Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příčiny výprasku tenistek? Sebevědomí Italek i nevyužité šance, říkají expertky

DOBOJOVÁNO. Květa Peschkeová a Lucie Hradecká (čelem) gratulují Italkám k pátému bodu semifinále Fed Cupu | foto: Facebook - Czech Fed Cup Team, Pavel Lebeda

26 2010
Vyrovnanost a sebevědomí domácího týmu, nevyužité šance Češek hlavně v úvodním zápase či výborná forma Francesky Schiavoneové. To jsou podle bývalých tenistek Petry Píchalové-Langrové a Denisy Chládkové jedny z příčin drtivé porážky českého výběru 0:5 v semifinále Fed Cupu proti Itálii.

České tenistky utrpěly na antuce v areálu Foro Italico v Římě nejtěžší fedcupovou porážku za posledních sedm let. Proti domácím favoritkám nastupovaly jako outsiderky. Ani jednou nevyhrály, ale dokonce nezískaly ani set, což se jim naposledy stalo v roce 2003 proti Američankám.

"Vzhledem k tomu, že nastoupily všechny nejlepší Italky, tak i bod by byl velký úspěch," řekla iDNES.cz někdejší čtvrtfinalistka Wimbledonu Denisa Chládková. "Nebyly jsme favoritky. Naše holky jsou mladé, Italky naopak na vrcholu formy," přidala bývalá fedcupová kapitánka Petra Píchalová-Langrová.

NÁSTUP. Český výběr nastupuje k slavnostnímu zahájení semifinále Fed Cupu: Květa Peschkeová, Lucie Hradecká, Petra Kvitová, Lucie Šafářová a kapitán Petr Pála

NÁSTUP. Český výběr nastupuje k slavnostnímu zahájení semifinále Fed Cupu: Květa Peschkeová, Lucie Hradecká, Petra Kvitová, Lucie Šafářová a kapitán Petr Pála

Co rozhodlo?

ZKUŠENOSTI A ŽEBŘÍČKOVÉ POSTAVENÍ

Italky vedly Flavia Pennettaová a Francesca Schiavoneová, tedy 15. a 17. tenistka světa. Obě spolu s Erraniovou jsou v žebříčku výše než nejlepší Češka Lucie Šafářová. "Dvě hráčky první dvacítky, spousta zkušeností. Za poslední dva roky jsou podruhé ve finále," připomněla Píchalová. "Navíc Lucka Hradecká hrála teprve svůj druhý zápas v soutěži."

vzpomínka na debakl 2003

Hůř než letos dopadly české fedcupové reprezentantky jen před sedmi lety.

Tehdy v prvním kole Světové skupiny proti Američankám také neuhrály ani set.

Dohromady získaly pouhých 17 her, zatímco nyní proti Itálii 31.

"Vzpomínám si na ten zápas, ale teď to bylo mnohem vyrovnanější," řekla tehdejší kapitánka výběru Petra Píchalová.

Kvarteto českých tenistek Bedáňová, Koukalová, Benešová a Birnerová proti sestrám Williamsovým nemělo šanci.

"Tehdy bylo po 11. září a Američanky tam demonstrovaly svou sílu. Sestry Williamsovy byly první a druhá hráčka světa a i další dvě jejich hráčky byly do 15. místa. Navíc se hrálo ve vyprodané hokejové hale," zavzpomínala Píchalová.

Všechny tři české singlistky pak do tohoto duely měly ve Fed Cupu odehráno dohromady 21 zápasů. Jen Schiavoneová jich sehrála 35 a Pennettaová 19.

SEBEVĚDOMÍ

Domácí tenistky působily na dvorci jistějším dojmem, nevzdaly jediný míč, šanci nedaly Češkám ani v závěrečném deblu, kde už o nic nešlo.

"Mají vyrovnaný tým, podržely jedna druhou. Šly si pro to vítězství. Měly víc sebevědomí, což v zápase potvrdily," řekla Píchalová.

DOMÁCÍ PROSTŘEDÍ A ANTUKA

Obě nejlepší Italky vyhrály těsně před Fed Cupem každá jeden turnaj na antuce, zatímco Češky se převážně poroučely už v úvodních kolech.

"Nesporná výhoda. Na antuce mají na ní odehráno mnohem víc zápasů, obě jsou na ní excelentní," řekla Píchalová. "Kdybychom se nimi utkali doma na extra rychlém povrchu, hrálo by se jim mnohem hůř," dodala Chládková. "Antuka je prostě jeden z povrchů, na němž se běžně hraje."

FORMA SCHIAVONEOVÉ

Italská dvojka povolila Šafářové v úvodní hrací den jen dvě hry. "Byl to neskutečný tenis patřící do top 10 antukového tenisu," řekl nehrající kapitán Petr Pála už po zápase. "Ona na antuce nepředvede podprůměrný výkon," dodala Chládková.

Francesca Schiavoneová

Francesca Schiavoneová proti Šafářové na dvorci dominovala

NEVYUŽITÉ ŠANCE PROTI PENNETTAOVÉ

Jednička Italek možná nebyla v excelentní formě, přesto se dokázala poprat s krizovými situacemi. V úvodním zápase s Lucií Hradeckou dvakrát ztrácela 1:4, přesto zvítězila. Petra Kvitová poté stejným poměrem v úvodní sadě prohrávala, set ale ztratila v tie breaku.

Flavia Pennettaová se raduje z vítězné výměny proti Hradecké ve Fed Cupu

Flavia Pennettaová se proti oběma Češkám trápila, nakonec ale Italkám přinesla dva body

"Nebylo to bez šancí. Forma Pennettaové nebyla oslnivá, dalo se přes ní hrát," všimla si Píchalová. "Kdyby Hradecká vyhrála set nebo zápas, bylo by to o něčem jiném. I Schiavoneové by se pak hrálo hůř."

Chládková si všimla, že Pennettaová nebyla v úplně psychické pohodě. "Ze začátku byla nervózní, nehrála to svoje. Ale jakmile se dostala do hry, Lucka na ní neměla."

ZRANĚNÍ ŠAFÁŘOVÉ

Klíčový moment nedělního programu? Možná. Za stavu 0:2 se naděje týmu upínaly k české jedničce, která Pennettaovou v kariéře dvakrát porazila, naposledy v únoru v Římě.

Jenže Šafářová se při dopoledním tréninku zranila a na kurt narychlo musela Kvitová, s níž Pála počítal až do další dvouhry proti Schiavoneové. "To je hodně nepříjemné z hlediska psychiky," říká Chládková.

Kapitán Petr Pála promlouvá k Peře Kvitové během semifinále Fed Cupu v Itálii. Vpravo Lucie Šafářová

Kapitán Petr Pála promlouvá k Peře Kvitové během semifinále Fed Cupu v Itálii. Vpravo Lucie Šafářová

Podle ní to ale nemělo mít na zápas vliv. "Petra však byla rozehraná a rozcvičená, věděla, že na kurt půjde. Jen si musela v hlavě srovnat, že bude hrát s někým jiným."

BUDOUCNOST?

Český výběr podruhé za sebou skončil v semifinále. Zatímco loni v Brně proti USA chyběl k postupu jediný míček, tentokrát to byla jasná záležitost.

Aby se povedlo postoupit až do boje o trofej, musí tým vyzrát. Vždyť i věkový průměr tří českých singlistek byl jen 22,5 roku. "Holkám chybí vyrovnanější výkony a musí se sejít i forma," říká Píchalová.

A také schopnost porážet špičkové hráčky. "Nemají takovou hru, aby mohly porážet ty nejlepší. Umějí je porazit, ale ten den jim musí vyjít," myslí si kapitán Pála.

Pomohla by i jasná jednička, jenž by byla téměř jistotou dvou bodů. "Taková hráčka hraje oba dny, má velkou šanci ty body uhrát a vy pak můžete nasadit další hráčku podle situace," tvrdí kapitán. Budoucnost vidí v Petře Kvitové. "Ještě na sobě musí pracovat, ale tím lídrem by jednou mohla být."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze