Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Double pro Frooma, anebo revanš pro Quintanu? Vuelta snů se blíží

Chris Froome (druhý zprava) dojíždí do cíle závěrečné etapy Tour de France. | foto: AP

20 2015
Své jubileum, 70. ročník, slaví cyklistická Vuelta impozantně: nejlepším startovním polem v historii. Už v sobotu začíná v rozpálené Andalusii třetí Grand Tour sezony.

Javier Guillén, ředitel Vuelty, přiznává: „Kdybyste mi na začátku roku řekli, kdo všechno letos Vueltu pojede, nevěřil bych. Ta konkurence je jako sen. A rozhodnutí Frooma, že nastoupí, je fantastické pro celou cyklistiku.“

Loni byla Vuelta pro mnohá esa závodem druhé šance.

Letos je závod větší. Nejsilnější v historii. Nejlépe obsazený podnik Grand Tour této sezony. Revanš za Tour, ale i souboj velkých šampionů a mladých vyzývatelů.

Budou zde čtyři nejlepší muži z Tour i druhý a třetí z Gira.

Z absolutní špičky chybí pouze Alberto Contador, jezdec, který umí vytlačit z titulních stran španělských deníků i Real Madrid.

„Ovšem jeho absence je pochopitelná. Vydal ze sebe na Giru a Tour naprosto vše,“ uznává Guillén.

Pokus o třetí double v historii

Od roku 1995, kdy se Vuelta stěhovala do zářijového termínu, se jen jednou povedlo, aby se na ní představil aktuální vítěz Tour. V ročníku 2008 jím byl Carlos Sastre, posléze třetí za vítězným Contadorem.

Nyní tedy Chris Froome. Navzdory tomu, že má za sebou řadu kritérií i mediálních povinností. Navzdory faktu, že ke konci Tour už v Alpách dominantní nebyl a že ideální přípravu na Vueltu neměl.

„Samotného mě překvapilo, že Chris jde znovu s kůží na trh,“ říká Leopold König, který pomáhal Britovi k titulu na Tour. „Ale to jen ukazuje, jakým je šampionem.“

Kdo také bude na startu

Ag2r: Pozzovivo (It.)
Astana: Nibali, Aru (oba It.), Landa (Šp.), Cataldo (It.)
BMC: van Garderen (USA), S. Sánchez (Šp.), P. Velits (Slov.)
Caja Rural: Arroyo (Šp.)
Cofidis: Bouhanni (Fr.)
Cannondale-Garmin: Talansky (USA), D. Martin (Ir.)
Europcar: Rolland (Fr.)
Etixx Quick-Step: Terpstra (Niz.), Meersman (Bel.), Brambilla (It.)
Giant-Alpecin: Degenkolb (Něm.)
IAM Cycling: Pelucchi (It.)
Kaťuša: Rodríguez (Šp.)
Lotto-Soudal: van den Broeck (Bel.), Hansen (Aus.)
Movistar: Valverde (Šp.), Quintana (Kol.), Amador (Kost.)
MTN-Qhubeka: Meintjes (JAR)
Orica: Chaves (Kol.), Gerrans (Aus.)
Sky: Froome (Brit.), Sergio Henao (Kol.), Thomas (Brit.), Roche (Ir.)
Tinkoff-Saxo: Majka (Pol.), Sagan (Slov.)
Trek:  F. Schleck (Luc.), Cancellara (Švýc.)

Celkem startuje 22 stájí a 198 cyklistů (všech 17 týmů World Tour + 5 divokých karet).

Přímé přenosy všech etap vysílá Eurosport, denní sestřihy ČT sport.

Contador na double Giro – Tour nedosáhl. Froome chce být třetím mužem v historii, který získá v sezoně double Tour – Vuelta. „Jsem připravený na další výzvu.“

Podpoří jej silný tým Sky, v němž jsou vrchaři Thomas, Henao, Roche a Nieve. Stane však proti dvěma podobně mocným „armádám“ na kolech, Movistaru a Astaně.

Dohoda uzavřená před sezonou v Movistaru zněla: Nairo Quintana bude lídrem na Tour a Alejandro Valverde na Vueltě.

Jenže platí i poté, co Kolumbijec ukázal ve Francii skvělou formu? To je otázka. Valverde má navíc letos v nohách už 63 závodních dnů. Pro porovnání: Quintana 57 a Froome jen 48.

Astana nahlásila dokonce tři lídry: Vincenza Nibaliho, Fabia Arua a Mikela Landu, vybavené skvělými pomocníky. „Je to patrně nejsilnější tým, jaký jsem kdy na Grand Tour vedl,“ tvrdí jejich šéf Giuseppe Martinelli a nechce ani jednoho z tria určit jasným lídrem.

Aru tvrdí, že přítomnost Nibaliho je přínosem. „Můžeme si pomoci.“ Přesto panují obavy z třenic, k nimž došlo na ose Aru–Landa už v závěru Gira. „Oni sami proti sobě nepůjdou,“ věří Martinelli. „Ale pod tlak je mohou dostat média.“

Na neprobádaný terén

Vuelta nabídne též dlouhý zástup dalších hvězd pro celkové pořadí, počínaje Rodríguezem, van Garderenem nebo Pozzovivem, aktérem hororového pádu na Giru. „Ten je mým černým koněm,“ říká Nibali.

Češi tentokrát chybějí: Kreuziger a König už mají letos v nohách dva třítýdenní závody, Vakoč je na dva podniky Grand Tour v sezoně ještě příliš mladý, Štybar se soustředí na mistrovství světa a Bártův tým neobdržel divokou kartu.
Naopak Peter Sagan se pokusí ukončit 25 měsíců trvající půst bez etapového vítězství na Grand Tour.

Při prvním pohledu na trasu a profil závodu jde o typickou Vueltu. Začne v andaluských vedrech, horské dojezdy přijdou hned v prvním týdnu a bude jich v celém závodě velmi mnoho, celkem devět.

Bližší pohled však ukáže, že tato Vuelta je zároveň krokem na neprobádaný terén. Žádné Angliru, Lagos de Covadonga či Bola del Mundo, ikonické vrcholy. Naopak, osm z devíti horských dojezdů figuruje v jejím itineráři poprvé!

Královskou etapou bude jedenáctá v Andoře, při které na pouhých 138 kilometrech nastoupá peloton 5 200 výškových metrů.

Pak přijde brutální třídenní blok na přelomu druhého a třetího týdne, s horskými dojezdy v Kantábrii a Asturii. Potom dlouhá časovka v Burgosu. A ani to stále nebude vše. „Kopce v okolí Madridu mohou pořadí překopat,“ předvídá Guillén.

Jeho Vuelta má být jako vždy nevypočitatelná, bojovná a nerozhodnutá do posledních dnů.

O čemž si Giro a Tour často mohou nechat jen zdát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze