Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kajakář Dostál byl v Kalifornii na infarkt, ale ne z tréninku

Kajakáři a prostředí, v jakém trénují - zleva Ryan Dolan, Pavel Davídek, Daniel Havel, Jan Štěrba, Josef Dostál a trenér Karel Leština. | foto: Jerzy Dziadkowiec

1 2014
Nejspíš byste to do kajakáře Josefa Dostála neřekli, ale tenhle dvoumetrový, namakaný chlap je docela lekavý. Takže když o volném dni na soustředění v americkém středisku Chula Vista vyrazil do domu hrůzy v hollywoodských ateliérech Universal Studios, odnesl si odtamtud zábavný zážitek.

"Zpoza rohu tam na mě ze tmy vyskočil chlap převlečený za vlkodlaka. No a já se tak lekl, až jsem zařval. Ostatní kolem to dost pobavilo, ale já málem dostal infarkt. Byl to dost paradox, protože jsem tam mezi ostatními vypadal celkem nebojácně," líčí člen bronzového čtyřkajaku z olympijských her v Londýně a stříbrného z loňského MS.

V Kalifornii se připravuje s osobním trenérem Karlem Leštinou pátý týden, ještě o týden delší soustředění tu stráví jeho parťáci ze slavné lodi Jan Štěrba a Daniel Havel, kteří se vrátí až po prvním dubnovém víkendu.

"Letos se k nám přidali ještě kajakářský kolega Pavel Davídek a americký reprezentant Ryan Dolan. Stejně jako v minulosti nás tu trénuje americký kouč Jerzy Dziadkowiec, který to tu kompletně zařídil," popisuje Jan Štěrba.

Ze čtyřkajaku v Kalifornii schází jen Lukáš Trefil, který se zranil při lyžařském soustředění v Livignu. Rehabilitace v Praze už má za sebou, a tak absolvuje soustředění v italské Sabaudii. "Samozřejmě nám tu chybí, protože je to prima parťák," vzkazuje Štěrba.

Kajakáři bydlí v rodinném domě vzdáleném patnáct minut jízdy od sportovního centra, které jim nabízí vše potřebné pro trénink – perfektní stravu, loděnici, dráhu, posilovnu, atletický ovál, služby maséra, vířivku i bazén.

"Zázemí je tu perfektní jak pro posilování a běh, tak pro vodu. Střídá se tu klidná hladina a vítr ze všech stran, takže jde o dobrou přípravu na závody, kde fouká ze strany. Třeba jako v Brandenburgu," pokyvuje hlavou Dostál.

Štěrba s Havlem absolvují se svým osobním koučem Dziadkowiecem přípravu sestávající ze čtyř až pěti hodin tréninku denně. "Dvakrát denně voda, zhruba třicet kilometrů, plus běh nebo posilovna," přibližuje Štěrba. "Letos jsme trochu zpestřili a rozšířili přípravu v posilovně, a to i díky velmi dobré spolupráci s klukama z deblkanoe v zimním období. K dispozici máme fyzioterapeuta - maséra."

Rybaření: chytili jen chaluhy

K velké dřině na dlouhém soustředění patří i nezbytné volné dny. Štěrba s Havlem během nich spíše odpočívají.

"Letos jsme nejdál vyrazili relaxovat na Imperial Beach s tradiční návštěvou a konzumací hamburgeru v Big Kahuna burger. Jinak se většinou vyvalíme do vířivky. Pavel Davídek se tady ještě učí na státnice z fyzioterapie," dodává Štěrba.

Dostál má volno každý čtvrtý den a často si relaxaci zpestřuje výlety. Takže vedle ateliérů Universal Studios vyrazil s trenérem Leštinou přes hranice do mexické Tichuany. "Tam jsme si došli na vynikající tacos a quesadillu." Prozkoumali také vojenské vybavení světoznámé válečné lodi Midway II.

"Největším zážitkem asi bylo rybaření v San Diego Bay při svítání. Sice jedinými úlovky byly chaluhy, ale i tak bylo úžasné vidět centrum města při východu slunce," líčil Dostál, který se ještě chystal pokoušet rybářské štěstí při osmihodinové plavbě na jachtě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze