Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příště si dá becherovku pro uvolnění

10 2000
L o s A n g e l e s - Potřetí v kariéře hrál Ctislav Doseděl v Davisově poháru pátý zápas za nerozhodnutého stavu a potřetí odešel z dvorce poražen. Tentokrát nestačil na Peta Samprase, prohrál ve třech setech a Američané porazili české tenisty v Los Angeles 3:2 na zápasy. "Jsem zklamaný," hlesl po utkání smutně devětadvacetiletý Doseděl. Podobné pocity měl po prohře s Agassim Jiří Novák, ten však řekl: "Hrál jsem proti nejlepšímu tenistovi zeměkoule. Za svůj výkon se nemusím stydět, dělal jsem, co jsem mohl."

Sampras se otřepal z páteční porážky s Novákem a nechytatelně podával. Oba aktéři nastupovali k závěrečné dvouhře na dvorec mírně rozechvělí. "Toho napětí se člověk jen těžko zbaví," připustil Doseděl a s úsměvem doplnil: "Příště si dám becherovku, abych se
uvolnil."

Ani Samprasovi nebylo dobře po těle, poprvé hrál páté rozhodující utkání a diváci od něho čekali vítězství. "Cítil jsem se divně, ale podání mě drželo nad vodou," konstatoval Sampras.

Doseděl očekával, že Samprasův servis bude nepříjemný, přímo zničující. "Když jsem proti němu hrál poprvé, tak jsem z toho byl deprimovaný. Teď jsem s tím počítal a říkal si, ať tam klidně dá třeba padesát es," uvedl přerovský tenista.

"Pistol Pete se nedal returnovat," řekl kapitán Jan Kukal. Sampras dal v utkání celkem
dvacet es, přičemž dohromady osm jich dal z druhého servisu. Sampras si v prvním setu nechal ošetřit levou nohu. "Nevšiml jsem si, že by měl na dvorci nějaké problémy," divil se Doseděl. "Trochu jsem si natáhl stehenní sval levé nohy, naštěstí mě to ve zbytku utkání neomezovalo," popisoval Sampras své zranění.

Vlastní servis se stal zase Achillovou patou Nováka v utkání proti Agassimu. Český tenista světovou jedničku trápil ve hře od základní čáry, ale přesto nenašel účinnou zbraň, kterou by Agassiho přehrál, a prohrál ve třech setech 3:6, 3:6 a 1:6 za hodinu a půl. "To je příliš kruté," povzdechl tenista.

V dvou úvodních setech si vybojoval osm brejkbolů při podání Agassiho, ale proměnil jen jeden. Ve hře od základní čáry nastřílel 26 vítězných míčů, o tři méně než soupeř. Jediným rozdílem byl servis. Novák měl úspěšnosti prvního podání 57procent, Agassi 70 procent, navíc přidal dvanáct es.

"První servis mě trochu zradil, ale musel jsem se snažit podávat tak, aby ho tlačil, proto ta malá úspěšnost," vysvětlil český tenista. Po pátečním vítězství nad Petem Samprasem a sobotním úspěchu s Davidem Riklem ve čtyřhře tedy Novák poprvé v Los Angeles prohrál. "Ke konci už jsem začínal být unavený, ale Andre hrál neuvěřitelně. Údery měl neuvěřitelně rychlé, přesné a padaly na lajny," pokrčil rameny rodák ze Zlína.

S Agassim prohrál potřetí v kariéře, ještě proti němu nezískal set. "Kdybych věděl, jakou zbraň použít, tak bych to udělal. Jemu to tady padalo přesně do ruky, nedalo se hrát," dodal Novák.

Agassi zvládl napjatou atmosféru na jedničku. "Šlo o to, kdo bude kontrolovat hru a udělá méně chyb. Oba jsme hráli zpočátku úzkostlivě a chvíli nám trvalo, než jsme se našli. Já jsem to dokázal rychleji a získal jsem potřebnou jistotu dříve, proto
jsem měl navrch a určoval tempo hry," konstatoval Američan po utkání.

Dvanáct tisíc diváků hnalo Agassiho za vítězstvím. V úvodních dvou setech se první hráč světa dost nadřel, ale ve třetí sadě Nováka přehrál za pouhých jedenadvacet minut. "Rychle jsem získal  jeho servis, a to ho asi zlomilo. Nevím, jestli fyzicky, nebo
psychicky, ale byla to jeho jediná slabina, kterou v utkání předvedl," pronesl Agassi.

O třetí rozhodující bod se poperou Ctislav Doseděl a Pete Sampras. "Sláva je v pohodě, řekl jsem mu, aby hrál jako já v pátek. Bude dřít, aby ten vítězný bod získal," pronesl Novák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze