Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf volejbalového mistra: Chceme titul. Jiný cíl ani mít nemůžeme

Jan Diviš, prezident Jihostroje České Budějovice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

19 2014
Volejbalistům Českých Budějovic začala sezona. Fanoušci se mohou těšit i na atraktivní zápasy v Lize mistrů. Zejména až v listopadu přijede polský Belchatow se stovkami příznivců. Na to se těší i prezident klubu Jan Diviš.

Za rok oslaví Jan Diviš jubilejní šedesátku. Kromě svého podnikání už od roku 2006 vede českobudějovický volejbalový klub VK Jihostroj na pozici prezidenta. Za tu dobu slavily Budějovice mistrovský titul už šestkrát.

Zápasy Budějovic v extralize

16.10. Brno - Budějovice 1:3
20.10. Budějovice - Benátky
25.10. Havířov - Budějovice
30.10. Budějovice - Příbram
8.11. Karlovarsko - Budějovice
15.11. Budějovice - Ostrava
22.11. Budějovice - Ústí
29.11. Liberec - Budějovice
8.12. Budějovice - Zlín
13.12. Praha - Budějovice
20.12. Budějovice - Odolena Voda
8.1. Budějovice - Brno
10.1. Benátky - Budějovice
17.1. Budějovice - Havířov
24.1. Příbram - Budějovice
31.1. Budějovice - Karlovarsko
7. 2. Ostrava - Budějovice
14. 2. Ústí - Budějovice
21. 2. Budějovice - Liberec
28. 2. Zlín - Budějovice
7. 3. Budějovice - Praha
12. 3. Odolena Voda - Budějovice

* domácí zápasy začínají vždy v 18 hodin s výjimkou TV utkání

Jaké máte plány pro letošní sezonu, zase zisk titulu?
Ano, my nemůžeme mít jiné cíle. Tým nedoznal žádných změn, které by vedly ke snížení kvality. Naopak, celek zraje, je silnější a kluci mají zkušenosti z reprezentace. Nemůžeme tedy chtít nic jiného, než být ve finále a bojovat o titul.

To je domácí soutěž, co evropská Liga mistrů?
Určitě tady nechci říkat, že budeme vyhrávat, ale chceme sehrát vyrovnanou partii s každým z nalosovaných týmů. Můžeme samozřejmě překvapit, což si každý z nás v duchu přeje, ale nebude to nic jednoduchého. Skupina sice vypadá, že je relativně příznivá, ale například belgické Antverpy jsou neznámým týmem a mají řadu reprezentantů. To bude určitě silný soupeř.

Jihostroj před letošním ročníkem opustil jenom blokař Michal Sukuba a nahradil ho mladý Martin Tibitanzl. Jiné příchody se už opravdu neplánují?
To byla naše dlouhodobá strategie, která má za cíl to, že kluci zůstanou pohromadě a vlastně dozrají za dva tři roky. Samozřejmě, že jeden, maximálně dva hráči, se během sezon mohou u nás protočit, ale to bude všechno. Věřím tomu, že se tato strategie ukáže na našich výsledcích a že se dokážeme konfrontovat i s evropským volejbalem.

Soupiska

 • 3 Radek Mach - 30 let blokař
 • 15 Vladimír Sobotka - 29 let blokař
 • 2 Martin Tibitanzl - 18 let blokař
 • 12 Robert Hupka - 33 let libero
 • 8 Filip Habr - 26 let nahrávač
 • 14 Petr Zapletal - 36 let nahrávač
 • 13 Tomáš Fila - 29 let smečař
 • 17 Jan Kuliha - 24 let smečař
 • 7 Petr Michálek - 25 let smečař
 • 10 Petr Šulista - 21 let smečař
 • 18 Michal Kriško - 25 let univerzál
 • 5 Martin Pleva - 20 let univerzál

(číslo před jménem je číslo dresu)

Takže to byl váš záměr, že jste nechali mistrovský tým prakticky beze změn i pro letošek?
Byl to záměr. Doufali jsme, že složíme dobrý mančaft z mladých a nadějných českých hráčů. Což se povedlo, přišel Honza Kuliha, prosadil se výborně Petr Michálek a za zády pořád máme Petra Šulistu. Nesmím zapomenout samozřejmě na Filipa Habra. Je to generace, která má všechno před sebou. Volejbalová špička, to jsou hráči mezi 28 a 29 lety, kam naši volejbalisté samozřejmě dorůstají. I proto jsme s nimi uzavřeli středně dlouhé smlouvy, aby u nás hráli na svém vrcholu.

Kdyby se některému z hráčů hodně dařilo, je možné, aby ho třeba zahraniční zájemce z jeho smlouvy vyplatil?
Ve smlouvě máme takové podmínky, které tento krok automaticky neumožňují. Samozřejmě by záleželo na konkrétní situaci a podmínkách, ale vzhledem k tomu, že chceme být evropský tým, tak podobným věcem osobně moc nakloněný nejsem. Hráči měli dost času na rozmyšlenou, aby si uvědomili, jakou cestou chtějí jít. Navíc přes Jihostroj dostávají také šanci v reprezentaci.
Je jasné, že pokud by se objevila finančně zajímavá nabídka, tak bychom asi neříkali jasné ne. Platí však, že podobná jednání by měli hráči případně směřovat až na dobu po skončení smlouvy.

OSLAVA S FANOUŠKY. Budějovičtí volejbalisté oslavují mistrovský titul se svými...
ŠAMPAŇSKÉ UŽ TRYSKÁ. Volejbalisté Českých Budějovic si užívají mistrovský...
MISTŘI! Pohár pro vítěze extraligy volejbalistů už je ve správných rukách, v...

OSLAVA. Budějovičtí volejbalisté slaví na jaře v Liberci dosud poslední mistrovský titul.

Je někdo v kádru Jihostroje, kdo vás v minulé sezoně překvapil, ať už z herní, či povahové stránky?
Překvapil mě samozřejmě Petr Michálek, který si udělal výborné jméno v reprezentaci. Ale o něm jsem věděl už od začátku, že bude dobrý. Jiné překvapení asi nebylo, protože všechny kluky znám a společně jsme je vybírali, takže jsme dopředu věděli, že budou dobří, a osobně jsem jim věřil.

Zápasy v Lize mistrů

5.11. Budějovice - Belchatow (Pol.)
19. 11. Innsbruck (Rak.) - Budějovice
4.12. Antverpy (Bel.) - Budějovice
17. 12. Budějovice - Antverpy (Bel.)
21.1. Budějovice - Innsbruck (Rak.)
27. 1. Belchatow (Pol.) - Budějovice

Do Českých Budějovic už 5. listopadu přijede v rámci Ligy mistrů polský velkoklub Belchatow. Poláci jsou známými fanoušky volejbalu, na utkání chodí v tisících. Sportovní hala asi zažije pekelnou atmosféru, že?
Byl jsem při závěru mistrovství světa v Polsku, ne přímo na volejbale, ale i v nejvzdálenější vesnici se všichni dívali v televizi na volejbal. To mě překvapilo, Polsko opravdu volejbalem žije. Moc se na Belchatow těším, ale také bych se chtěl jet podívat tam, protože pro nás je tamní volejbalová euforie předobrazem, kam můžeme jednou náš volejbal posunout.

Co lze očekávat od sezony z diváckého pohledu? Máte nějaké speciální přání?
Snažíme se s naším marketingovým partnerem, abychom získali hlavně mladou generaci diváků. Tam je totiž naše budoucnost. A doufám, že mladí budou do haly chodit víc a víc, a my je budeme naopak více bavit. Jenže na jedné straně chceme přitáhnout lidi i pasivně ke sportu, ale na druhé straně má současná hala technické limity. My ve sportovní hale nemůžeme dělat veliké show, a kdo dělá marketing a sport, tak ví, že dneska ve světě či v Americe show a programy prostě ke sportu patří. I když jsme limitovaní, tak se každý rok snažíme vymýšlet novinky. V tomto ohledu by se nám nová hala hodila.

Realizační tým

 • Jan Svoboda - hlavní trenér
 • Zdeněk Scheichl - asistent trenéra a vedoucí A-týmu
 • Stanislav Pochop - manažer
 • Martin Scheichl - lékař
 • Filip Hoch - masér
 • Jan Diviš - prezident klubu

Ano, nová hala. Je po komunálních volbách. Před nimi také od různých politiků a stran přišla řeč na novou multifunkční halu, kam by se měl přestěhovat i Jihostroj. Jak jsou zatím daleko podobné debaty?
Určitě se všechno bude znovu řešit, až bude na radnici nová koalice. My ale nechceme jít do zásadních střetů volejbal versus politici. Snažíme se o to, aby volejbal byl neutrální sport, který nabídne zábavu pravicovým či levicovým voličům. Chceme, aby to spíš byla oáza pohody. Ani z toho důvodu nechceme válčit s radnicí. Myslím si, že když je volejbal slušný sport, tak by to měli politici pochopit a vyjít nám vstříc.

Ale varianta, jaká byla už dříve představená současnou radnicí, že by se zbourala současná sportovní hala a na jejím místě by město postavilo moderní stánek, je už asi nereálná, že?
Myslím si, že šance je dost malá. A hlavně proto, že investiční záměr asi přesahuje představy politiků. Když by se tady našli odvážní lidé, kteří chtějí jít blíž evropským městům, tak by to byl nádherný projekt, který jsem podporoval. Na druhou stranu, stará hala by i po rekonstrukci byla hodně využívaná jinými sporty. My bychom mohli dostat halu, která by splnila naše představy a byla by nám ušitá na míru. Ale myslím si, že divák ještě bude tři roky chodit na volejbal do staré haly. Doufám tedy, že jen tři roky.

.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze