Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky se potí před MS. Během tvrdého drilu marně hledají stín

Basketbalistky trénují v Lázních Bělohrad před zářijovým mistrovství světa. | foto: Michal Klíma, MAFRA

11 2014
Ani velká vedra nezabránila českým basketbalistkám, aby v tomto týdnu zahájily přípravu na zářijové mistrovství světa. V Lázních Bělohrad od pondělí nabírají kondici při náročných trénincích na fotbalovém hřišti bez jediného kuželu stínu.

Teploměry ukazují téměř 40 stupňů Celsia, ale kondiční trenér basketbalové reprezentace Aleš Kaplan své svěřenkyně nijak nešetří. Prohání je po hřišti, zařazuje série posilovacích cvičení a ždímá z nich poslední zbytky sil. Před sluníčkem se hráčky schovají jen ve chvílích, kdy dostanou možnost osvěžit se vodou přímo z hadice.

"Počasí nám přípravu nijak výrazně nekomplikuje. Naopak. Měli jsme tu v Lázních Bělohrad vždycky smůlu na to, že bylo ošklivě a pršelo. Teď máme konečně teplo, které je na regeneraci lepší. Navíc to hráčky nutí ke stoprocentním výkonům," řekl hlavní trenér Lubor Blažek. "Jen jsme museli trochu upravit program a začínáme dříve ráno, abychom nebyli na slunci přes poledne," dodal.

Na soustředění se hráčky ani jednou nepotkají s míčem. Jde hlavně o regeneraci a nabírání kondice. "Je třeba hráčky po dovolené znovu naladit, aby zvládly herní přípravu. Dopoledne je trénink, odpoledne lázeňské procedury, rehabilitace, regenerace, lékařská kontrola a večer vyrovnávací cvičení a posilovna," popsal Blažek.

Pochopila jsem, že regenerace to není, řekla novicka

Náročnost tréninků připouštějí i hráčky, zejména pak reprezentační novicka Beáta Adamcová. "Slyšela jsem, že půjde o regenerační soustředění, ale po pár trénincích jsem pochopila, že to žádná regenerace není," řekla křídelní hráčka Valosunu Brno. "V tom horku je to náročné, ale je to potřeba," dodala.

V národním týmu je poprvé stejně jako pivotka Hradce Králové Klára Pochobradská. Další dvě debutantky Monika Satoranská a Kateřina Sedláková se k týmu připojí až později kvůli školním povinnostem.

Fotogalerie

"Na jednu stranu je škoda, že tu nejsme všechny čtyři, ale takhle alespoň my s Klárou budeme už za mazáky, až se k nám další dvě holky přidají. Parta je tu dobrá, takže není problém zapadnout," prohlásila Adamcová, která je po Tereze Vyoralové druhou nejmladší hráčkou v týmu.

Přesto se chce pokusit probojovat do konečné nominace, jako se to před rokem povedlo právě Vyoralové.

"Nominace pro mě byla překvapení, protože hraju v lize teprve druhým rokem. Když už jsem tu, tak se určitě chci dostat co nejdál. Zároveň to ale beru i jako velkou zkušenost do budoucna a jako osobní přípravu na další sezonu a možnost se zlepšovat," dodala Adamcová.

V příštím týdnu se reprezentantky přesunou na herní soustředění do Trutnova. Pokračovat budou v Praze a v závěru června odcestují do Japonska, kde s místním výběrem sehrají sérii přípravných zápasů. Následně budou mít až do půlky srpna individuální program, než nastoupí do druhé fáze přípravy na MS. Na turnaj do Turecka odletí 25. září.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze