Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběh z US Open 1938: Jak se hraje proti betonové zdi

Donald Budge | foto: Profimedia.cz

31 2010
New York (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vytrvalý déšť o šest dní oddálil finále US Open 1938. Kamarádi a debloví spoluhráči Donald Budge s Genem Makem ve Forest Hills čekali, až se počasí umoudří. Měl to být vskutku velevýznamný zápas.

Budge totiž předtím vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon. A jako první mohl dosáhnout na čistý Grand Slam – triumf ve všech čtyřech největších turnajích v jednom kalendářním roce. V New Yorku obhajoval titul z předchozího ročníku. Cestou ke kurtu Artura Ashe procházím kolem galerie šampionů.

Vidím černobílou fotku Budgeova bekhendového nápřahu a text: "Oblíbený a přívětivý zrzavý čahoun z Kalifornie vládl tenisu na konci 30. let. Díky stylu založeném na síle a trpělivosti, díky pravděpodobně nejlepšímu bekhendu v historii John Donald Budge..." Větu zatím nechme nedokončenou.

Seriál MF DNES

Památné bitvy US Open

dnes o prvním vítězi Grand Slamu

Budge se až do čtrnácti tenisu zvlášť nevěnoval. Až jako student se začal na kurtech prosazovat. Působil nesmírně stydlivě. Často se píše, že byl extrémně hubený, v obličeji ošklivý, měl velký nos a odstávající uši. Podle legend se schovával před novináři a utíkal před nimi ze šatny zadním východem. Málokdo si takhle představoval zlatého kalifornského chlapce.

Na druhou stranu Budge působil nesmírně sympaticky, skromně amile. Poctivě odstraňoval svoje chyby a zlepšoval se. "Hrálo se proti němu jako proti betonové zdi. Neměl slabinu," řekl jeho častý protivník Sidney Wood. Když Budge ve 22 letech vyhrál Wimbledon a US Open, měli o něj zájem profesionálové. Jenže on odmítl a zůstal mezi amatéry. Proto mohl v následujícím roce 1938 zaútočit na dosud nedosažitelnou metu – Grand Slam.

Na samém konci cesty, ve finále ve Forest Hills, pak potkal Genea Maka. Oba vyrostli v Kalifornii, kam se jejich rodiny přistěhovaly z Evropy. Budgeův otec pocházel ze Skotska a kdysi hrával za rezervu fotbalových Glasgow Rangers.

Mako se narodil v Budapešti, než se s ním rodiče vydali do USA. Znali se, vyhráli spolu řadu turnajů ve čtyřhře. A pak zkoumali nebe, kdy konečně přestane pršet. Dočkali se 24. září, Budge nad přítelem vyhrál 6:3, 6:8, 6:2, 6:1.

Proto na jeho pamětní desce ve Flushing Meadows stojí: "... John Donald Budge dvakrát triumfoval na US Open, přičemž druhým vítězstvím zkompletoval Grand Slam. Tím nastavil standard, podle něhož se v tomto sportu měří výjimečnost."

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze