Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro Čechy začíná už v úterý Euro házenkářů. V hale uprostřed polí

Arena Nova ve Wiener Neustadtu

18 2010
Wiener Neustadt (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Déšť pomalu rozpouští napadaný sníh, který se nashromáždil na okolních polích. Česká házenkářská reprezentace se připravuje na začátek Eura v hale Arena Nova, která leží na okraji Wiener Neustadtu. Kolem jsou pole, obchodní centra a také plakáty s důležitým upozorněním: mistrovství Evropy začíná už v úterý. Česko startuje v 18:15 zápasem proti Španělsku.

"Je to pro mě klíčový zápas," říká trenér Martin Lipták před soubojem s týmem, který patří do světové špičky. V dalších dvou duelech čeká na Liptákovo mužstvo Francie a Maďarsko.

V jakém prostředí čeští házenkáři trénují?

Místní Arena Nova se zatím "plní" jen akreditujícími se novináři, zítra tomu však bude jinak. Do hlediště se vejde až 5 tisíc lidí a dá se čekat, že kapacita bude využita bezezbytku. Dorazit by měly stovky fanoušků z Česka a hlavně z Maďarska, odkud je to sem do okolí Vídně kousek.

"Hala je sympatická. Povrch je dobrý, stejně tak světlo," říká brankář Miloš Slabý. "A je tu i teplo." Toho je možná až příliš: však také trenér Lipták požádal pořadatelé, aby pár stupňů ubrali. "Pořád lepší teplo než zima, jakou jsme zažili třeba na šampionátu v Tunisku," říká zkušený křídelník Jan Filip.

Ten má se spoluhráči za sebou poslední trénink před úvodním zápasem. Češi se měli ve Wiener Neustadtu připravovat ještě zítra dopoledne, nakonec ale kouč po domluvě s hráči tuto jednotku zrušil.

"Měli jsme mít ještě hodinu tréninku, ale už to podle mě nemá význam. Chlapci budou mít osobní volno, dáme si oběd, kávu, zákusek a ještě si něco povíme k utkání. A pak vzhůru na Španěly," popisuje zítřejší plán Lipták.

Na dnešním, tedy i předzápasovém tréninku se začalo tradičním fotbálkem "starých" proti "mladým", ačkoli věkové rozdělení tentokrát nebylo dodržené úplně do detailu: v českém týmu převažují mazáci. A byli vidět i s fotbalovým míčem: třeba Liptákův asistent a jinak zuberský kouč Jiří Mika vstřelil jednu z branek elegantní patičkou, za což mu ostatní bouřlivě zatleskali. Pak následoval nácvik útočných akcí, střelba a další "klasická" příprava.

"Jsem spokojený s tím, že jsme sem přijeli už čtyři dny před prvním zápasem. Z přípravy mám dobrý pocit, tréninky jsou koncentrované, účelné, zase jsme se posunuli o něco dál," chválí Lipták.

Pak už česká výprava odjela do lázeňského městečka Baden, které je vzdálené zhruba půl hodiny jízdy. "Na hotel si určitě nemůžeme stěžovat, žádné problémy nejsou. Navíc jsme v minulých dnech mohli využívat rehabilitaci, kterou tam máme k dispozici," říká Jan Filip.
Už zítra podvečer se ukáže, jestli Čechům i tato pohoda pomůže k dobrému startu na Euru.Najdete na iDNES.czmobilní verze