Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příjezd do Zlína je jako návrat domů, říká legenda Barum Rally Bertone

Enrico Bertone v závodním voze BMW M3 | foto: Jan Karásek, MAFRA

27 2010
Po deseti letech se do Zlína vrátil italský jezdec Enrico Bertone. Patří mezi legendy barumky, vždyť ji vyhrál třikrát. Dominoval v letech 1995, 1997 a 1998. "Už je to tak dávno, že si to ani nepamatuju," pousmál se 52letý Bertone.

Opravdu?
Na Barum Rally mám jen ty nejlepší vzpomínky. Jsem moc rád, že tady můžu být.

Navíc zase budete řídit soutěžní auto, že?
V závodničce jsem neseděl osm let. Když jsem ve čtvrtek nasedal do bavoráku, cítil jsem se jako žák první třídy, který jde poprvé do školy.

Závodil jste někdy s BMW?
Přesně s tímto autem jsem jezdil v roce 1989 a vyhrál jsem několik závodů. Dlouho jsem ho sháněl, chtěl jsem ho koupit do vlastní sbírky. Zjistil jsem, že ho vlastní Diego Castana, jenže mi ho nechce prodat. Tak jsem rád, že ho aspoň můžu řídit (Castana pojede jako navigátor – pozn. aut.).

Věnujete se ještě automobilovým soutěžím?
Skončil jsem s nimi v roce 2002, na rallye jsem úplně zapomněl. Začal jsem provozovat motokrosovou dráhu. Vedle toho kupuju historická auta. Některá si nechám ve sbírce, jiná prodám. Ale možná se k rallye zase vrátím. Když jsem ji při testovací jízdě znovu zkusil, dostal jsem chuť zase řídit rychlá auta. Takže přemýšlím o tom, že se k závodění vrátím.

Ve Zlíně jste v minulosti pobýval často. S jakými pocity jste se vrátil?
Je to jako návrat domů, protože tu mám hodně přátel. Často si s nimi telefonuju. Ale česky nemluvíme, váš jazyk jsem se nikdy nenaučil. Nikdy jsem neměl chuť učit se jiný jazyk.

V roce 1999 jste si přijel pro třetí vítězství v řadě, čímž byste natrvalo získal putovní křišťálový pohár. Jenže jste skončil po pouhých deseti kilometrech. Vzpomenete si na to někdy? Tehdy jsem do Zlína opravdu přijel pro pohár. Byl jsem přesvědčen, že vyhraju. Jenže jsem si věřil až moc a udělal jsem chybu. A za každou chybu se platí. Mrzí mě to dodnes.

Trať soutěže se příliš nemění, takže letošní rychlostní zkoušky dobře znáte. Vzpomínáte na některou víc než na ostatní?
Ani ne. Všechny jsou nádherné a těžké zároveň. Kdo vyhraje Barum Rally, je opravdu výborný jezdec.

Kdo to bude letos?
O krok dál než ostatní je Kopecký. Může se stát cokoliv, ale jsem přesvědčen, že vyhraje.

Barum Czech Rally Zlín

40. ročník automobilové soutěže startuje dnes v 17 hodin na náměstí Míru. Od 8 do 13 hodin se na trati mezi Komárovem a Pohořelicemi jede zkušební rychlostní zkouška. Městský test v ulicích Zlína, který rallye zahájí, začíná ve 21.15.Najdete na iDNES.czmobilní verze