Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přesycená šampionka mění biatlon za tiskárnu

21 2006
Praha - Po doběhu olympijské štafety měla jasno. "Byla jsem přesycená. Klapka, nazdar, dost," říká Kateřina Holubcová. Za dva měsíce oslaví třicáté narozeniny - v klidu doma, ne někde na soustředění mezi tréninkovými jednotkami. Bývalá mistryně světa v biatlonu se rozhodla ukončit aktivní kariéru.

Vzpomíná na zlatý šampionát v Chaty Mansijsku, na první vítězství české ženské štafety v závodě Světového poháru nebo první start na olympijských hrách v Naganu 1998 a říká:

"Hezkých dnů bylo víc. A nelituju nic."

V devětadvaceti letech však nenašla důvod, proč znovu začít s tréninkovou dřinou. Nevidí perspektivu.

"Medaile tady byly, jsou a budou, čekala jsem, že se u nás biatlon víc "provalí". Ale nestěžuju si, vytěžila jsem z toho, co jsem mohla."

Od biatlonu do tiskárny

Výdělek vložila před lety do rodinné tiskárny. Několik týdnů už v ní pomáhá - bývalá mistryně světa Kateřina Holubcová coby asistentka. "Všude, kde je zapotřebí."

Nadšeně objevuje stereotyp "klasického zaměstnání" - třeba pracovní dobu. Domů chodí ve čtyři. "Vím, že je to taky rutina, ale momentálně ji shledávám lepší než sportování."

Tři roky zpátky byla na vrcholu - v roce 2003 získala v Chanty Mansijsku titul světové šampionky ve vytrvalostním závodě a ve sprintu skončila třetí.

A přišel pád. Zradilo ji zdraví. Kvůli chybějícímu hormonu tyroxinu bere každé ráno nalačno dvě tablety letroxu, které upravují funkci štítné žlázy.

"Nejsem zdravá jako vrcholový sportovec, ani se tak necítím," přiznává. Výstupní kontrola po sezoně odhalila nesrovnalosti na EKG, prášky momentálně bere ve vyšších dávkách.

Ty tréninkové vypustila po návratu z olympijských her. V San Sicariu, dějišti soutěží pod pěti kruhy, ukončila dvanáctileté působení v reprezentačním týmu.

Dlouho o tom uvažovala. Třinácté místo štafety ji "odrovnalo". Řekla si: Už žádný závod nepojedu! "Bylo to takové trápení, jaké už nikdy nechci zažít. Ač sportovně, trápila jsem se dost dva roky," povzdechne. Navíc se rozvedla s kolegou z reprezentace Tomášem. 

Nostalgie? Ne

Přehodnotila své priority. Novému pořadí vévodí zdraví. "Biatlon už pro mě není to nejdůležitější, chci se ubírat jiným směrem, chci změnit kolektiv, prostředí, lidi," vysvětluje. Uvažuje o založení rodiny.

Ze sportu, který řídil její život několik let, si udělala doplněk. Po návratu z Turína se párkrát podívala na závody mužů, občas zkontrolovala výsledky na internetu. Víc nic. "Že bych lačnila po biatlonu, to ne," kroutí hlavou.

Dvoukilometrovou vzdálenost mezi bytem a posilovnou, kterou obvykle zvládala v poklusu, teď absolvuje jen jednou týdně. "Buď se projdu, nebo jedu na kole, dám si pivko a jedu dál."

Místo toho se snaží sblížit s počítačem ve firmě, zdokonaluje se v angličtině a učí se asertivnímu chování. "Přijde zákazník, hodně si vymýšlí, ale musíte se k němu chovat slušně, protože: Náš zákazník, náš pán. Vysvětlovat mu věci s klidem, grácií, ač byste ho nejradši poslala někam," vypráví.

Nikoho nikam ale zatím neposlala. "Ač jsem dcera šéfa, nechci si to dovolovat. Chci se tomu jednání naučit."

Mluví a usmívá se u toho. Žádný smutek, ani lítost. "Nostalgie? Ne, ani trošku," tvrdí rázně.

Čili šťastné období Kateřiny Holubcové? "Myslím, že jo. Začíná něco nového. Nemusím, ale chci. Jsem spokojená."

Největší úspěch biatlonistky Kateřiny Holubcové - na mistrovství světa v Chanty Mansijsku 2003 získala titul mistryně světa ve vytrvalostním závodě.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze