Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přestupová ruleta se roztáčí. Smlouva letos končí i Štybarovi

Cyklistický peloton v šesté etapě Tour de France | foto: Reuters

11 2015
Bojují na Tour de France o vítězství, ať už své, nebo svých týmových lídrů, ovšem zároveň tu jedou také o nové smlouvy. Právě tady se často rozhoduje o budoucnosti jezdců.

Jde o boj pro fanoušky neviditelný, nicméně často neméně tvrdý jako ten na silnici. „Až 70 nebo 80 procent námluv jezdců a týmů buď začíná, nebo je dokončeno na Tour,“ soudí František Raboň, bývalý profesionál týmů HTC a Quick Step.

Od startu v Utrechtu probíhají intenzivní jednání mezi agenty jezdců a manažery stájí. Debaty zesílí především o dvou volných dnech.

„Pokud Tour jedete, vaše šance na novou smlouvu je veliká,“ říká Raboň. „Na Tour je totiž na vás upřeno tolik očí, že si o ni můžete říci třeba jen únikem nebo usilovnou prací pro tým.“

Největší hvězdy tu pochopitelně neřeší, ZDA je někdo bude chtít, ale KDE jim nabídnou nejlepší závodní i finanční podmínky.

Takový je i případ Marka Cavendishe, jehož roční plat v týmu Etixx-Quick Step činil dle zákulisních informací 2,5 milionu eur. Zaručí mu tým opět takový příjem? „Mark musí na Tour dokázat, že je stále nejlepším sprinterem na Zemi,“ naznačil manažer stáje Patrick Lefevere předtím, než Cavendish dosáhl na své první letošní etapové prvenství na Tour.

Velká čtyřka Contador, Froome, Nibali, Quintana je ve svých stájích pod smlouvami i pro příští sezonu.

A česká čtyřka, startující na Tour?

Leopold König má smlouvu ve Sky do konce roku 2016 a Jan Bárta v Boře Argon ještě o rok déle.

Romanu Kreuzigerovi na podzim skončí tříletý kontrakt v Tinkoff-Saxo. Zatím se však nehovoří o tom, že by zamířil jinam.

Stejně tak vyprší kontrakt čtvrtečnímu vítězi Zdeňku Štybarovi v belgickém Etixxu. Triumf v Le Havru teď navýšil jeho hodnotu. Setrvá i nadále ve stáji zaměřující se na jeho oblíbené klasiky, která má však až příliš mnoho lídrů pro tyto závody?

„V jiném týmu by dostal ještě více šancí, ale Zdeněk jinam nechce,“ všiml si Raboň. „Má belgickou manželku, v Belgii si zvykl a je takovým profesionálem, že chce být i v Etixxu ze všech nejlepší. Na 99,9 procenta tam zůstane.“

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.

Zato v případě dalších osobností bude platit: škatulata, hejbejte se!

Nejvíce probírané přestupy jsou nyní tři: Richie Porte, lídr týmu Sky na Giru, má být před podpisem ve stáji BMC. Zato mistr světa Michal Kwiatkowski z Etixxu a Mikel Landa z Astany, který skončil na Giru třetí, mají zamířit k Froomovi i Königovi do Sky.

Landovi podle listu L’Equipe nabídl tým Movistar plat 1,5 milionu eur ročně, přesto má být vábnička týmu Sky pro něj silnější.

„A transfer Kwiatkowského je podle mých informací prakticky hotovou věcí,“ říká Raboň, jenž na startu Tour potkal některé agenty jezdců a bavil se rovněž s Patrickem Lefeverem, v jehož týmu Etixx letos končí smlouvy nejen Cavendishovi, Štybarovi a Kwiatkowskému, ale i Uránovi a Boonenovi.

„Patrick mi řekl, že je zcela nemožné, aby všechny tyto hvězdy i s jejich platovými požadavky udržel. Občas je to vzhledem k rozpočtu stáje a požadavkům jezdců nesplnitelný úkol.“

Lefevere tak nejspíš obětuje Kwiatkowského. Což naznačují i slova samotného polského cyklisty před startem Tour: „Rád bych v Etixxu zůstal, ale není to jen o mně. Nabídka od Sky je jasná. Teď čekám na Patrickovu odpověď. Už se to trochu vleče.“

Cyklistický mistr světa Michal Kwiatkowski

Cyklistický mistr světa Michal Kwiatkowski

V centru pozornosti se mají na trhu cyklistické práce ocitnout i Ryder Hesjedal a Dan Martin, závodníci Cannondale-Garminu, a řada dalších.

Lefevere se usměje: „Slyšel jsem od tolika jezdců, že s nimi jednal tým Sky, že by z nich Dave Brailsford sestavil čtyři týmy Sky.“

Oficiálně však smějí týmy hovořit o podepsaných přestupech až od 1. srpna. Takové je pravidlo UCI.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze