Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Třikrát denně trénink a zápasy s kluky. Boj o dres reprezentantky začal

Ivan Beneš | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

27 2015
První z dlouhé řady soustředění, na jejímž konci je domácí evropský šampionát basketbalistek v červnu 2017, je minulostí. Dvoutýdenní kemp národního týmu v západočeských Klatovech ve čtvrtek skončil a hráčky se rozjely zpět do svých klubů.

Nově sestavenému trenérskému týmu pod vedením Ivana Beneše se v Klatovech vystřídaly dvě různé sestavy. Zatímco tu první tvořily hráčky dobře už známé z Bonver ŽBL, druhá byla složena z basketbalistek, které většinou patří ještě do mládežnického věku a do nejvyšší soutěže nakoukli v posledních měsících.

„Především v herním projevu byla první skupina vyzrálejší. Ono se ale není čemu divit, byly tam starší holky, některé se zkušenostmi z reprezentačních soustředění. Tím ale nechci říct, že by druhé soustředění nebylo dobré. Bylo znát nasazení, hráčky před sebou mají určitý vývoj. Bylo by i divné, kdyby osmnáctileté hráčky byly na úrovni pětadvacetiletých a starších,“ popsal rozdíly mezi oběma týdny hlavní trenér.

I když se jednotlivá cvičení lišila, zaměření bylo u obou skupin stejné. „Týdny si byly dost podobné. Náplň byla stejná, třikrát denně trénink. Obě skupiny absolvovaly zápasy s kluky. Jediná kaňka byla, že nám poslední zápas vypadl. Tím soustředění nemělo vrchol,“ mrzelo Beneše, že tým dorostenců z Písku musel zápas pro nedostatek hráčů odvolat.

V odehraných třech utkáních však mladé lvice proti dorostencům ukázaly svojí převahu a zkušenosti z nejvyšších soutěží a ani jednou neodešly poraženy.

Jednou z mála hráček, které absolvovaly celé dva bloky přípravy, byla Michaela Gaislerová, toho času třetí nejlepší česká ligová střelkyně.

„Jsem strašně ráda, že jsem tu mohla být, získat další zkušenosti a zahrát si proti ostatním. Myslím, že mi to hodně dalo a naplno jsem si to užila,“ vážila si své první pozvánky mezi seniorské reprezentantky.

S těmi se popasovala především v prvním týdnu: „Na začátku to pro mě bylo zvláštní, že tady byly všechny holky, které už mají něco odehráno v ŽBL. Měla jsem z toho respekt. S prvním tréninkem to ze mě spadlo a rychle jsem se začlenila do týmu.“

Gaislerová tak bude moci do svého mateřského týmu přinést nové zkušenosti (společně s taktéž nominovanou Jolanou Krejčovou) a snažit se zlomit dosavadní letošní bilanci Strakonic. I když se týmu U19 Chance zatím nepovedlo v Bonver ŽBL dosáhnout na vítězství, rostou ve strakonickém kádru zajímavé hráčky pro budoucnost.

„Máme hodně mladý tým. Jsem ráda, že už v takto nízkém věku můžeme odehrát hodně minut proti zkušeným hráčkám a snažit se proti nim prosadit. Člověk si pak víc věří, když má hodně odehráno. Leccos se dá okoukat a cítím se více připravená,“ říká křídelnice s ligovým průměrem necelých 17 bodů na zápas. Ten o jeden bod v přípravě proti dorostencům z Domažlic překročila a byla nejlepší českou střelkyní.

Uplynulé dva týdny tak znamenaly symbolický start štafety, která doběhne do cíle v červnu 2017. I když do domácího evropského šampionátu ještě zbývá hodně času, téma ME 2017 na srazu také padlo.

„Vysvětlily jsme holkám, co se teď děje, proč je B družstvo, jak se bude v přípravě pokračovat, že bude zachována zápasová příležitost pro družstvo do 20 let a že se vše směřuje k roku 2017, kdy bude ME u nás. Všechny mají šanci se zapojit do reprezentace U20 a do přípravy ‚velkého‘ nároďáku ať už v létě bez velké akce nebo o rok později s vrcholem na ME,“ uvedl Beneš.

Další reprezentační okno se otevře ve druhé polovině února.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze