Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příští rekordman? Ať je to Bryan, přeje si Šebrle. To je pro mě čest, říká Clay

REKORDMAN A NÁSTUPCE? Roman Šebrle (vpravo) drží světový rekord v desetiboji, Američan Bryan Clay mu ho možná už brzy vezme. | foto: ČTK

14 2010
Možná tu bude ještě roky, možná padne už brzy. Světový rekord Romana Šebrleho je velkou výzvou pro nejlepšího současného desetibojaře Bryana Claye. "Jestli ho překonám, nevím. Když jdu do závodu, nemyslím na rekordy," tvrdí Američan.

Třicetiletý sportovní všeumělec bude největší hvězdou desetibojařského TNT Fortuna Meetingu v Kladně. V úterý a ve středu se s českým rekordmanem bude rvát o prvenství.

A možná i o nové světové maximum, slibují organizátoři z kladenského stadionu Sletiště. "Kdyby mi někdo měl rekord vzít, tak ať je to Bryan," říká Šebrle.

"Je pro mě čest, že takhle mluví," culí se Clay.

Historickým tabulkám Šebrle kraluje výkonem 9026 bodů, kterého dosáhl v Götzisu 2001. "Ale já ten rekord mám rád a chtěl bych si ho nechat," vzkazuje Čech svému soupeři z Texasu.

Clayovo osobní maximum v součtu deseti disciplín je 8832 bodů, nedávno v Götzisu vyhrál výkonem 8483 bodů, jenže v otřesných podmínkách.

"To nepršelo, voda padala v kusech," vzpomněl Šebrle, který závod kvůli svalovým problémům nedokončil. "Teď už to je v pohodě," ujišťuje.

Bryan Clay, Roman Šebrle

Americký šampion olympiády v Pekingu sice přivezl do Kladna skvělou formu, ale o zdolávání světových rekordů mluvit nechce.

"Je to úžasný, neuvěřitelný rekord," chrlil superlativa. "Myslím, že mám na to, abych ho jednou překonal, ale to musíte mít prostě perfektní soutěž. Roman si tehdy v Götzisu vytvořil sedm osobáků a to se nestává každý den. Jedno nebo dvě, to by šlo. Ale sedm?"

O co nejlepší výkon se samozřejmě snaží pokaždé, když vstoupí na stadion. Ale i trenér mu neustále opakuje, ať se soustředí jen na výkony a body nepočítá.

Přitom pořád slýchá: Bryane, kdy ten rekord uděláš? Máš na něj? Nejsi už moc starý? Tyhle otázky se neustále opakují, on z nich únavu ještě necítí.

"To se dá čekat, ten nejlepší v jakékoliv disciplíně musí čelit dotazům na světový rekord," mávl rukou.

Takže kdy padne?

"Rekord by musel padnout v příštích dvou letech, i Roman mi říkal, že jsou potřeba dva roky přípravy. A pak možná..." dumal Clay. "Ale i kdyby se to nepodařilo, pořád budu spokojený s kariérou, se zlatem z olympiády, s osobním rekordem, budu spokojený se závody, kdy jsem porazil možná ty nejlepší desetibojaře historie. A rekord? Ten by byl jen tou třešinkou na dortu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze