Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kašpárek jde ze Zubří do farmy Veszprému. Bude to větší dřina, myslí si

Stanislav Kašpárek (s míčem) | foto: Robert Grim

12 2015
Když před rokem Stanislav Kašpárek přebíral na galavečeru české házené ocenění coby největší domácí talent, na dotaz moderátora, kam by chtěl zamířit do zahraničí, v žertu prohlásil: „No, asi… Třeba Kiel.“

Hráč Gumáren Zubří zmínil elitní německý i evropský tým, kde hraje nejlepší český házenkář Filip Jícha.

Nyní devatenáctiletý rodák ze Žeravic do ciziny skutečně odchází. A sáhl po něm klub, který Kielu dokáže směle konkurovat – maďarský Veszprém.

Ale pozor, dvoumetrová pravá spojka nebude od podzimu hrát za velkoklub, který hrál před pár týdny finále Ligy mistrů proti Barceloně. Alespoň zatím. Kašpárek minulý týden podepsal tříletou smlouvu s týmem Balatonfüredi, který je farmou Veszprému.

„Když jsem se v Maďarsku byl podívat, jednali se mnou přímo lidé z vedení Veszprému. Balatonfüredi je jejich akademií, hrají za něj jejich dorostenci a další talentovaní hráči, které si po Evropě vytipují,“ vypráví Kašpárek.

Pro Zubří je to jeden z největších přestupů v dějinách, nad nímž ční snad jen tři roky starý odchod Michala Kasala do Barcelony. A před Kašpárkem díky tomu stojí životní šance.

„Veszprém, to je vrchol evropské házené. Zahrát si za něj je stále sen, který se mi třeba splní za řadu let, musím se ještě obrovsky zlepšovat,“ uvědomuje si. „Ale už Balatonfüredi je špička.“

Však také jeho nový klub v našlapané maďarské lize obsadil pátou příčku s odstupem tří bodů na třetí místo a pravidelně hraje evropské poháry. Už při první obhlídce také zjistil, že sportovní zázemí se s podmínkami české extraligy vůbec nedá srovnat.

„Sám jsem byl překvapený, co všechno má akademie k dispozici. Třeba tréninková hala Balatonfüredi… Takovou nemá žádný český klub ani na své zápasy,“ zaujalo Kašpárka. „Zároveň to tam ale bude mnohem větší dřina, výrazně mi přibudou i tréninky.“ Přiznává, že při výběru nového působiště řešil i nabídky z nižší německé ligy, Švýcarska a Slovinska.

„Když jsem se v Maďarsku byl podívat, jednali se mnou přímo lidé z vedení Veszprému.“

Stanislav Kašpárek, házenkář Zubří

On se ale rozhodl pro Maďarsko, byť to s sebou nese nutnost naučit se tamní specifický jazyk.

„Z toho mám trochu obavy. Na začátku snad využiju angličtinu, ale budou po mně chtít, abych se naučil maďarsky. Budu mít k dispozici soukromého učitele,“ poznamenal mladý český reprezentant, který už prý se studiem maďarštiny pomalu začal, ale věří, že mu s adaptací pomůže i jeden spoluhráč ze Slovenska.

Do města Balatonfüred na břehu známého „maďarského moře“ Balatonu vzdáleného přes čtyři sta kilometrů z domova vyrazí Kašpárek ve středu spolu s rodiči, kteří tam s ním nějakou chvíli zůstanou.

„Nikdy u Balatonu nebyli, tak se těší na dovolenou,“ usmál se. „Při první návštěvě mě překvapilo, jak je to turistické město s krásnými promenádami. Připadal jsem si jako u moře někde v Chorvatsku nebo Itálii.“ Až začne sezona, těší se i na cesty do patnáct kilometrů vzdáleného Veszprému. „Na jejich zápasy budeme mít všichni permanentky, návštěvy jsou povinné. Dokonce se kvůli tomu překládají termíny zápasů Balatonfüredi,“ upozornil.Najdete na iDNES.czmobilní verze