Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kryty zvládá dokonale, teď se šermířský zázrak z Brna učí spoutat emoce

DRAMA NA PLANŠI. Brněnský Sokol Cup je největší šermířskou akcí v Česku, letos byl zařazen i do Evropského poháru do 23 let. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

16 2015
Od tohoto týdne Alexandru Choupenitchovi díky podpoře známé firmy Red Bull narostou křídla. I bez nich ovšem brněnský šermíř o víkendu vyhrál domácí Sokol Cup.

Zapomeňte na sáhodlouhé šermovačky známé z filmových dramat. Když se do sebe pustí sportovní mistři meče, je „výměna“ hotová raz dva.

„Pro laika je těžké to vidět, ale stane se toho strašně moc,“ popisuje fleretista Alexander Choupenitch. „Stejně jako v jiných sportech existují tisíce variant a velkou roli hraje taktika.“

Dvacetiletý šermířský zázrak z Brna v sobotu dokázal najít tu správnou a na domácím Sokol Cupu vybojoval třetí triumf v kariéře. Ve finále přemohl francouzského soka. „Vůbec jsem nevěděl, jak šermuje, a ze začátku jsem prohrával. Ale pak jsem si dokázal v hlavě srovnat myšlenky a dělat, co jsem měl,“ přibližuje Choupenitch.

Právě své myšlenky se nyní odchovanec Sokola Brno I, který se připravuje v italském Livornu, snaží naučit ovládat. „Rozdíl mezi top šermíři a ostatními dělá to, jak dokážou kontrolovat své emoce. Technika se dá zlepšovat vždycky, ale všichni se naučíme brát kryty jako kvartu a sixtu, v tom až takové rozdíly nejsou. Hlavní je, jak jste schopni vést zápas. Když ztratíte hlavu a pustíte se do toho jako blázen, okamžitě prohrajete. Je třeba použít emoce ve svůj prospěch,“ sděluje Choupenitch.

V šermu je prostor na chybu minimální, vlastně takřka žádný. Některé akce diváci ani nestihnou postřehnout, celá fleretová „přestřelka“ se občas odehraje během vteřiny. „Existují dva různé způsoby: šerm na vidění a na připravenost. Hlavně na začátku turnaje se člověk snaží dopředu připravit, co udělá. Ale postupem času se to s únavou překulí na vidění, kdy reagujete na to, co udělá soupeř,“ vysvětluje mladík s běloruskými kořeny.

Sám preferuje útočný způsob boje. „Ale je důležité vědět, kdy je třeba začít bránit. Jsou zápasy, ve kterých se jenom bráním. Ale když vychází útok, tak soupeře seřežu,“ líčí Choupenitch, který se snaží těžit i ze své výšky.

„Hlavní je, jak jste schopni vést zápas. Když ztratíte hlavu a pustíte se do toho jako blázen, okamžitě prohrajete.“

Alexander Choupenitch

„Říkám si, že je to moje výhoda. Menší šermíř je rychlejší a koordinovanější, což je lepší pro boj zblízka, ale já se tolik nenadřu na větší vzdálenost. Kdybych si mohl vybrat, určitě bych neměnil.“ Své přednosti dokáže Choupenitch přes svůj nízký věk znamenitě uplatnit. Vedle záplavy mládežnických medailí už dokázal prorazit i mezi muži, v současném světovém žebříčku mu patří 7. příčka. Což je výborná pozice před začínajícím honem na olympiádu v Riu, kterou si přímo zajistí 16 nejlepších.

„Ale může se leccos stát. Ve sportu je dlouhá doba i dva týdny, natož rok,“ upozorňuje brněnský talent, pro něhož olympijská výzva není to jediné, co si klade za cíl.

Rád by rovněž zpropagoval celý svůj sport. I když se domů dostane jen na pár dní v měsíci, snaží se věnovat mladým šermířům. „Chtěl bych, aby po mně vyrostli nástupci,“ svěřuje se Choupenitch.

O tom, že jeho jméno začíná mít zvuk, svědčí i smlouva o spolupráci s Red Bullem. „Jsem za to moc vděčný, je to odměna za všechnu moji práci. Těším se na to a doufám, že mě to ještě víc vybičuje,“ hlásí průkopník šermu v Česku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze