Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přišel o přítelkyni, syna, bratra i nohu. Teď Greena čeká návrat ke golfu

Ken Green na golfu po amputaci pravé nohy v podkolení. | foto: AP

22 2010
Kena Greena, muže vzestupů a pádů, čeká jeden z největších návratů v životě. Během jednoho roku přišel o své blízké i svou pravou nohu, přesto se rozhodl vrátit do soutěžního golfu na americké seniorské tour.

Kena Greena po celou kariéru provázejí problémy. Když hrával v osmdesátých a devadesátých letech na PGA Tour, zažil doby, kdy vyhrával turnaje a byl členem rydercupového týmu. A taky období, kdy neměl ani dolar. Od vedení tour dostal celou řadu pokut za své chování, léčil se z depresí a po konci druhého manželství myslel, že ztratil vše. To ale netušil, co jej v životě ještě čeká.

Greenovy uplynulé měsíce by nechtěl zažít nikdo. Před devíti měsíci mu při jízdě autem vybuchla pneumatika a vůz narazil do stromu. O život přišli jeho bratr, který vůz řídil, dlouholetá přítelkyně i německý ovčák.

Ken Green s amputací pravé nohy v podkolení na dubnovém udílení novinářských cen Golf Writers of America v Savannah.

Sám Green vyvázl jen s těžkým poraněním. Hrozilo, že přijde o levé oko a pravou nohu. Lékařům se podařilo zrak zachránit, noha od kolena dolů mu však musela být amputována, pokud si chtěl ještě někdy zahrát golf. "Golf je teď pro mě vším," řekl tehdy Green.

V této těžké životní situaci vyhledal svého jednadvacetiletého syna Huntera a po mnoha letech se s ním udobřil. A vyhlásil, že se chce jednou k soutěžnímu golfu vrátit.

V lednu přišla další rána. Hunter byl v Dallasu nalezen mrtvý, osudnými se mu staly drogy v kombinaci s alkoholem.

I přesto Green dotáhl návrat ke golfu do konce. V následujících dnech se představí na americké seniorské tour v rámci turnaje Legends of Golf, který se hraje výjimečně ve dvoučlenných týmech. Vítěz pěti turnajů PGA Tour odehraje tři dny spolu s Markem Reidem.

Ken Green na golfu po amputaci pravé nohy v podkolení.

Green se objevil i v Augustě na Masters, kde si před turnajem převzal od novinářů cenu Bena Hogana udělovanou golfistovi, který i přes těžký osud našel sílu ve hře pokračovat.

Od turnaje v Savannah Harbor Golf Resortu neočekává žádné výsledky. Kvůli amputované noze nemůže dosáhnout plného švihu a tak jeho rány nemají takovou délku jako odpaly jeho kolegů. Sám před turnajem řekl, že jeho maximem bude pokoření čtyřiceti ran na devíti jamkách. "Markovi jsem asi před měsícem řekl, ať si raději najde jiného parťáka. Odmítl to," uvedl Green. "Řekl, že si prostě zahrajeme golf," dodal.

"Chci si to užít a bavit se," řekl k turnaji. "Protože nevím, kolikrát ještě budu mít šanci si to zopakovat," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze