Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalová horečka. Česko hostí hned několik prestižních soutěží

České volejbalistky se v roce 2014 představí v rámci prestižní světové Grand Prix i v domácím prostředí. | foto: CEV

30 2014
Na výjimečný rok se chystá český volejbal. V domácím prostředí se reprezentanti představí v rámci hned několika prestižních soutěží včetně Světové ligy mužů, světové Grand Prix žen či turnaje Světového okruhu v plážovém volejbalu. "Dá se to nazvat volejbalovou horečkou," upozornil svazový šéf Zdeněk Haník.

Na přelomu listopadu a prosince 2013 se ve švýcarském Lausanne konala několikadenní akce Světové volejbalové federace FIVB, ze které se zástupci Českého volejbalového svazu vrátili s vynikajícími zprávami.

Ve Švýcarsku byla schválena účast české mužské reprezentace v prestižní Světové lize 2014, účast ženské reprezentace v neméně prestižní World Grand Prix 2014 a v neposlední řadě pořadatelství turnaje Světového okruhu v beachvolejbalu žen - Prague Open 2014.

Kromě pozitivního dopadu pro české národní týmy a český volejbal vůbec je zde ale ještě jeden velmi podstatný efekt, totiž že do České republiky v letošním roce zavítá světový volejbal v míře dosud nepoznané.

DVOJBLOK. Čeští volejbalisté David Konečný (číslo 17) a Vladimír Sobotka...

Čeští fanoušci se mohou těšit na týmy světové a evropské špičky, ale i na týmy vpravdě exotické. Po několik dnů budou moct sledovat skutečnou špičku světového ženského beachvolejbalu. Atraktivní volejbalové souboje budou navíc fanoušci moct naživo sledovat ve většině koutů naší republiky.

Český volejbalový svaz se rozhodl, že vzhledem k množství těchto světových akcí (7) nabídne tuto jedinečnou podívanou ve většině měst, kde byl o volejbal vždy velký zájem. Většina termínů těchto akcí je již známá. Zbývají ještě jednání o některých místech, ve kterých se akce budou konat.

"V roce 2014 nabídneme volejbalovým fanouškům v České republice něco, na co v posledních letech a desetiletích nebyli zvyklí. České národní týmy mužů i žen budou hrát doma kvalifikační turnaje na mistrovství Evropy, muži zde odehrají tři dvojzápasy Světové ligy, ženy zase turnaj World Grand Prix. A světovka v beachvolejbalu v Praze, to bude bezesporu skvělý zážitek. Věřím, že to, co na Českou republiku v rámci volejbalu tento rok čeká, se dá nazvat volejbalovou horečkou," poznamenal v tiskové zprávě předseda Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník.

"Tyto domácí akce nebudou navíc v uvozovkách pouze o pořadatelství. Máme především sportovní ambice, které jsou vysoké a co se kvalifikačních turnajů na evropské šampionáty týká, postup u obou týmů je prioritním cílem," doplnil.

Největší tuzemská volejbalová lákadla v roce 2014

Kvalifikační turnaj na mistrovství Evropy mužů

  • 16. až 18. května

Kvalifikace se hraje na dvě kola jako turnaj čtyř účastníků. Česká republika je pořadatelem prvního kola. Hraje se třídenní turnaj systémem "každý s každým". Dva zápasy každý den. Složení skupiny s českým týmem je následující: Španělsko, Ukrajina, Česká republika a vítěz předkola. Přímý postup na evropský šampionát si zajistí první ze skupiny, druhý postupuje do baráže.

FIVB Beach Open v Praze  

  • 20. až 25. května

Po roční odmlce se do Prahy vrací světový beachvolejbalový okruh, poprvé v historii pak v ženské kategorii a za účasti nejlepšího českého páru Kristýna Kolocová a Markéta Sluková. Čeští fanoušci se kromě tohoto slavného dua mohou těšit na naprostou špičku světového ženského beachvolejbalu.

Kristýna Kolocová (vpravo) smečuje.

Kvalifikační turnaj na mistrovství Evropy žen

  • 30. května až 1. června

Kvalifikace se hraje na dvě kola jako turnaj čtyř účastníků. Česká republika je pořadatelem druhého kola. Hraje se třídenní turnaj systémem "každý s každým". Dva zápasy každý den. Složení skupiny s českým týmem je následující: Španělsko, Slovinsko, Česká republika a vítěz předkola. Přímý postup na evropský šampionát si zajistí první ze skupiny, druhý postupuje do baráže.

Dvojzápas Světové ligy mužů s Jižní Koreou

  • 6. června až 8. června (možný posun o jeden den dříve, tedy 5. června)

Dvojzápas Světové ligy mužů s Nizozemskem

  • 13. až 15. června

Dvojzápas Světové ligy mužů s Portugalskem

  • 27. až 29. června

Český národní tým odehraje základní skupinu prestižní soutěže Světové ligy ve složení Nizozemsko, Jižní Korea, Česká republika a Portugalsko. Týmy hrají ve skupině zápasy každý s každým a to tak, že vždy dvě utkání doma a dvě venku.

Turnaj World Grand Prix žen

  • 1. až 3. srpna

Česká reprezentace žen se účastní prestižní 2014FIVB World Grand Prix, a Česká republika pořádá turnaj skupiny "R". Ten se odehraje jako třídenní turnaj čtyř účastníků, přičemž se hraje systémem "každý s každým" (jeden den/dva zápasy). Domácí skupina našeho týmu bude ve složení: Kazachstán, Alžírsko, Česká republika a Mexiko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze