Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

POHLED: Plíšková na pranýř? Pak by na něm ale neměla trpět sama

Karolína Plíšková přetáhla Barboře Strýcové trenéra a emoce vzplály. | foto: AP

19 2017
Vypadá to málem jako hanebný zločin. Karolína Plíšková ukradla Barboře Strýcové trenéra Tomáše Krupu. Podvedla ji. V líčeních sporu dvou tenistek a jednoho kouče se často objevují slova používaná v trestním zákoníku.

Ono není divu, že Strýcovou tak rozdráždilo, když jí dobrá známá za sporných okolností přebrala muže, který jí v kariéře tak zásadně pomohl. Štve ji, že se vše „upeklo“ bez jejího vědomí. A že jí Krupa věc oznámil stroze po telefonu.

Běžný pozorovatel snadno nabude dojmu, že Krupa, Plíšková a Michal Hrdlička, její snoubenec a manažer v jedné osobě, spáchali cosi unikátně zavrženíhodného.

Jenže v tenisové branži se podobné záležitosti dějí takřka běžně. Hlavní postavy našeho příběhu vyrostly a pohybují se v ostře konkurenčním prostředí. Na WTA Tour mezi sebou takřka neustále soupeří o body, trofeje a odměny. O sponzory a slávu. O trenéry, muže (myšleno partnery) a deblové parťačky.

Přirozeně se při soutěžení o živobytí nenasazují jen nejzdvořilejší a nejčestnější prostředky. Těžko proto rozdělovat zavilé profesionálky na hodné víly a zlé hydry.

„Darebačka“ Plíšková se třeba po loňském finále Fed Cupu dozvěděla, že od ní trenér Jiří Vaněk odchází k Petře Kvitové. Dodnes jí vadí, že jí kolegyně z reprezentace záměr do poslední chvíle tajila. A nesdělila jí ho tváří v tvář, jak ho třeba Plíšková oznámila Strýcové. Přesto si veřejně nestěžovala.

„Oběti“ Strýcové se zase hned připomněla někdejší kamarádka Klára Koukalová. Právě jí totiž „Divá Bára“ předloni přetáhla kouče Igora Bruknera.

„Nevděčník“ Krupa se na podzim 2014 hlásil do služby k Tomáši Berdychovi, s nímž měl začít sedmou sezonu. Jenže po příjezdu do Prostějova zjistil, že má padáka a že na místě už chystá start přípravy Venezuelan Dani Vallverdu.

POSTUP! Karolína Plíšková a Barbora Strýcová slaví vítězství v deblovém utkání...

Ve Fed Cupu bojovaly Barbora Strýcová (vlevo) a Karolína Plíšková bok po boku, teď jejich kamarádství značně ochladlo.

Podobných příkladů, v nichž touha po úspěchu přetrhá (nepříliš pevné) osobní vazby, by se našla spousta. A stačí zůstat v Česku.

Kdekdo si vybaví šokující rozchod stříbrného olympijského páru H+H. Andrea Hlaváčková opustila Lucii Hradeckou a ve čtyřhře se spojila s Lucií Šafářovou. Načež se k Hradecké posléze pokorně vracela, protože srovnatelně vhodnou partnerku nemohla najít.

Docela drsná scéna s trpkou tečkou na sociálních sítích se odehrála v semifinále posledního US Open v derby Kateřina Siniaková, Hradecká – Strýcová, Šafářová.

Strýcová osočila Hradeckou, že na síti nepřiznala teč míče copem: „Ubohost!“ Vášně jen šlehaly. V duších zúčastněných se uložilo hodně zloby.

Tenis má pověst sportu pro dámy a kavalíry. Skutečnost je poněkud odlišná. Sokyně se leckdy ani nezdraví. Až na výjimky si nepřejí. Přetvařují se. Možná proto třeba Maria Šarapovová nebo Garbine Muguruzaová otevřeně prohlašují, že na kurtech a v šatnách nehledají přítelkyně. Že jim jde jen o práci a o výsledky.

Všechny stručně zmíněné případy mají své skryté pozadí. I padouchové by se v nich mohli hájit polehčujícími okolnostmi. Ostatně taky v jiných povoláních se lanaří schopní lidé pod smlouvou.

Ač mohli Plíšková s Hrdličkou postupovat příměji a obratněji, aspoň se pokusili o férové řešení. Každopádně je ošidné vynášet v podobných situacích přísné soudy. A pakliže „ranařka Kája“ patří na pranýř, neměla by na něm trpět sama.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze