Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přerov se raduje. Jako dvanáctý účastník doplní extraligu házenkářů

Házenkáři Přerova se poprvé v historii představí mezi házenkářskou elitou - ilustrační foto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

27 2009
Potvrzeno. Sokol Přerov bude hrát v nadcházejícím ročníku extraligu házené. Definitiva přišla po zasedání výkonného výboru svazu v pátek po desáté hodině večer. "Stálo za to si počkat. Je to historický okamžik. Máme obrovskou radost," oddechl si předseda a trenér přerovských házenkářů Richard Buček.

Ačkoliv Sokol skončil v první lize až čtvrtý, projevil zájem nahradit v extralize Hustopeče, které se do nového ročníku nepřihlásily stejně jako Bystřice pod Hostýnem.

"Sezona se nepovedla, ale sešly se zajímavé okolnosti - odhlášení Hustopečí, nabídka Spartaku Přerov, abychom házenou hráli v jejich tenisové hale, a taky to, že se nám rýsuje kvalitní kádr. Řekli jsme si, že žádost zkusíme napsat," vysvětluje Buček. "A vyšlo to."

Takhle nějak se začala přepisovat historie přerovské házené. Muži Sokola nastoupí do nejvyšší soutěže poprvé. "Slavíme výročí devadesát let. Odchovali jsme kvalitní hráče a doplnili je o kluky z venku. Máme slušnou pozici, abychom díky extralize nalákali do házené více dětí," přeje si Buček.

Už zapracoval i na posílení soupisky: "Současný prvoligový kádr bude doplněn o dva až tři hráče. Určitě přijde juniorský reprezentant Kavka, který je náš odchovanec a vrací se z Karviné." Další posily by mohly dorazit právě z Hustopečí.

Přerov koketoval s myšlenkou extraligy poprvé už před třemi lety. Tehdy z první ligy postupovalo pět týmů, Sokol skončil šestý. "Jenže se ohlásil Kostelec a nám byla nejvyšší soutěž nabídnuta jako prvnímu náhradníkovi. Odmítli jsme, protože jsme neměli dostatečnou hráčskou kvalitu," informuje Buček.

"Nicméně tehdy jsme si slíbili, že uděláme všechno pro to, abychom se do extraligy do pěti let dostali." Plán Přerov splnil už pro sezonu 2009/10. Účast Sokola v extralize posvětilo deset z jedenácti klubů elitní soutěže. Hádejte, kdo byl proti? "Údajně Hranice," pokrčí rameny Buček.

Přerovsko má od pátku dva účastníky extraligy. Derby je lákavé, ale... "Nejde jen o rivalitu. Peníze rozděluje Olomoucký kraj a část financí tak půjde nám. Navíc talentovaní kluci od nás chtěli do Hranic právě proto, že tady nemohli hrát extraligu," objasňuje Buček hranický nesouhlas. "To je život."

Buček nepředpokládá, že by klub musel po postupu dramaticky navýšit rozpočet. "Navýšit se musí, ale cestovní náklady jsou v podstatě stejné. Navýšení znamenají licenční poplatky za vstup do soutěže a rozhodčí, kteří jsou dražší. Ale nic drastického," tvrdí šéf Přerova.

V posledních čtrnácti dnech se ponořil do vyřizování spousty formálních záležitostí, aby svazu dokázal, že Sokol bude v extralize konkurenceschopný. "Museli jsme garantovat, že máme halu, peníze a hráče odpovídající této soutěži. Byla to přibližně dvoutýdenní práce telefonování a faxování," líčí Buček. Úsilí se vyplatilo.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze