Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidenti zvou na golf: nejsme sport pro lidi s mercedesy

Golf - ilustrační. | foto: Martin Kabát

5 2009
Na letošní konferenci prezidentů golfových klubů se hovořilo o tom, jak zpřístupnit golf veřejnosti a získat nové hráče. Magazín golf.idnes.cz uspořádal mezi přítomnými anketu, v níž se většina dotázaných vyslovila pro uvolnění podmínek pro získávání takzvané zelené karty, opravňující ke vstupu na hřiště.

Všichni dotázaní se shodli, že výkonnost je druhořadá. Ať hrají i absolutní amatéři, jimž se rána povede jednou za čas. Ale ať jdou na hřiště dobře vybaveni znalostmi pravidel hry a pravidly chování. Golf by měl být podle mnoha názorů zbaven nálepky něčeho nedostupného a exkluzivního. Silně zazněl požadavek mediální vysvětlovací kampaně, kterou Česká golfová federace na příští rok skutečně chystá.

Anketní otázky zněly takto:
1) Co podle vás povede k rozšiřování členské základny a zvyšování počtu registrovaných golfistů?
2) Mělo by se zjednodušit získávání zelené karty? Pokud ano, jak?

Petr Němec, prezident GK Čertovo Břemeno

Anketa golfových prezidentů - 11) Jde to samospádem. To subjektivní úsilí shora má pozitivní dopad, ale ohraničené výsledky. Když člověk přijde na hřiště nebo do klubu, měli by se tam o něj starat, aby zase neodešel.
2) Především by se nemělo lpět na určitém počtu bodů, které má uchazeč uhrát. Spíš by měl znát pravidla a etiketu. Jestli zahraje jednu ránu dobře a tři průměrně, to se podaří každému.

Petr Barták, manažer GCC Svobodné Hamry

Anketa golfových prezidentů - 21) My na to máme na Vysočině systém. Pořádáme spoustu dnů otevřených dveří, děláme na ně reklamu v rádiích a novinách. Jakým způsobem by to měla řešit federace plošně, nemám představu. Snad podobně jako my, různými bloky a vstupy v médiích, v televizích.
2) Rozhodně ne. Dokud člověk nebude vědět, jak se na hřišti chovat, nemá tam co dělat.

Petr Sinkule, prezident Resortu Darovanský Dvůr

Anketa golfových prezidentů - 31) Nabízet stále zajímavější služby na hřištích a zvyšovat jejich kvalitu. A propagovat golf v médiích.
2) Nemá smysl uvažovat o zrušení zelených karet nebo zkoušek před vstupem na hřiště. Smysl má zvyšovat počet veřejných hřišť, kde se dá hrát bez zelené karty, aby nabídka byla široká pro všechny typy hráčů.

Vladimír Motlík, prezident Prague City GC (Zbraslav)
Anketa golfových prezidentů - 4

1) Česká golfová federace pracuje na velmi rozumném marketingovém plánu, my ho plně podporujeme.
2) Získávání zelené karty je zbytečně složité a plánované zjednodušení golfu hodně pomůže.

Michal Rulák, ekonom Golf Resortu Karlovy Vary

Anketa golfových prezidentů - 51) Přivést nové hráče je složité i proto, že do dnešního dne přežívají domněnky, že golf je sportem pouze pro horních deset tisíc. Za posledních pět až deset let se to hodně změnilo. Kudy chodím, snažím se vysvětlovat, že to už tak není, že to není nejdražší sport. Takhle propagovat golf je hodně potřeba.
2) Ani ne tak zjednodušit. Spíš bych kladl větší důraz na to, aby profesionálové kartu vydávali hráči, který ví, jak se na hřišti chovat, a splňuje etiketu. Kdo si kartu koupí, na hřišti udělá víc škody než užitku.

Radim Válka, viceprezident GC Austerlitz (Slavkov)

Anketa golfových prezidentů - 61) Přijatelné ceny, případně školní golf.
2) Ne. Když golfista neví, jak se na hřišti chovat, je to kontraproduktivní. Etiketu a golfové chování by si měli osvojit všichni.

Karel Čelikovský, prezident GC Hořehledy

Anketa golfových prezidentů - 71) V našem klubu spolupracujeme se školami, máme volné tréninky pro veřejnost zdarma, a podobě. My děláme všechno možné, ale nenacházíme podporu u politické reprezentace. Společnost by si měla uvědomit, co chce. To bychom museli jít cestou, kterou šly skandinávské země. Golf je tam součástí školní výuky a kdo odtamtud přijede, říká, že jsou to země slušných lidí. Nemám nic proti fotbalu či hokeji, ale oni mají na dresech placku, že hrají fair-play, ale ve skutečnosti nehrají fair-play. Každý golfista hraje tisíckrát slušněji než kdekterý reprezentant a vzor mládeže.
2) Máme-li říct, že ano, je potřeba říct taky jak. U herní způsobilosti je potřeba klást co nejmenší nároky. Jako kdyby si chtěl někdo začutat do mičudy a někdo jiný by mu řekl, že nejdřív musí udělat zkoušky. To je naprostý nesmysl. Ve vyspělých zemích nic takového není, tam je to - přijď a hraj. Druhá otázka je dodržování golfových pravidel a etiky, slušnosti, férovosti. Tomu profíci, co učí golf, věnují minimum času.

Jan Bürger, prezident GC Český Krumlov

Anketa golfových prezidentů - 81) Zrušit maximálně bariéry a představit golf tak, že to není sport pro lidi s mercedesama, ale pro širokou veřejnost. Že je to rodinný sport a že umožňuje sportovně se vyžít po celý život.
2) Nevím, jestli systém zelené karty je systém. Na hřišti nevadí lidé, kteří neumějí perfektně hrát, ale vadí tam lidé, kteří se tam neumějí chovat. Stačí, aby někdo z klubu přezkoušel, jestli ten člověk má znalosti o golfové etiketě, znalosti pravidel a ví, jak se chovat na hřišti. To ostatní přijde samo.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze