Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přiletěl z Kanady trénovat bratrance, teď porazil všechny české profesionály

John Horsky, vítěz Golf Prague Open 2010. | foto: Martin Kabát

27 2010
Musel přijít až Čechokanaďan, aby vyšly najevo zajímavé věci o tom, jak na tom domácí golf leckdy je. Za mořem John Horsky prodával golfové zboží, teď vyhrál český profesionální turnaj.

"Cítím se osaměle," napůl zažertoval muž, jenž své příjmení vyslovuje bez cizího přízvuku, i když češtinu zatím spíš láme. "V Ústeckém kraji je nedostatek profesionálních učitelů. Soustřeďují se kolem velkých měst, Prahy, Brna, Plzně. Přitom to vůbec není špatné místo, u nás je taky spousta golfistů."

Ve Mstěticích na Prague Open si napsal tu nejlepší vizitku a dokázal, že úspěch se může zrodit i mimo tradiční centra. A taky že učící profesionál může porazit golfisty, kteří se soustřeďují jen na sportovní hraní.

Přes USA na sever Čech

Než si Horsky proklestil cestu k velkému úspěchu v malé středočeské obci, prošel jiná známější místa. Začínal v kanadské Albertě, univerzitu studoval v americkém Charlotte. "Pak jsem potřeboval zaplatit účty a několik let jsem dělal v pro shopu v Calgary," dal nahlédnout do života, jaký v zámoří vede někdo, kdo touží být golfovým profesionálem.

Příležitost přišla z rodinné větve ve střední Evropě. "Bratranec zoufale potřeboval pomoct se švihem. Nejdřív létaly nějaké e-maily, pak jsem přijel sem a jsem učitelem," shrnul krátce vítěz mstětického turnaje.

John Horsky, vítěz Golf Prague Open 2010.John Horsky, vítěz Golf Prague Open 2010.

Zemi, kde žije, si ihned oblíbil: "Každým dnem se něco učím o Česku, každým dnem se zdokonaluju v češtině. Je to možná jeden z nejtěžších jazyků na světě. Je to zajímavé, v Severní Americe jsou dominantní velká města, tady je to jiné, jiná krajina. Miluju to tady."

Cizinec, který netrpí předsudky vůči regionu, kde se usadil. V Ústí po víkendech a po večerech trénuje členy klubového týmu. Lekce dává na Barboře, ale doma je hlavně v Terezíně.

Golfové hřiště ve Mstěticích, dějiště Prague Open 2010.

V Maria Theresia Golf Clubu má Horsky golfovou školu pro mládež do 18 let. "Jsem ale spíš individuální trenér. Do akademie je zapojeno víc učitelů. Jazyková bariéra tam přece jen ještě je, s dětmi potřebuji překladatele," vysvětluje.

Teď do Rakouska

Vítězství v zahajovacím turnaji Pilsner Urquell Czech PGA Tour kanadského profesionála překvapilo. "To je jeden z důvodů, proč se člověk stává profesionálem. Ve dvaceti jsem vždycky chtěl něco vyhrát. Hodně jsem studoval golfový švih, sám jsem ve svém udělal loni nějaké změny, pozitivně se projevily," prozradil.

Další profiturnaje si nechce nechat ujít: "Možná ne všechny, podle toho, jestli nenastane termínová kolize, uvidíme."Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze