Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

König šel do „ráje“, Hník do Dánska, zato Raboň i Paďour uvažují o konci

Ilustrační foto z letošní Tour de France. Kolik Čechů se na ní příští rok představí? | foto: AP

4 2014
Příchod Leopolda Königa do „nebeského týmu“ Sky je českým cyklistickým přestupem roku. Smlouvy ve World Tour mají na příští rok také Kreuziger, Štybar a Vakoč. Do druhé divize si nyní polepšil Hník, zůstávají v ní i Bárta a Černý. Naopak další přední čeští silničáři dosud smlouvu nemají a někteří dokonce uvažují o konci kariéry.

V závěru minulého týdne měl konečně jasno o nové smlouvě i Karel Hník, získal ji u dánského Cult Energy, který nyní z kontinentálního (třetidivizního) týmu povyšuje na prokontinentální (druhodivizní).

Původně Hník usiloval o místo v druhodivizní jihoafrické MTN Qhubece. Ta už letos obdržela divokou kartu na Vueltu a nyní usiluje o osmnácté, tedy poslední volné místo mezi stájemi World Tour.

Češi v roce 2014

Závodní kilometry a počet závodních dnů

Bárta: 12 190 v 73 dnech

König: 10 731 v 69 dnech

Vakoč: 9398 v 58 dnech

Hník: 9395 v 63 dnech

Štybar: 9320 v 54 dnech

Paďour: 9166 v 56 dnech

Hirt: 6953 v 51 dnech

Kreuziger: 6039 za 37 dnů

Novák: 4282 v 28 dnech

Černý: 2604 v 18 dnech

Hník, kmenový jezdec českého Etixxu, jež je farmou elitní Omegy, byl v závěru letošní sezony v Qhubece stážistou. A byla to pro něj dobrá sezona, vždyť po 2. místě na Istrian Spring Trophy a vítězství Kolem Alsaska (závody kategorie 2.2) dojel v silné konkurenci na 24. místě Kolem Británie a 13. v Memoriálu Marka Pantaniho. „Jsme s ním moc spokojeni,“ chválil ho Douglas Ryder, šéf Qhubeky.

Stará se o něj Brian Smith, stejný manažer, jenž pomohl Leopoldu Königovi do Sky. Přesto nakonec Hník angažmá v Qhubece nezískal. „Sponzor týmu si přál, aby tam měli více afrických jezdců. Další cyklisty z Evropy už nabírat nemohli, zvlášť když předtím získali takové hvězdy jako Boasson Hagena,“ líčí Hník. „Říkali mi, že je to mrzí, ale že museli vyhovět sponzorům.“

Řešením posléze bylo angažmá v Cult Energy. „Tam měli o mě velký zájem. Prý mě sledují na závodech už delší dobu. I Brian tvrdí, že je to pro mě dobrý krok.“

Český cyklista Karel Hník ze stáje Cult Energy.

Coby nováček mezi druhodivizními stájemi sice Dánové nejspíš nemohou doufat v karty pro Grand Tours, ale na některé podniky World Tour by se s nimi Hník podívat mohl. Zvlášť když posílili o zvučná cyklistická jména: Švéda Larssona (2. v časovce na OH 2008), či Němce Gerdemanna a Wegmanna.

Někteří jiní čeští profesionálové narozdíl od Hníka zatím při vyjednávání o nových kontraktech neuspěli. Tady je situační zpráva o smlouvách předních českých silničářů na sezonu 2015:

LEOPOLD KÖNIG (26 let): směr Sky

Leopold König

Dvouletý podpis s týmem Sky ho vynesl z druhodivizního Net-Appu do jedné z nejbohatší stájí světa. Sedmý muž z letošní Tour by tu mohl být záložním kapitánem za Chrise Frooma na některém z podniků Grand Tour. Brit stále zvažuje, že nenastoupí na Tour a zaměří se na kombinaci Giro-Vuelta.

ROMAN KREUZIGER (28 let): nadále Tinkoff-Saxo

Roman Kreuziger na trati časovky v závodě Kolem Švýcarska.

Ve stáji magnáta Tiňkova mu tříletá smlouva doběhne na konci roku 2015. Jak moc si příští rok zazávodí, však nezáleží jen na šéfech jeho týmu, ale především na výsledku arbitrážního soudu v Lausanne. Letos má na kontě 3. místo z Tirrena-Adriatika a 7. a 8. místo z jarních worldtourových klasik. Ovšem o starty na podnicích Grand Tours jej spor s UCI připravil.

ZDENĚK ŠTYBAR (28 let): stále v Quick-Stepu

Mistr republiky v silniční cyklistice Zdeněk Štybar

Ještě nejméně rok bude těžkým klasikářským kalibrem ve stáji, která nyní mění název z Omega-Quick Step na Etixx-Quick Step. Smlouvu tu má do konce sezony 2015. V té s datem 2014 se mohl chlubit třemi umístěními v Top 10 na klasikách World Tour: 5. na Roubaix, 7. na San Remu, 10. v San Sebastianu. Navrch získal český titul, a vyhrál etapu na Eneco Tour i jednorázovku Memoriál Vandenbroucka.

PETR VAKOČ (22 let): stále v Quick-Stepu

Petr Vakoč na čele pelotonu během závodu Kolem Turecka

Letošní nováček na scéně World Tour má v týmu smlouvu ještě na další rok. Manažer Lefevere si pochvaloval především jeho druhou polovinu sezony. Vakoč vyhrál etapu, oblékal žlutý dres a dojel desátý Kolem Polska, načež skončil třináctý v dalším podniku World Tour v Montrealu. V nadcházející sezoně by už mohl „ochutnat“ i některý podnik Grand Tour.

JAN BÁRTA (29 let): tři další roky v týmu Bora

Český cyklista Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Ponfferadě

Odmítl nabídky z World Tour a na další tři sezony se upsal druhodiviznímu NetAppu, který pokračuje pod názvem Team Bora. Letos zářil v časovkách: 3. na Tour, 9. na mistrovství světa. Navrch byl celkově šestý Kolem Bavorska. Jeho stáj chce i bez Königa a Machada dál usilovat o divoké karty na závody Grand Tour, jejím novým kapitánem bude Němec Nerz z BMC, letos 18. na Vueltě. „Má potenciál na Top 10 na Grand Tour,“ tvrdí o Nerzovi manažer Denk.

FRANTIŠEK PAĎOUR (26 let): konec v Net-Appu, tým hledá

František Paďour

Třetí z letošní české party v NetAppu ve stáji novou smlouvu nedostal. „Tým po změně sponzora preferuje Němce a Rakušany,“ říká. Letos zaznamenal 5. místo na závodě Kolem jezera Quinghai (2. HC) a 12. místo na Philadelphia Cycling Classic (1.1). „Nic moc konkrétního zatím rozjednáno nemám, ale snad se ještě nějaká smlouva povede. Do českých stájí bych se už asi nevracel, to bych možná raději skončil a studoval,“ přemýšlí muž, který předloni ještě v dresu hradeckého Whirlpoolu vyhrál Czech Cycling Tour.

JAN HIRT (23 let): znovu Etixx nebo přestup výš?

Český cyklista Jan Hirk ze stáje Etixx.

Ani on ještě nemá jasno. Ve „farmářském“ Etixxu zaznamenal letos 3. místo Kolem Alsaska (2.2) i 6. místo na etapách Szlakiem Grodow Piastowskich (2.1.) a pomýšlel na některý z druhodivizních týmů. V zákulisí se spekulovalo o jeho námluvách s polským CCC Polsat. „Zkouším se někam dostat, ale ještě vám nemám co říct. Je čím dál míň peněz, týmy spíš končí, míst je málo. Příští týden snad budu vědět víc,“ informuje. René Andrle, šéf kontinentálního Etixxu, pro něj má případně plán B: „Kdyby Honza nikoho nesehnal, zůstal by u nás - i kvůli podpoře české cyklistiky.“ Farma Quick-Stepu se sice má zaměřovat na cyklisty do 23 let, ale výjimku nejspíš obdrží. Do Etixxu míří rovněž mladičký Michal Schlegel z Favoritu Brno, který byl ve svém prvním roce v kategorii do 23 let osmnáctý v časovce na mistrovství Evropy.

JOSEF ČERNÝ (21 let): další rok v CCC Polsat

Pád Richarda Dijskshoorna (vlevo) odnesl i český jezdec Josef Černý

Rok mu ještě zbývá z tříleté smlouvy ve druhodivizní polské stáji. Loni senzačně na den oblékl dres lídra Kolem Trentina, letos byl 18. na Závodě míru do 23 let a vyhrál GP Česka v rámci série Visegrad. Sezonu mu rozbila mononukleóza, dlouho nezávodil. Jeho stáj CCC posilovala, přichází do ní také Němec Schumacher, vítěz dvou časovek na Tour 2008, později usvědčený z dopingu. Tým vedený manažerem Wadeckim, bývalým šampionem Závodu míru, se chce v sezoně 2016 posunout mezi stáje World Tour.

JAKUB NOVÁK (23 let): konec kariéry?

Někdejší velký talent Jakub Novák zvažuje konec kariéry.

Někdejší velký talent, v roce 2011 pátý na mistrovství Evropy a jedenáctý na mistrovství světa v časovce do 23 let, už dál za mládežnickou „farmu“ BMC jezdit nemůže. Loni zůstal prvním mužem pod čarou pro kontrakt v elitním týmu BMC, letos naopak marně shání smlouvu. V sezoně mu chyběly výraznější výsledky, nejlépe dopadl 41. Kolem Bretaňe (2.2) a 10. na českém mistrovství. Údajně zvažuje ukončení kariéry.

FRANTIŠEK RABOŇ (31 let): biky, silnice, nebo konec?

Cyklista František Raboň se v 5. etapě závodu Critérium du Dauphiné dostal do

Bývalý profesionál elitních stájí HTC a Omega už loni nezískal další silničářský kontrakt v první či druhé divizi, proto se upsal firmě Specialized a jezdil maratony a etapové závody horských kol (na Cape Epiku druhý ve dvojici se Sauserem). V týmu Specialized mu však smlouva končí, uvažoval tedy také o návratu na silnici. „Nějaké nabídky mám z biků i ze silnice, ale moc mě neoslovují,“ přiznává. Loni málem přestoupil do třetidivizního českého Bauknechtu. „Tehdy jsem ještě nebyl na konec kariéry psychicky připraven. Teď už jsem. Může to tak dopadnout, že skončím. Nechci něco dělat jen napůl.“

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze