Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příčiny sáňkařovy smrtelné nehody? Jezdecké chyby i souhra okolností

Záběr z havárie gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho | foto: AP

19 2010
Mezinárodní sáňkařská federace vydala oficiální zprávu o únorové nehodě, při níž se pár hodin před zahájením olympijských her ve Vancouveru zabil Nodar Kumaritašvili. Za příčiny smrti v ní označila jezdecké chyby gruzínského závodníka i souhru několika nesouvisejících okolností.

"Nodar udělal při nájezdu do zatáčky jezdecké chyby, které se nakumulovaly a vyústily v to, že opustil trať a narazil do sloupu," popsala havárii FIL ve zprávě, kterou si vyžádal Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Představitelé mezinárodní federace zdůraznili, že takový typ nehody, která vedla ke smrti mladého Gruzínce, se ještě v sáňkařském sportu nestal. "Takový kolíbavý pohyb saní ještě nikdo nikdy neviděl, proto ho ani nemohli očekávat techničtí a bezpečnostní experti. Žádný závodník se nikdy nemusel vyrovnávat s takovým katapultovým efektem," píše se ve zprávě.

Záběr z havárie gruzínského sáňkaře Nodara KumaritašvilihoZáběr z havárie gruzínského sáňkaře Nodara KumaritašvilihoLékaři oživují Nodara Kumaritašviliho po nehodě na olympijské dráze ve Whistleru.

Z tohoto hlediska byla podle FIL v pořádku i levá strana koryta ve Whistleru, kterou Kumaritašvili vylétl v tréninku ven. "Byla správně vypočítána a zkonstruována tak, aby za normálních okolností zabránila vypadnutí závodníka z dráhy," tvrdí FIL.

"Po důkladné analýze jsme došli k tomu, že příčinou tragédie nebyl jediný důvod, ale série nesouvisejících událostí," uvedl v tiskovém prohlášení na webu federace její generální sekretář Svein Romstad.

Nodarův otec David Kumaritašvili, sám bývalý sáňkař, od začátku odmítal, že by důvodem úmrtí jeho syna byla jezdecká chyba. "Samozřejmě, každý sportovec může udělat chybu, ale ta by neměla skončit tragickou a fatální nehodou. Vyletěl z trati. Je jedno, jakou chybu udělal, ale neměl vyletět ven. Musejí být přece nějaká bezpečnostní opatření," citovala agentura AP staršího Kumaritašviliho.

SMUTNÝ OTEC. Smutný otec oplakává svého syna Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při tréninkové jízdě sáňkařů na olympiádě.

Smutný otec oplakává svého syna Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při tréninkové jízdě sáňkařů na olympiádě.

Podle FIL měl jednadvacetiletý sáňkař dost schopností na to, aby mohl startovat na olympijských hrách. Coby 44. muži hodnocení Světového poháru mu zkušenosti navzdory nízkému věku nechyběly. "Z dokumentace jeho kariéry vyplývá, že měl právo na účast na hrách," uvádí zpráva.

Vancouverská tragédie bude jedním z hlavních témat i na červnovém kongresu FIL v Soči, kde brzy vyroste dráha pro olympijské hry 2014. Organizátoři už dostali pokyn postavit ji tak, aby na ní jezdci nedosahovali rekordních rychlostí blížících se 155 km/h jako ve Whistleru. "FIL udělá cokoli pro to, aby se taková tragédie už nikdy nestala," dodali představitelé sáňkařské federace.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze