Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel jsem i jako učitel, říká Hondo - cyklista s dopingovou minulostí

Danilo Hondo, cyklistika | foto: Patrik Pátek

7 2009
Vyhrál dvě etapy na slavné Giro d’ Italia, byl německým mistrem, v pelotonou nejlepších světových cyklistů se pohyboval přes dvanáct let a připsal si přes sto prvenství...To je pořádná dávka zkušeností. Teď je pětatřicetiletý německý závodník Danilo Hondo předává svým mladším kolegům v hradecké stáji PSK Whirlpool Author.

„Přišel jsem i jako učitel,“ říká Danilo Hondo, jehož kariéru však poznamenala v roce 2005 dopingová aféra a následný roční zákaz závodění.

Co čekáte od angažmá v PSK Whirlpool?
Můžu pravidelně závodit, zužitkovat své zkušesnoti a získat nové. Věřím, že můžu tým posunout o trochu dál a přispět k jeho zlepšení.

V týmu jste s několika dalšími Němci. Pomůže vám to?
Je to dobré, známe se. Ale z minulých sezon už si pamatuji i české závodníky.

Koho jste si pamatoval? Potkal jste se i s některými dalšími Čechy ve světovém pelotonu?
Česká cyklistika má velkou tradici. Výborně jsem znal Jána Svoradu ze stáje Lampre. Od nás jsem znal Benčíka, který má dres mistra České republiky.

V týmu jste dva skvělí spurteři, vy a André Schulze. Jak jste si rozdělili role?
Už jsme to ukázali na závodě Okolo Turecka. Umíme se dohodnout.
Lehčí závody na rovině na sebe vezme André. Já zase nemám problém převzít těžší, kopcovitý závod. Moje úloha je říct si: Já na to mám, já to dokážu. To neumějí všichni.

Jak velké možnosti vidíte v týmu PSK Whirlpool Author?
Myslím, že tým má stejné možnosti jako kterýkoliv jiný tým druhé divize. Máme dobrou výkonnost, ale problém je, že mladí jezdci nevědí tolik o taktice a závodění. Tým si musí uvědomit, že jsme silní! Máme na to!

Počítal jste s tím, že půjdete do Whirlpoolu i jako učitel pro mladší kolegy?
Počítal jsem s tím. Myslím, že kluky můžu posunout o kousek dál.

Myslíte, že některý z mladších jezdců má na to, aby se dostal do opravdu světové cyklistiky?
František Paďour. Ten je výborný v kopcích, ale musí si zlepšit sebevědomí.
Právě on je jeden z těch, kteří si musí uvědomit, že na to mají. Dalšími talenty jsou František Klouček a Martin Mareš. Oproti Paďourovi jsou univerzálnější, mohou se uplatnit v širší škále závodů.

Objevila se informace o tom, že slavný německý cyklista Jan Ullrich by chtěl založit svou stáj a rád by vás do ní zařadil. Je to pravda?
To je otázka budoucnosti. Třeba Lance Armostrong taky plánuje svůj tým. S Janem Ullrichem se známe, chystá se na to. Ale letos jsem v týmu Whirlpool. Pro další roky zůstává téma otevřené.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze