Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokros s příchutí benzinu. Kde vládl Lauda, se jede o duhový trikot

Junioři během tréninku na světový šampionát v Heusden-Zolderu. | foto: Petr Hofík, cyklokros.cz

29 2016
Heusden-Zolder (Od našeho zpravodaje) - Přesně před čtyřiceti lety tady vyhrál Niki Lauda podruhé za sebou závod formule 1. Vítězil tady i Jackie Stewart nebo Michele Alboreto, který byl v roce 1984 tím posledním, než se belgická Grand Prix natrvalo odstěhovala do Spa. O víkendu se v Heusden-Zolderu ale nebudou prohánět „efjedničky“, okruh bude patřit nejlepším cyklokrosařům světa.

Do zhruba 32tisícového městečka se světový cyklokros vrací po čtrnácti letech. Tehdy tady mezi muži vládl Mario de Clercq a šestnáctiletý Zdeněk Štybar bral v juniorech bronzovou medaili. Mezi muži si pro třetí místo dojel tehdy pětadvacetiletý Sven Nijs.

Letošní ročník zažije premiéru v závodě žen do 23 let, ve kterém má Česko díky Nikole Noskové možná největší šanci na medaili. Nosková patří do této kategorie prvním rokem, i přesto je v širším okruhu kandidátů na pódium.

Program MS v Heusden-Zolderu

Sobota 30. ledna:
11:00 - junioři
13:00 - ženy do 23 let
15:00 - ženy Elite

Neděle 31. ledna:
11:00 - muži do 23 let
15:00 - muži Elite

Tam patří i Adam Ťoupalík v mužských třiadvacítkách. Devatenáctiletý mistr republiky z loňského roku skončil v Zolderu ve Světovém poháru před měsícem třetí.

„Cítím se dobře, a podle zpráv, co mám od kluků, kteří už se byli na okruhu projet, se trať oproti té prosincové moc nezměnila. Možná je trochu měkčí, ale i tak mi sedí. Vždyť jsem tady vyhrál juniorský závod Světového poháru,“ povídal jezdec stáje BKCP - Corendon.

„Oběma věřím, můžou bojovat o pódium,“ říká před startem reprezentační trenér Petr Dlask.

Dlouho se přitom zdálo, že největší českou nadějí v boji o medaili bude Pavla Havlíková v ženské elitní kategorii, které tradičně skvěle vyšel start do sezony. V generálce na světový šampionát v nizozemském Hoogerheide ale dojela až sedmnáctá. „Těžko hledat příčiny. Nazvala bych to jedním nepovedeným závodem a házím to za hlavu. Nechci se v tom nijak zvlášť pitvat, důležité je, co bude,“ říkala před startem.

V mužské kategorii budou po dlouhé době jen dva Češi - Michael Boroš s mistrem republiky Radkem Šimůnkem. „A u obou věřím, že můžou dojet v nejlepší desítce,“ je přesvědčen Dlask.

České cyklokrosové trio: zleva Michael Boroš, Radomír Šimůnek a Adam Ťoupalík

České cyklokrosové trio: zleva Michael Boroš, Radomír Šimůnek a Adam Ťoupalík

Bude to závod jednoho muže? Vše tomu nasvědčuje. Mathieu van der Poel vyhrál poslední čtyři závody Světového poháru a nebýt zranění ze začátku sezony, nejspíš by ho vyhrál i celkově. „Větší favorit asi není. Když jsem ho teď viděl na soustředění, jak na tom kole dokáže jet... Je to neskutečné. Sám říkal, že se cítí strašně dobře a nechápe, kde se to v něm vzalo. Pokud se nestane nic fatálního, dojede si pro další titul,“ říká Boroš, týmový kolega z BKCP - Corendon.

Okruh světového šampionátu měří 3 220 metrů a i přesto, že je hodně rychlý, nabízí řadu překážek. První půlka je plná krátkých zatáček, dlouhých zvlněných úseků, přejezdů včetně nejznámějšího stoupání na trati - Sacramentsberg, což je zároveň jediná část tratě, na kterou nemají přístup diváci.

Češi na startu

Junioři: Václav Sirůček, David Jarý, David Honzák, Jan Gavenda, Jan Novák

Muži do 23 let: Adam Ťoupalík, Štěpán Schubert, Adrian Šírek

Ženy do 23 let: Nikola Nosková, Denisa Lukešová, Denisa Mináriková-Švěcová

Ženy Elite: Pavla Havlíková, Martina Mikulášková

Muži Elite: Michael Boroš, Radomír Šimůnek

Pro závodníky to bude jediný okamžik, kdy si „užijí“ ticho. Očekává se, že během víkendu dorazí kolem 80 tisíc fanoušků.

Druhá část tratě je techničtější se dvěma otáčkami o 180 stupňů. Na konci je i těžké stoupání, jehož první část musí cyklisté vyběhnout po svých. Pak zase co nejrychleji naskočit na kolo, aby neztráceli drahocenné vteřiny.

„I kdyby zapršelo, tak je okruh pro Šimona (Radomíra Šimůnka), takový, jaký on potřebuje,“ tvrdil po pátečním tréninku Dlask.

Půjde zároveň o rozlučku s možná největší cyklokrosovou legendou historie - Svenem Nijsem. Belgičan letos vyhrál svůj padesátý závod Světového poháru a právě po letošní sezoně se rozhodl ukončit svou zářivou kariéru. „A i v těch svých devětatřiceti je jeden z mála, nebo vůbec jediný, který je schopný držet krok s Van der Poelem, Van Aertem a Van der Haarem,“ říká Šimůnek.

Udrží ho i v neděli?Najdete na iDNES.czmobilní verze