Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přípravě mistrovství může šéfovat Neumannová

Kateřina Neumannová | foto: David VotrubaiDNES.cz

4 2007
Praha, Liberec - Česká lyžařská hvězda Kateřina Neumannová by se mohla stát prezidentkou. Alespoň v organizačním výboru mistrovství světa v klasickém lyžování. To bude v roce 2009 hostit Liberec. Šampionát je v blízké budoucnosti největší sportovní akcí v Česku. Jeho uspořádání už státní kasu přišlo na 569 milionů korun.

Tuto dotaci schválila minulá vláda. Dalších zhruba 700 milionů, s nimiž však už bylo dle organizátorů počítáno v původním rozpočtu, je ještě potřeba.

"Pokud máme přijít do vlády s požadavkem na tak dramatické navýšení prostředků, musíme si být jisti, že jsou vynakládány dobře, věcně i finančně správně," uvedl náměstek ministryně Jaromír Soukup.

Proto v pondělí řekl pro Euro OnLine, že by Neumannová mohla být šéfkou organizátorů místo současného prezidenta Romana Kumpošta.

"Jako ministerstvo jsme v katastrofické finanční situaci. Potřebujeme mít na druhé straně partnera, o kterého se stoprocentně můžeme opřít a který s námi komunikuje."

A takovým by měla být Neumannová, perfektně znalá lyžařského zázemí. "Charakter paní Neumannové je pro mě zárukou naprosté čestnosti. A to není málo," řekl Soukup.

"Já bych to s prezidentováním výboru tak jednoznačně neviděla. Nicméně paní ministryně školství Kuchtová chce, abych nebyla v organizačním výboru jen pro okrasu, ale měla tam i rozhodující hlas," řekla olympijská vítězka.

Po uplynulé sezoně ukončila sportovní kariéru, nyní má ve výboru funkci čestné místopředsedkyně. "Nikam se nehrnu, ale i pan premiér stál o to, abych v Liberci ve vedení byla," dodává lyžařka.

Primátor: Potíže nemáme

Současný prezident Kumpošt se brání. "Výroky náměstka Soukupa považujeme za nehorázné a hraničící s vydíráním," uvádí se v oficiálním prohlášení. "Obviňovat výbor z neefektivity v nakládání s finančními prostředky je scestné, neboť přes něj žádné státní peníze nejdou."

Liberecký primátor Jiří Kittner, jeden z pěti členů výkonného výboru šampionátu, říká: "Současnému předsedovi jsou vytýkány problémy v realizační části příprav, ale já žádné takové nevidím. Pokud by byly, pak to jsou problémy města Liberec, a nikoliv organizačního výboru."

Nicméně také organizátoři by uvítali zapojení Neumannové, což už jí nabízeli. "Ráda bych tam měla se všemi dobrý vztah, i s Romanem Kumpoštem. Všichni bychom měli mít společný cíl, to je kvalitní šampionát," říká lyžařka.

Fakta o šampionátu v klasickém lyžování

17. 2.–1. 3. 2009 v Liberci

Pro běžecké disciplíny pořadatelé staví Rekreační a sportovní areál Vesec, skoky na lyžích budou probíhat ve Sportovním areálu Ještěd. Stát by měl na mistrovství dát až miliardu a 269 milionů, Liberecký kraj 140 milionů a město Liberec 280 až 300 milionů korun.

Jaké mají být příjmy? Z marketingu organizátoři očekávají až 150 milionů korun, příspěvek Mezinárodní lyžařské federace je asi 200 milionů korun, tržby ze vstupného se odhadují na 60 milionů.Najdete na iDNES.czmobilní verze