Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přistoupil jsem na Northugovu hru, říká český lyžařský „titán“ Bauer

Lukáš Bauer | foto: AP

13 2010
První souboj čtyř titánů v této zimě, psaly stránky lyžařské federace FIS před davoským závodem na 15 kilometrů klasicky. Jména titánů: Nor Northug, Švýcar Cologna, Švéd Hellner – a Čech Bauer.

"Četl jsem o těch čtyřech titánech před závodem," povídá Lukáš Bauer. "Bylo příjemné, že mě do nich zahrnuli, i když..."

Necítíte se jako titán?
Věděl jsem, že s klasikou jsem se letos ze začátku sezony pral. Jako favorit jsem se na startu rozhodně necítil. A byl jsem překvapený, že jsem nakonec vepředu byl.

Přesto, domníváte se, že právě vy čtyři jste největšími velikány současného běhu na lyžích?
Těžko říci. Nechci chválit sám sebe. Pokud vezmu dlouhodobou výkonnost, tak rozhodně mezi čtyři nejlepší patřím. V posledních třech sezonách bych z pohledu dlouhodobých výsledků ty ostatní dokonce i strčil do kapsy. Ale když vezmu akce typu olympiáda a mistrovství světa, tak tam kraluje Northug a Cologna s Hellnerem mu šlapou na paty. Mnozí lidé sledují víc tyhle akce. Navíc nejde jen o ta čtyři jména, v každém závodě může nejmíň deset lyžařů dosáhnout na stupně vítězů.

S Petterem Northugem, králem vancouverských her, jste se nyní potkal poprvé po 9 měsících. Hovořili jste spolu?
Viděli jsme se až při rozjíždění před startem, nastoupil jsem do stopy a koukám, že vedle mě jede Northug. Pozdravil jsem ho, popřál mu štěstí a to bylo vše. Ale jsem rád, že už konečně zase začal závodit. Je to pro mě sice konkurent navíc, ale je i králem minulé zimy a ten tu přece má být, ne?

Popichovali jste se před olympijskou padesátkou i v jejím průběhu. Vzájemně se tak hecujete?
Přistoupil jsem na jeho hru, kdy si dost často utahuje z dalších lyžařů. Tak občas popíchnu i já jeho. Teď už se i on sám občas dá se mnou do řeči. Připadá mi, že mě začal víc brát od poslední Tour de Ski, kde jsem mu ukázal, že nejsem žádné ořezávátko a že ho umím porazit. Ale nesnažil jsem se ho po Tour slovně shazovat, na což je Northug jindy expert.

Jiní lyžaři říkají, že Northug je arogantní a odmítají ho zdravit.
No on to občas přehání. Ovšem ty shazovací hlášky, které pronášel třeba na adresu Němce Teichmanna, si ke mně nikdy nedovolil. On ví, že ve spurtu s ním Teichmann může bojovat, tak ho dráždí. Já nejsem pro Northuga takovým soupeřem do finiše, věřím však, že umí ocenit mé dlouhodobé výsledky.

V Davosu prohlásil, že klidně pojede za Norsko i biatlonovou štafetu, protože se tam coby nejrychlejší běžec uchytí. Co tomu říkáte?
Reagoval tím na snahu norských biatlonistů proniknout do reprezentace pro mistrovství světa běžců. Nelíbí se mu totiž, že se biatlonisti nedrží svého kopyta. Oni na lyžích bruslit umí, proto se tlačí mezi běžce, zato my střílet neumíme. Tak je Northug trochu vyhecoval. Ta jeho hláška zavání vtipem i arogancí. Podobně, jako když se ho před sezonou ptali, jestli má strach ze Švéda Hellnera a on prohlásil, že ze švédského mančaftu ho může porazit maximálně tak Kallaová. Tím dost shodil ty jejich kluky, ale vtip to v sobě mělo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze