Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět pohoří, Galibier i dojezd na Izoard. Tour 2017 odtajnila trasu

18 2016
Čas spekulací skončil. Cyklistická Tour de France 2017 ukázala při prezentaci v Paříži svoji pravou podobu. Mezi startem v Düsseldorfu a cílem v Paříži čeká na jezdce pět francouzských pohoří! A rozhodnutí možná padne až v předposlední den, při časovce v Marseille.

Příští rok uplyne už kulatých třicet let od chvíle, kdy se Tour vydala naposledy na svoji pouť z Německa. Tehdy, v časech rozdělené německé země, to bylo ze Západního Berlína - a na startu byl také Milan Jurčo, první československý profesionál v historii Tour.

Podle původních plánů organizátorů měl sice příští 104. ročník Tour startovat v Londýně, ale kandidatura byla loni Brity z finančních důvodů stažena, což otevřelo dveře právě pro Düsseldorf.

Prvního července 2017 tady vše začne.

Po úvodní časovce okolo Rýna se závod vydá na jihozápad do Belgie a přes Lucembursko na francouzskou půdu.

Tour postupně navštíví Vogézy, Juru, Pyreneje, Centrální masiv a Alpy, tedy všech pět nejvýznamnějších francouzských pohoří. Což se stalo naposledy při ročníku 1979.

Třetím rokem po sobě budou Alpy závěrečným pohořím na trase, opět až po Pyrenejích.

V itineráři nenaleznete mýtický Mont Ventoux, ani 21 serpentin v Alpe d ́Huez nebo pyrenejský Tourmalet. Ředitel závodu Christian Prudhomme naopak zve na „atypické horské etapy“ a některá nepříliš známá stoupání.

Organizátoři označili za královskou etapu už tu devátou, která nevede v Alpách ani v Pyrenejích, ale napříč pohořím Jura. Cyklisté při ní nastoupají 4600 výškových metrů.

Přesto nechybí ani některé klasické vrcholy jako alpský Galibier a pyrenejský Peyresourde. Opravdovou lahůdkou má být dojezd na legendární Izoard.

Mapa všech etap Tour de France 2017

Druhým rokem po sobě se nepojede týmová časovka. Celkově je časovkářských kilometrů méně než letos, kromě zahajovacích třinácti už jen třiadvacet ve 20. etapě, časovce v Marseille.

Na rozdíl od předchozích dvou ročníků tak předposlední etapou Tour nebude etapa horská, nýbrž stejně jako v roce 2014 časovka.

Na cyklisty čekají během závodu dva letecké přesuny, nejprve z Chambery do Perigueux a před poslední etapou 800 kilometrů z Marseille do Paříže.

Vyvrcholení ovšem bude klasické, podvaačtyřicáté s dojezdem na Champs-Elysées.

Tour 2017 den po dni

Při rovinaté úvodní časovce by se do žlutého trikotu mohl ve svém domácím prostředí obléci čtyřnásobný mistr světa v této disciplině Tony Martin.

Start v Düsseldorfu je zároveň dalším krokem pořádající společnosti ASO k ještě výraznějšímu návratu Německa na jeviště Tour.

„Začala nová éra německé cyklistiky,“ říká Christian Prudhomme. „Tu starou už nedokáže nikdo smazat. Ale německý boj s dopingovými aférami by měl být příkladem pro všechny ostatní.“

Christian Prudhomme, ředitel Tour de France, představuje program závodu pro rok...

Christian Prudhomme při slavnostní prezentaci

Druhá, sprinterská etapa zavede cyklisty do belgického Lutychu. Ta následující je provede Lucemburskem a nabídne už klasikářský profil.

Od čtvrtého dějství zamíří peloton na francouzské území. První horský test přijde na řadu ve Vogézách v 5. etapě, která vyvrcholí stoupáním na populární Planinu krásných dívek, se 14procentním stoupáním na posledních 500 metrech.

Tady už v ročníku 2012 exceloval trojnásobný šampion Chris Froome, tehdy ještě jedoucí v roli pomocníka Bradleyho Wigginse. O dva roky později zde naopak triumfoval Vincenzo Nibali.

Závod se vzápětí vydá přes Troyes a Nuits-Saint-Georges do dalšího pohoří Jura, kde 8. etapa vyvrcholí v dalším známém středisku z minulých let Station des Rousses.

A pak už tu bude 9. etapa, dle organizátorů nejobtížnější ze všech.

Nejen že se při ní jezdci vyšplhají na obávaný Grand Colombier, který absolvují poprvé v historii Tour z nejprudší strany, což znamená takřka devítikilometrové stoupání s až 22procentním maximem. Před cílem v Chambery je navrch prověří z velkých závodů nepříliš známý Mont du Chat, dle mnohých brutální. Časopis Le Cycle Magazine jej dokonce označil za nejobtížnější vyasfaltované stoupání ve Francii.

„Vůbec ho neznám. Určitě si ho pojedu před Tour projet,“ podotkl obhájce titulu Chris Froome.

Po volném dni a přeletu z Chambery do kraje Dordogne pokračuje Tour 10. etapou z Perigueux do Bergeraku. Tato dvě města hostila předloni v opačném gardu dlouhou časovku, v níž zazářili Jan Bárta a Leopold König. Tentokrát však půjde o sprinterskou etapu.

POSKOČIL NA 7. MÍSTO. Leopold König v cíli časovky na Tour de France.

Leopold König po časovce při Tour 2014, kde obsadil 7. místo v dresu stáje NetApp. Příští rok se na Tour vrátí coby lídr téže stáje, nyní už pod názvem Bora.

Dalšího dne se peloton vypraví do Pau, vstupní brány do Pyrenejí, načež se jednou z nejtěžších etap stane ta třináctá, 214 kilometrů dlouhá a s cílem na vrcholu Peyragudes. Sem se cyklisté vydrápou přes Peyresourde patnáctikilometrovým stoupáním s maximem 16 procent.

V minulosti na Peyragudes vrcholily jak Tour, tak Vuelta - a právě při Vueltě 2013 si zde výborně vedl i Leopold König.

Čtrnáctého července, při oslavách francouzského státního svátku, naopak čeká krátká a explozivní pyrenejská etapa, kde na 100 kilometrech do Foix prověří peloton tři pyrenejská stoupání.

Přes kraj okolo Toulouse zamíří Tour na východ, 14. a 15. etapa mají svědčit klasikářům. Na cestě do Puy-en-Velay projedou cyklisté také Centrálním masivem

Po druhém volném dni a sprinterské 16. etapě už se před jezdci vztyčí Savojské Alpy. Do Serre Chevalier pojedou přes Telegraph, slavný Galibier i obávaný Col de la Croix de Fer. Celkem 4700 výškových metrů!

Osmnácté dějství z Brianconu vyšle jezdce přes průsmyk Vars na vrchol dalšího legendárního průsmyku Izoard, do výšky 2360 metrů a do míst památných bitev Coppiho i Bartaliho

Tato etapa byla zároveň vypsána také pro amatéry, celkem 15 tisíc zájemců z celého světa bude moci poměřit své síly na stejné trati jako později profesionálové. Uskuteční se zde rovněž vložený 67kilometrový závod žen na Izoard.

Roman Kreuziger na startu 14. etapy Tour de France

Roman Kreuziger se letos po tříleté odmlce vrátil na Tour do Top 10. Zda ji pojede za svůj nový tým Orica i příští rok, nebo zda dá přednost Giru a Vueltě, dosud nezveřejnil.

Nejdelší etapa celého ročníku, ta devatenáctá, povede z Embrunu do Salon-de-Provence.

Pokud v tuto chvíli ještě nebude závod rozhodnut, definitivní slovo vyřkne až 23kilometrová časovka v Marseille. Nebude rozhodně rovinatá, nabídne i kratší stoupání se 17procentním maximem. Její cíl uvidí Stade Vélodrome a poprvé od roku 1979 tak bude dojezd některé z etap Tour na stadionu. Před 37 lety hostil dojezd stadion v Bordeaux.

Po leteckém přesunu z Marseille začne závěrečná etapa Tour v Montgeronu, kde startoval úplně první ročník závodu v červenci 1903. Trasa tohoto „slavnostního“ dějství Tour obkrouží i některá sportoviště, s nimiž Paříž kandiduje na pořádání olympijských her 2024.

Zbývat bude už jediné. Dorazit na Champs Elysées a dekorovat vítěze.

Trasa 104. ročníku cyklistické Tour de France:

1. července - 1. etapa: Düsseldorf/Něm. (13 km - časovka jednotlivců)

2. července - 2. etapa: Düsseldorf/Něm. - Lutych/Belg. (202 km)

3. července - 3. etapa: Verviers/Belg. - Longwy/Fr. (202 km)

4. července - 4. etapa: Mondorf Les Bains/Luc. - Vittel/Fr. (203 km)

5. července - 5. etapa: Vittel - La Planche Des Belles Filles (160 km)

6. července - 6. etapa: Vesoul - Troyes (216 km)

7. července - 7. etapa: Troyes - Nuits-Saint-Georges (214 km)

8. července - 8. etapa: Dole - Station Des Rousses (187 km)

9. července - 9. etapa: Natua - Chambéry (181 km)

10. července - volný den

11. července - 10. etapa: Périgueux - Bergerac (178 km)

12. července - 11. etapa: Eymet - Pau (202 km)

13. července - 12. etapa: Pau -Peyragudes (214 km)

14. července - 13. etapa: Saint Girons - Foix (100 km)

15. července - 14. etapa: Blagnac - Rodez (181 km)

16. července - 15. etapa: Laissac- Le Puy en Velay (189 km)

17. července - volný den

18. července - 16. etapa: Le Puy en Velay - Romans Sur Isere (165 km)

19. července - 17. etapa: La Mure - Serre Chevalier (183 km)

20. července - 18. etapa: Briancon - Izoard (178 km)

21. července - 19. etapa: Embrun - Salon de Provence (220 km)

22. července - 20. etapa: Marseille (23 km - časovka jednotlivců)

23. července - 21. etapa: Montgeron - Paříž, Champs-Elyées (105 km).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze