Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorky se kvůli vodě pojedou až v září

1 2006
Praha - Kvůli zvýšené hladině Vltavy se letos Primátorky, tradiční veslařský závod Praze, pojedou až v září. Veslaři si pro svůj slavný závod museli najít nový termín poprvé od roku 1910, odkdy se populární Primátorky jezdí. Letos se podnik uskuteční v neděli 24. září, původně se mělo jet o tomto víkendu.

"Důvodem rozhodnutí je několikanásobně vyšší průtok řeky Vltavy v Praze,
při kterém již nelze zajistit regulérnost závodů a zvláště bezpečnost závodníků," zdůvodnil volbu nového termínu ředitel závodu Přemysl Panuška.

Zvýšená hladina řeky byla důvodem odložení závodu, který se koná od roku
1910, poprvé v historii. Ještě ve středu na tiskové konferenci pořadatelé uvedli, že se o osudu 93. ročníku rozhodne v pátek, po nepříznivém vývoji situace však vyřkli verdikt již o den dříve.

"Od Povodí Vltavy dostaneme nejčerstvější informace až v pátek před polednem, což je ale pro nás pozdě. V té chvíli už by musely být všechny přípravy rozběhnuté," vysvětlil generální sekretář veslařského svazu Miroslav Vašek důvod, proč se o osudu klání rozhodlo dříve.

Blanka Brožková z Povodí Vltavy ve středu řekla, že vodohospodářská společnost nemůže pořadatelům Primátorek pomoci snížením průtoku prostřednictvím přehrad na Slapech či ve Štěchovicích.

"Problémem je fakt, že přeháňky jdou do nasycených povodí," vysvětlila Brožková.

Letošní ročník neměl být v původním termínu ve znamení souboje veslařů pražské Dukly, kteří Primátorkám kralují bez přestávky již od roku 1980, se silnou zahraniční posádkou, kterou v minulosti pořadatelé do Česka zvali.

"Poznali jsme, že žádná posádka nemá na atypické pražské trati se zatáčkou pod Vyšehradem šanci Duklu porazit," prohlásil předseda Českého svazu veslování Jiří Kejval.

Dvě silné posádky měla sestavit Dukla. Do jedné lodi měli usednout zástupci párových disciplín v čele s Václavem Chalupou, Davidem Jirkou, dalšími členy úspěšné párové čtyřky či "lehkovážníky" Janem a Ondřejem Vetešníkem nebo Michalem Vabrouškem.

Posádku druhé Dukly měli tvořit nepároví veslaři v čele s Janem Schindlerem, Jakubem Makovičkou či Petrem Vitáskem s kormidelníkem Oldřichem Hejduškem, usilujícím o jubilejní dvacáté vítězství.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze