Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Měl bych si k večeři ulovit zlatou rybku, plánuje Hradilek před obhajobou

Vavřinec Hradilek (vlevo) po finále mistrovství republiky s novým šampionem a zároveň svým sparingpartnerem Vítem Přindišem. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

1 2014
Před rokem byl v pražské Troji mistrem světa ve vodním slalomu. Po sezoně, která byla tolik bolavá a úplně jiná než ty předchozí, se však kajakář Vavřinec Hradilek usmívá i po čtvrtém místě na mistrovství republiky. Dnes odlétá na světový šampionát do USA.

Důvody, proč měl Vavřinec Hradilek za cílem víkendového domácího šampionátu na Lipně dobrou náladu, mohly být tři:

1. Hlavně že už zase závodí.

2. Prohrát jen těsně s druhým mužem Světového poháru Přindišem, s mistrem Evropy Prskavcem a se zkušeným Hilgertem, vlastně není vůbec zlé.

3. Pocitově měl ze svého výkonu docela dobrý pocit.

„Myslím, že jen potřebuju trochu doladit závodní jízdy,“ dumal. „Jak nejsem letos vyježděný, ještě nedokážu sjet celou trať vyrovnaně.“

Kvůli zranění krční páteře byl od května mimo hru, vynechával závod za závodem a dlouho nemohl ani trénovat. Vrátil se až 22. místem při závěrečném Světovém poháru v Augsburgu. A o víkendu otestoval formu před světovým šampionátem na Lipně.

„Nepovím, že to bylo super, protože pak by lidi říkali: No jo, on se už uspokojí se čtvrtými místy, když říká, že je čtvrté místo super. Ale mám z těch jízd vážně radost,“ přiznal.

Krk, který jej celé léto trápil, je nyní náchylnější bolet při závodech ve studeném počasí. „Nějaké zimní ježdění mi nebylo lékaři doporučeno.“ Ovšem v sobotním dopoledni na Lipně rozhodně teplo nebylo. Hradilek si nechal ve Slovinsku ušít speciální teplejší oblečení na vodu, s límcem vytaženým víc nahoru, jenže to se zaseklo kdesi na cestě z jihu Evropy. Přesto i v deštivém počasí dokázal dokonce vyhrát kvalifikaci.

„Zranění pořád trochu nosím v hlavě, je to spíš psychická záležitost. Ale když chci porazit tak kvalitní kajakáře, jaké tady máme, musím jet finále naplno,“ tvrdil. O ještě lepší umístění jej v něm připravil velmi těsný šťouch, který mu k času přidal dvě vteřiny.

Celý minulý olympijský cyklus se v Česku nacházel v pozici kajakáře, ke kterému se ti ostatní snaží přiblížit. Teď se situace změnila. „Najednou jsem já v roli, ve které byli předtím Jířa Prskavec nebo Vít Přindiš. Je pro mě motivací se na ty kluky dotáhnout."

Dnes odlétá do Spojených států na mistrovství světa. To se sice v Deep Creeku uskuteční až ve třetím zářijovém týdnu, ale Hradilek chce mít více času na aklimatizaci i na trénink na místě. V rámci očisty hlavy si chce na den odskočit i na baseball do Pittsburghu.

„Těším se jako už dlouho ne,“ přiznal. „Proto, že mám letos málo závodů. Proto, že Amerika mě vždycky bavila. I proto, že pojedeme mistrovství na novém, neznámém kanálu. Když závodíme v Augsburgu nebo Tacenu, mám to tam rád, ale už ty tratě detailně znám. Takže vždycky hrozně ocením závod na nějaké nové. Když jsme poprvé přijeli na tu olympijskou do Londýna, byl jsem z ní unešený, i když mi úplně neseděla. Ale bylo to prostě něco nového."

V Deep Creeku bude na startu coby zlatý medailista z Prahy 2013. „Ale velké ambice na obhajobu mít nemohu,“ tvrdí. I když... kdo ví.

„Na Lipně jsem si večer před závodem dal bramborový salát a byl čtvrtý. Jestli to takhle funguje, budu si asi muset v Deep Creeku vylovit na večeři před startem zlatou rybku.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze