

"Cítím se zle, fakt zle," klopil Američan zrak. "Zklamal jsem hodně lidí. Je to crazy, šílené!"

"Je z toho úplně hotovej," prozradil ředitel mítinku Zdeněk Lubenský. "Je to šílené, dvě hvězdy, na kterých je postaven mítink, skončí hned na stovce. Srážka ze startovného? Ano, to máme ošetřené, jsou tam percentuální srážky v případě, že závod nedokončí."

Clay si rovněž přivezl drobné bolístky z Götzisu. "Když jsem se tady rozběhl, cítil jsem se v první půlce závodu velmi dobře," řekl. "Ale asi po padesáti metrech mě při každém kroku začal tahat přitahovač. Věděl jsem, že to není dobré, a zhoršovalo se to, tak jsem musel zastavit."

KDE JE PROBLÉM? Tomáš Dvořák zjišťuje, jak na tom Bryan Clay je,

KDE JE PROBLÉM? Tomáš Dvořák zjišťuje, jak na tom Bryan Clay je,

A stopku teď dostane i jeho letošní sezona, Kladno bylo posledním závodem, zranění sice není vážné, ale šampion olympiády z Pekingu si dá pauzu.

"A po ní už by asi nemělo smysl něco začínat," uznal. "Začnu se připravovat na novou sezonu a třeba se vrátím i sem."

Jenže to asi nebude tak snadné. Letos využil toho, že se nekoná mistrovství světa, a nemusel proto startovat na americkém šampionátu. Za rok ovšem bude o místenku v americkém týmu bojovat, aby mohl cestovat na šampionát v korejském Tegu.

"Ale pobavím se s ředitelem mítinku, jestli budu moct něco pro mítink v Kladně udělat," slíbil Clay. "Udělám to rád. Ještě se budu muset podívat na přesný harmonogram příští sezony."

Čtvrtý ročník desetiboje v Kladně, který je poprvé zařazen do seriálu IAAF World Challenge, jako by někdo proklel. Poté, co přišel o své největší hvězdy, se při rozcvičování na skok do dálky zranil i Jamajčan Bernard Claston.

Upadl na betonovou hranu doskočiště a rozrazil si bradu tak, že ho do sanitky museli odnést na nosítkách. "Snad už je to všechno," přál si Clay. Claston zůstane přes noc na nemocničním lůžku na pozorování s lehkým otřesem mozku.

Po prvním dnu vedou v Kladně Ukrajinci

Nejlepším závodníkem prvního dne kladenského desetiboje byl Olexej Kasjanov, po polovině soutěže vydřel na stadionu Sletiště 4451 bodů.

Nejlepším českým desetibojařem byl na osmém místě Adam Nejedlý, který si v součtu přišel na 4059 bodů.

V ženském sedmiboji byla nejpilnější sběratelkou bodů Ukrajinka Anna Melničenková, v součtu čtyř disciplín si jich na konto připsala 3666.

Nejlepší českou závodnicí byla Eliška Klučinová, na průběžně vedoucí závodnici ztrácí 59 bodů. Dvaadvacetiletá vícebojařka si vytvořila dva osobní rekordy - na překážkách časem 14,17 sekundy a ve výšce výkonem 181 centimetrů.

Muže ve středu čeká zbylých pět disciplín - 110 metrů překážek, disk, tyč, oštěp a závěrečná patnáctistovka, v ženské soutěži zbývá dálka, oštěp a běh na 800 metrů.

VÝSLEDKY

MUŽI - desetiboj (po prvním dnu): 1. Kasjanov (Ukr.) 4451 bodů (100 m: 10,69 - dálka: 779 - koule: 15,24 - výška: 200 - 400 m: 48,07), 2. Adjetey-Nelson (Kan.) 4375 (10,76 - 761 - 14,89 - 209 - 49,70), 3. Draudvila (Lit.) 4232 (10,87 - 724 - 15,03 - 200 - 48,69), ...8. Nejedlý (ČR) 4059 (11,17 - 716 - 13,57 - 206 - 49,81).

ŽENY - sedmiboj (po prvním dnu): 1. Melničenková 3666 (100 m př.: 13,71 -výška: 184 - koule: 12,67 - 200 m: 24,74), 2. Klučinová (ČR) 3607 (14,17 - 181 - 13,83 - 25,08).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze